Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Whirlpool AWT 2084 zatrzymuje sie

30 Paź 2013 19:41 3834 10
 • Poziom 9  
  Witam,
  mam problemy z pralką Whirlpool AWT 2084, mianowicie pralka zatrzymuje się w cyklu prania, z początku pralka gniotła ubrania, prawdopodobnie przyczyną była przerwana rurka kapilary czujnika temp., czujnik został wymieniony na nowy, lecz pralka zatrzymuje się dalej w różnych miejscach. Jak przekręcę ręcznie programator o ząbek pralka wykonuje czynności z danego cyklu, słychać jakby silniczek programatora ucicha, wtedy pokrętło powinno się przesunąć, lecz stoi w miejscu. Sprawdzona grzałka, presostat, pompka, zawór na wej. wody, oba termostaty tzn regulowany i bimetal, ogólnie wszystko działa po ręcznym przekręceniu programatora (wszystkie funkcje), podejrzewam uszkodzenie programatora, co na to fachowcy z elektrody? proszę o jakieś wskazówki, pomoc, z góry serdecznie dziękuje,
  Pozdrawiam wszystkich forumowiczów.
 • e-miernikie-mierniki
 • Poziom 9  
  hmm nikt nie pomoże? może pytanie, czy da się naprawić taki programator?
 • e-miernikie-mierniki
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 9  
  wode podgrzewa, wyłącza termostat na ustawionym zakresie, rezystancja grzałki zgodna z service manual, prąd na wej. i na wyj grzałki ten sam, czyli część grzewcza wydaje się sprawna.
 • Poziom 37  
  kobiol11 napisał:
  prąd na wej. i na wyj grzałki ten sam,
  A to ciekawe jak to kolega zmierzył? i o czym świadczy ten pomiar. Jak programator się zatrzymuje to podstawowa sprawa w jakich miejscach co w tedy robi i co ma robić pralka silnik programatora stoi czy słychać że się kręci. Programator zatrzymuje się w czasie działania pralki wielokrotnie bo oczekuje na zrealizowanie jakieś czynności np. zagrzania wody i będzie stał tak długo aż nie dostanie info że woda osiągnęła zamierzoną temperaturę załóżmy teraz że tej informacji nie ma ty popychasz programator i on sobie pójdzie dalej bo już jej nie potrzebuje dlatego ważna jest informacja w których miejscach się zatrzymuje programator.
 • Poziom 9  
  Wpiąłem amperomierz na wej. i na wyj. z grzałki, wydaje mi się że jeżeli obie wartości prądu są równe wówczas grzałka nie ma upływu, rezystancja pomiędzy grzałką a masą wynosi 300k ohm.

  Wiem jak działa programator, programator zatrzymuje się w fazie "pre-wash" z 4 na 5 krok programu, w 4 kroku realizowana jest funkcja sprawdzania poziomu wodu, funkcja prania i wyłączenie grzania, wszystkie funkcje działają, w 5 kroku programu wyłączany jest zawór dolewowy kontrolowany przez presostat a włączana jest pompka spustowa. Od tego momentu jak programator nie przeskoczy z 4 kroku na 5, pozostałe kroki działają jedynie po ręcznym przekręceniu programatora.

  Nigdy nie rozbierałem programatora, nie wiem czy się da takie rzeczy naprawić dlatego pytam.

  Dodano po 3 [godziny] 51 [minuty]:

  Stwierdziłem uszkodzenie programatora, pralka zatrzymywała się zawsze przy zmianie funkcji dolewania na wypompowanie, a także z funkcji prania na wypompowywanie , silniczek programatora wtedy ucichał, a pokrętło się nie przekręcało, czyli funkcje zostały wykonane, a coś go jakby mechanicznie blokowało.
 • Pomocny post
  Poziom 37  
  kobiol11 napisał:
  Wpiąłem amperomierz na wej. i na wyj. z grzałki, wydaje mi się że jeżeli obie wartości prądu są równe wówczas grzałka nie ma upływu, rezystancja pomiędzy grzałką a masą wynosi 300k ohm.
  To akurat o niczym nie świadczy bo zawsze suma prądów wpływających równa się sumie prądów wypływających. Jak by kolega sprawdził prąd uziemienia grzałki to by już coś było a tak to nie ma nic.
  kobiol11 napisał:
  grzałką a masą wynosi 300k ohm
  To kolego 300kom to trochę mało wzasadzie powinna być nieskończoność.
 • Poziom 12  
  czy przypadkiem pralka nie zatrzymuje się gdy ma wypompować wodę?Miałem taki przypadek że na skutek zużytych tulejek pompki kleił się wirnik do stojana i pompka raz działała,dziesięć razy nie.Wskazywało na uszkodzenie programatora a jednak to była pompka.
 • Poziom 9  
  Być może kolega egon42 ma racje, natomiast na podstawie schematu i diagramu cykli prania, sądzę że nawet upływ nie ma wpływu na zatrzymywania programatora, gdyż grzałka jest regulowana tylko termostatem regulowanym (kapilara), programator nie analizuje czy woda ma odpowiednią temp. w danym kroku cyklu po prostu jest odłączania grzanie i to działa, wygląda na to jakby 2 styki w programatorze się nie przełączały, tak jakby silniczek z programatora nie miał siły obrócić pokrętłem.

  Rozebrałem programator, wyczyściłem styki i przesmarowałem przekładnie, jutro robię próbę.

  Pompka spustowa działa zawsze bez zarzutów. Programator po prostu chce ale nie umie przeskoczyć, tak to słychać, jakby ucicha wtedy.
 • Poziom 9  
  Panowie, mam jeszcze jeden problem, a mianowicie taka wątpliwość, znalazłem programator do mojej pralki lecz są nieco inne oznaczenia,

  Programator z mojej pralki: EC 4774 .02C
  Nr. Programatora według service manual dla mojej pralki: EC 4774 .O1A

  Programator który znalazłem do kupienia: EC4774 . 01E (pisze w aukcji ze pasuje do AWT2084)

  Czy ten programator podejdzie do mojej pralki, wie może ktoś co oznaczają te ostatnie numery, czy są aż tak istotne, czy tylko są tam jakieś dodatkowe funkcje w zależności od modelu, a główny program działa we wszystkich tak samo?
 • Poziom 9  
  Programator wymieniony na nowy, pralka działa jak należy.