Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zabezpieczenie nagrzewnicy - czujnik przepływu powietrza...

ketchup007 30 Paź 2013 12:07 2295 8
  • #1 30 Paź 2013 12:07
    ketchup007
    Poziom 8  

Witam.

Zainstalowałem w domu rekuperator VENTS VUT 200 MINI. Działa super, ale... postanowiłem dołożyć nagrzewnicę wtórną by zachować komfort cieplny w mrozy.

Pojawił się następujący problem:
    Rekuperator, który posiadam posiada system przeciwzamrożeniowy wymiennika, który wyłącza co jakiś czas wentylator nawiewny, by masa ciepłego powietrza wyrzucanego go ogrzała. W momencie gdy wentylator nawiewny nie pracuje nagrzewnica nie może pracować. Nie ma fizycznego przewodu w okolicy zewnętrznej powłoki, który sygnalizowałby działanie wentylatora nawiewnego.

Na początku myślałem by dobrać się gdzieś w rekuperatorze do obwodu wentylatora... zostawię to jako ostateczność.
    Presostat nie zadziała - brak różnicy ciśnień.
    Zdecydowałem się by zainstalować jakiś detektor strumienia powietrza w kanale.

I tu moje pytania:
    Czy znacie jakieś niedrogie kanałowe czujniki przepływu powietrza? Optymalnie by było bym mógł go zczytać z RaspberryPi :) Oczywiście taki czujnik musiałby załączać/wyłączać obwód albo przekazywać informację do komputera sterującego.
    A może macie jakiś inny pomysł na zabezpieczenie nagrzewnicy?

pozdrawiam
    Łukasz

0 8
  • Relpol
  • #2 30 Paź 2013 13:46
    pm.001
    Specjalista elektryk

Witam

ketchup007 napisał:
    Presostat nie zadziała - brak różnicy ciśnień.

A moim zdaniem w kanale nawiewnym będzie nadciśnienie na które może reagować presostat - oczywiście właściwie ustawiony.
    pozdrawiam
    pm001

0
  • Relpol
  • #3 30 Paź 2013 13:59
    ketchup007
    Poziom 8  

pm.001 napisał:

A moim zdaniem w kanale nawiewnym będzie nadciśnienie na które może reagować presostat - oczywiście właściwie ustawiony.
    pm001

Ale skad różnica ciśnień jak wentylator nie jest włączony?
    Przed i za rekuperatorem chyba będzie takie samo ciśnienie... tak mi się zdaje.

0
  • #4 30 Paź 2013 14:30
    pm.001
    Specjalista elektryk

Niemniej jak wentylator będzie włączony to różnica ciśnień będzie i może pracować nagrzewnica a jak zostanie wyłączony za zaniknie różnica ciśnień i wówczas należy wyłączyć nagrzewnicę.
    Tak naprawdę to wentylator powinien pracować dłużej aby umożliwić odebranie ciepła z nagrzewnicy ale to już inna bajka
    pozdrawiam
    pm001

0
  • #5 04 Lis 2013 11:08
    jack63
    Poziom 40  

Jak nie chcesz mieć pożaru (!), to musisz mocno zabezpieczyć nagrzewnicę. To trudny temat. Nawet fabryczne nagrzewnice dobrze zabezpieczone potrafią się spalić i szczęściem jest jeśli palą się tylko ich przegrzane grzałki i nie dochodzi do pożaru!
    Popieram radę kolegi pm.001. Presostat sprężu (bo tak się to nazywa) jest dobrym i miarę niezawodnym urządzeniem zabezpieczającym. Ma on odcinać obwód zasilania silnika bezpośrednio (!) z ominięciem sterownika. Dodatkowo powinien być zamontowany termostat bezpieczeństwa nadzorujący temp. samych grzałek włączony szeregowo z presostatem.
    Osobnym problemem jest możliwość użycia takiego presostatu w twojej instalacji. Dostępne presostaty mają minimalny próg zadziałania na poziomie 20 Pa (2 mm słupa wody). Trzeba dowiedzieć się jaki spręż (różnica ciśnień wyjście - wejście) daje wentylator twojego rekuperatora.

