Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Oświetlenie blatu kuchennego - halogen czy już LED?

30 Oct 2013 15:05 7323 9
  • Level 30  
    Witam.

Kopię i kopię po opiniach w internecie, ale 99% odpowiedzi to pseudoklienci reklamujący swoje sklepy i produkty.

Potrzebuję oświetlenie blatu roboczego (nie "dekor LED") na długości 3,5 metra. Czy już istnieją sensowne cenowo i jakościowo rozwiązania ze źródłami światła typu LED pod szafki kuchenne, przy których da się pracować, czy też może instalować halogeny.
    Zastanawiałem się nad wieńcem LED ale na razie stwierdziłem zero informacji praktycznych jak jest z jakością światłą, wyłącznie reklamy sprzedawców i zdjęcia z "fotoszopa".
    Postanowiłem wpuścić profil aluminiowy w korpus z paskiem LED'ów, ale z kolei trafiam na zero informacji jak to świeci i oddaje barwy, same reklamy pseudoklientów z linkami na sklepy z np. "ledami jakości Epistar" :D

Może ktoś siedzi więcej w tego typu instalacjach i praktycznie podpowie, czego szukać aby to było faktycznie oświetlenie robocze blatu a nie drogi bezużyteczny bajer. Nie mam okna nad blatem niestety i muszę dobre sztuczne zrobić.

Pozdrawiam.
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Level 20  
    Ja tam stosuje taśmy LED i uważam to za sensowne.
    Samej taśmy ukrytej w ładnej listwie aluminiowej prawie nie widać, a oświetlenie ładnie równomierne i zużycie energii nieporównywalnie mniejsze.
    Tak równomiernego oświetlenia żaden halogen Ci nie zapewni.
  • Level 28  
    Dokładnie też mam taśmę LED o barwie zimno-białej i jest super. Jak schowasz ją w ładną listwę to prawie jej nie widać i daje bardzo równomierne oświetlenie. Tylko wybieraj taśmy które mają jak najwięcej diod na 1 metr długości.
  • Level 30  
    No dobra, w takim razie jak piszecie że wystarcza do oświetlenia blatu aby na nim pracować a nie tylko do dekoracji to spróbuję.
    Wieniec odpuszczam bo diabli wiedzą co tam siedzi i jak się popalą diody to chyba szafkę trzeba rozbierać by było.
    Listwę kupię wpuszczaną w płytę, aby tylko kołnierz zewnętrzny ze szkłem wystawał (np. MICRO-K, SO-K czy SX3 zależy jaki tam sklep to nazwał).
    Szybki rozumiem najlepiej mleczne aby uzyskać jednolite światło.

Co szukać jeśli chodzi o LED'y? Ma być dużo na metr więc takie coś jak LEDIS 6XP odpada (zresztą nic o odwzorowaniu barw CRI nie piszą). 30 czy 60szt/metr rozmiar 5050? I jakiego producenta coby po miesiącu połowa nie zgasła albo straciła pół jasności a i CRI było na dobrym poziomie.
  • Level 20  
    Ja mam 60 szt./m.
    Listwę dałem aluminiową narożnikową - możesz sobie ustawić kąt 30 lub 60 stopni. dajesz to przy ścianie i praktycznie jak nie zaglądasz pod szafki to wcale nie widać, .
    LEDy wybierać markowe, w żadnym wypadku nie te najtańsze. Prawdopodobnie cokolwiek będziesz wymieniał dopiero jak ten typ oświetlenia Ci się znudzi. Szybka matowa pochłania nieco światła a punkciki i tak będą widoczne, ponieważ dioda prawie dotyka takiej szybki.
  • Helpful post
    Level 10  
    Witaj!
    Ja też mam 60led na 1m smd5050 kolor biały ciepły dwa rzędy.Przykleiłem je bez listwy,tylko bezpośrednio do płyty spodu szafek 20cm i 25cm od ściany,a przed taśmą płaskownik aluminiowy 2mm/1cm i jest super diody są ukryte nic praktycznie nie wystaje jedynie grubość taśmy schowana za płaskownikiem i 100% światła nie zasłonięte kloszem, bez wielkiej roboty,tanio i ładnie wygląda.Blat jest ładnie oświetlony równomiernie na całej długości, plus cała kuchnia.Halogeny które mam zamontowane w suficie w ogóle nie są używane dzięki tej taśmy led,oszczędność energii i piękny efekt.Pozdrawiam.
  • Level 30  
    Czy taśmy LED z diodami 5630 niby Samsunga są warte swojej ceny? Jakieś 290zł za 5 metrów biały neutralny.
    Szukam taśm około 4000K ale posucha jest i nic znaleźć nie mogę. Albo białe ciepłe żółte (od 2900K do 3200K), albo zimne białe niebieskie (od 5000K do 6500K, najczęściej 6000K). Rozrzut w deklarowanych parametrach znaczy chyba tylko tyle, że sprzedają to, jaki akurat odrzut produkcyjny przywiozą. A jak się chwalą że niby Epistar to zero informacji o temperaturze barwowej czy lumenach. Parametr Ra czy CR to chyba bliski zeru bo tu to już kompletna dezinformacja. Tragedia.
    Nie chciał bym mieć za żółto ani dresiarsko-niebiesko, tylko tak jak halogen.

