Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

PG 6 - "Wybucha" przy puszczaniu ciepłej wody

marek6515 30 Oct 2013 19:59 4686 14
 • #1
  marek6515
  Level 10  
  Witam mam problem z Junkersem Model PG 6 :
  Gdy odpalę go to dość duży płomień na świeczce jest a po otwarciu ciepłej wody na baterii to jest taki wybuch lekki co jest przyczyną(czy nagrzewnica jest zapchana sadzą)? dziękuję za wszelkie podpowiedzi.
 • #2
  gzresiek
  Level 20  
  Jakieś ciężkie warunki zapłonu a jak się już w końcu zapala to sporo gazu uzbierane naokoło i dlatego. Taki gaz.
 • #3
  marek6515
  Level 10  
  Jest na to jaki sposób?

  Dodano po 5 [minuty]:

  Może coś przeczyścić?
 • #4
  grzesiek234
  Heating systems specialist
  Najprawdopodobniej w zespole wodnym iglica jest troche zapieczona-wyczyścić i nasmarować .
 • #5
  marek6515
  Level 10  
  Wymieniałem niedawno tą uszczelkę na iglicy(oring)ale lekko chodziła
 • #6
  nikusert
  Level 40  
  Witam
  Częstym powodem gwałtownego zapalania(buchania),jest problem z zespołem wodnym pieca.Konkretnie chodzi o membranę i iglicę .Jednak gdy jesteś laikiem (bez obrazy,to nie złośliwie),zleć naprawę piecyka osobie rozeznanej w temacie.
  Pozdrawiam.
 • #7
  marek6515
  Level 10  
  Ale fakt nie wyczyściłem chyba jej dobrze i nie nasmarowałem

  Dodano po 2 [minuty]:

  Właśnie byli fachowcy i też nie wiedzieli co zrobić.Junkers ma już sporo lat i chyba czas go zmienić ,dzięki za pomoc.
 • #8
  Zbigniew Rusek
  Level 37  
  Ja bardzo dobrze znam te piecyki (zresztą dosyć proste w budowie). Prawdopodobnie chodzi o regulację zaworu powolnego zapalania (jest w zespole wodnym). Wybuchowy zapłon (płomieć podczas zapłonu wychodzi poza nagrzewnicę) wymaga, by tenże zawór nieco wkręcić (w prawo). Zawór ten jest zamknięty zaślepką (oczywiście przed jej odkręceniem trzeba zakręcić dopływ wody do pieca). Jeśli nie był ruszany wiele lat, to może on być tak zapieczony, że nie ruszy (ten zaworek jest rodzajem specjalnego wkręta z dyszą i małym zaworkiem z maleńką kulką) i trzeba posłużyć się środkiem do zapieczonych gwintów. Drugi powód wybuchu - nieszczelność piecyka (może gdzieś uchodzi gaz). To musi być sprawdzone przyrządem (konieczny serwis). Trzeba też zwrócić uwagę na ustawienie świeczki. Powinna dostatecznie nagrzewać bimetal (jak jest niedogrzany to często dochodzi do wybuchowego zapłonu) i zapalać palnik (świeczka ma mieć niebieski płomień, wielkość płomienia ok. 2,5 cm.). Oczywiście piecyk powinien być wyczyszczony.
 • #9
  W0jtek92
  Level 37  
  Sprawdź wszystko tak jak radzi Pan Zbigniew, ale myśl powoli o nowej termie bo ta już szykuje się na emeryturę choćby z racji jej prostoty tzn braku zabezpieczeń które dbają o Twoje życie.
 • #10
  -west
  Heating systems specialist
  Wywal to cudo PRL-u i zamontuj coś bezpiecznego.
 • #11
  Zbigniew Rusek
  Level 37  
  -west wrote:
  Wywal to cudo PRL-u i zamontuj coś bezpiecznego.
  Także bardziej ekonomicznego (nowe piecyki zużywają mniej gazu, ale PG-6 i tak był oszczędniejszy od "pożeracza" gazu PG-3 czy PG-4)
 • #12
  W0jtek92
  Level 37  
  Wiele sklepów instalacyjnych sprzedaje termy gazowe z usługą montażu po przystępnych cenach, a też wiele sklepów udziela na to nisko % rat. Więc dobrze by było przejść się po mieście i popytać tu i tam bo naprawdę warto.
 • #13
  adrian987654321
  Level 17  
  Co prawda nie jestem serwisantem, ale mam PG6 w domu i mogę powiedzieć że zjadłem na nim zęby :) Rok temu miałem dokładnie to co kolega autor, przyczyną tego "ciekawego" zjawiska był zapchany palnik główny(kurzem). Musiałem rozgrzebać cały zespół palników głównych na kawałki i dokładnie wyczyścić "kanaliki" pod "rusztem", od tamtej pory zapłon jest w porządku.
  Dodam jeszcze że taka rozbiórka palnika jest niebezpieczna gdy coś źle się złoży - trzeba wszystko dokładnie sprawdzić.
  Pozdrawiam.
 • #14
  leszcz50
  Level 11  
  Pan Zbigniew Rusek podpowiedział Tobie prawidłowo ja mogę tylko dodać, że należy też sprawdzić termobimetal (to jest to co ogrzewa świeczka-płomyk) powinien mieć luz ok 2-3mm luzu od iglicy oczywiście w stanie zimnym czyli nie ogrzewanym przez świeczkę. Jak wymieniłeś membranę to popychacz w dolnej części zespołu wodnego był ok czy może go wcale nie założyłeś - połączyłeś z membraną?
 • #15
  marek6515
  Level 10  
  Oczywiście że popychacz z membraną połączyłem a PG6 jest u moich rodziców i oni muszą zadecydować co dalej .Tato ma zniźkę na prąd więc może przepływowy ogrzewacz wody trój fazowy(ma siłę w mieszkaniu),a ja jestem elektrykiem więc.... ,ale to decyzja ich będzie.Dziękuję za wszelkie porady,pozdrawiam.