0
  • #6 06 Lis 2013 13:51
    ketchup007
    Poziom 8  

Jeżeli dobrze rozumiem, to presostat będzie załączał obwód, gdy będzie przekroczona minimalna róznica ciśnień.
    Czy w przypadku gdy filtr będzie zapchany w 100% i pomimo działania wentylatora nie będzie wystarczającego przepływu powietrza, to presostat zadziała (tzn wykaże, że nie ma przepływu), tzn czy rozłączy obwód? Czy raczej różnica ciśnień będzie duża i obwód będzie załączony?

Doradźcie mi jeszcze proszę, jaki przekaźnik kupić by załączał nagrzewnicę?
    Presostat będzie dawał napięcie 230V AC ale maksymalne obciążenie styków to 0,1A. Nagrzewnicę kupiłem 400W, czyli <>2,5A.

Dzięki za pomoc.

0
  • #7 06 Lis 2013 15:36
    jack63
    Poziom 40  

Presostat ma wykrywać różnicę ciśnień między wlotem wentylatora a miejscem zamontowania nagrzewnicy. Filtr ma być między wentylatorem a nagrzewnicą. Jak będzie zatkany, to nie będzie różnicy ciśnień.
    Presostat nie daje żadnego napięcia! Różnica ciśnień przełącza tylko styki. Z reguły ma 3 wyprowadzenia. Com, NC, NO. Jeżeli obciążalność styków jest mała trzeba je "podeprzeć" przekaźnikiem/stycznikiem. Kup przekaźnik z cewką na 230VAC. Bezpieczniej jednak użyć transformator 24VAC i całą "automatykę " zasilać tym napięciem.
    Przypominam o termostacie zabezpieczającym - ok 80 oC !

0
  • #8 06 Lis 2013 15:46
    ketchup007
    Poziom 8  

jack63 napisał:
    Presostat ma wykrywać różnicę ciśnień między wlotem i wylotem wentylatora! Wentylator odśrodkowy nie da różnicy cisnień gdy nie ma przepływu. To nie jest maszyna wyporowa (tłokowa) tylko "przepływowa". Spręż jest wytwarzany gdy jest przepływ. Obejrzyj sobie charakterystyki wentylatora.

Teraz rozumiem dlaczego presostat zadziała :) dzięki.

jack63 napisał:

Presostat nie daje żadnego napięcia! Różnica ciśnień przełącza tylko styki. Z reguły ma 3 wyprowadzenia. Com, NC, NO. Jeżeli obciążalność styków jest mała trzeba je "podeprzeć" przekaźnikiem/stycznikiem. Kup przekaźnik z cewką na 230VAC. Bezpieczniej jednak uzycć transformator 24VAC i całą "automatykę " zasilać tym napięciem.

Czyli prestostat podłączam pod 24V i szeregowo do tego samego obwodu stycznik. Jak presostat będzie zwarty, to załączy stycznik, który da napięcie dla nagrzewnicy.
    Dobrze myślę?

jack63 napisał:

Przypominam o termostacie zabezpieczającym - ok 80 oC !

Kupiłem nagrzewnicę z podwójnym zabezpieczeniem: 60oC i 120oC (z resetem ręcznym).

0
  • #9 07 Lis 2013 07:52
    jack63
    Poziom 40  

Uważaj. Edytowałem swój post, po chwili zastanowienia. Króćce presostatu mają być na wlocie do wentylatora i za filtrem! Tym sposobem zapewnimy sobie pewność, że nagrzewnica będzie działać tylko przy przepływie powietrza.

ketchup007 napisał:
    Kupiłem nagrzewnicę z podwójnym zabezpieczeniem: 60oC i 120oC (z resetem ręcznym).

To wepnij je szeregowo z presostatem i cewką stycznika. Nie wiem czy te 100mA wystarczy dla cewki stycznika? Zależy jaki on będzie. Trzeba sprawdzić. Przekaźniki mają mniejsze prądy cewek.
    Na styczniku odłączaj L i N. Powinny być 2 komplety styków. Tak jest bezpieczniej, bo grzałka nie dostanie żadnego napięcia niezależnie od tego gdzie dasz L a gdzie N. Z przekaźnikiem tak nie powinno się robić. Lepiej dać dwa.

0