Znalazłem kupioną 2 lata temu taśmę 5 metrów opisana jako AKB-Poland biała ciepła 300led/5m mocna 4,8W/m :D i zdecydowanie za słabe to jest do oświetlania, a barwa taka na styk.

Chyba że faktycznie kupić najtańszą ciepłą 600/5m i dwie listwy obok siebie puścić. Taniej niż 5630 i może dużo lepiej będzie. Mam 3,5 metra blatu w linii prostej do oświetlenia.

PS. Chyba znalazłem rozwiązanie - profil KLUŚ Triada. I będzie jasno a trzy paski wyjdą taniej jak jeden samsung niewiadomo jakiej jakości w rzeczywistości bo papier przyjmie wszystko.
  • Level 17  
    Kolego Jeżeli masz miejsce w szafkach zastosuj halogeny ledowe w oprawkach jak sufitowych lub specjalnych pod meble fajne i przyjemne światło dla oczu.
  • Moderator of the Technical section
    Henry(k) wrote:

Potrzebuję oświetlenie blatu roboczego (nie "dekor LED") na długości 3,5 metra. Czy już istnieją sensowne cenowo i jakościowo rozwiązania ze źródłami światła typu LED pod szafki kuchenne, przy których da się pracować,

Co to znaczy "da się pracować? Może jednak podałbyś jakieś dane techniczne? Jakieś wymagane natężenie oświetlenia, jakie pole miejsca pracy, odległości...

Czy pytasz jako kucharka?
  • Level 30  
    Pytam jako kucharka a nie projektant zaawansowanych systemów oświetleniowych. Wiem że pasek białe ciepłe SMD3528 to zdecydowanie za mało. Nie wiem jakie jest wymagane natężenie oświetlenia. Mogę to określić dopiero jak zobaczę. Nie mam przyrządów innych niż własne oko.
    Mam rząd szafek górnych powieszonych 60cm nad blatem w kolorze szarego granitu.
    Na metrze 3 halogeny 20 watowe "oczka podszafkowe" wydają się wystarczające.
    W każdym razie po testowym ułożeniu trzech pasków tej zasilikonowanej taśmy 60 led na metr oświetlenie wyszło że będzie ok. Zakupiłem 4 metry profili Triada z szybą mleczną, taśmę 300led/5m i rolkę 600led/5m (do testów również przy okazji SMD5050 300led/5m). Złożę 600led w środkowy pasek a 300led w boczne, do tego włącznik bezdotykowy KLUŚ i ściemniacz KLUŚ jak się by okazało za jasno.
    Jaka jakość tych ledów się okaże, bo nigdzie nie znalazłem takich z pełnymi danymi. (Tzn. są jakieś mega drogie taśmy ale oprócz opisów na stronach nie ma żadnych danych, zdjęć porównawczych, cokolwiek, więc kupowanie kota w worku).
    Czekam teraz na przyjazd wszystkiego.