Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat instalacji C.O. - jakie poprawki zrobić?

ggierus 30 Paź 2013 20:41 5151 19
  • #1 30 Paź 2013 20:41
    ggierus
    Poziom 9  

Witam. Proszę o poradę odnośnie usprawnienia działania C.O. u mnie w domu. W domu jest 30 letnia instalacja grawitacyjna jakiś czas temu przerobiona (zostały dodane 3 grzejniki na prawo od pieca w piwnicy na tym samym poziomie) do tego została dołożona pompa obiegowa i przez jakąś niesprawność góra instalacji została odcięta i zakończona automatycznymi odpowietrznikami.

Problem jest taki że grzejniki na tym samym poziomie co piec nie grzeją dobrze, tzn. ten mały jest praktycznie bezpośrednio połączony ze starą instalacją i jest w miarę ok, jeśli chodzi o te dwa najniżej no to jest już dramat, tylko lekko góra grzejnika łapie.

Co w tej sytuacji zrobić, kiedyś kiedy na dole był tylko jeden grzejnik tzw. fafir nieco powyżej pieca i powrót był poniżej pompki to też średnio to grzało.

Podłączone grzejniki o których mowa są podłączone na rurki miedziowe 18mm a doprowadzenie standardowe to 28mm na starej instajacji. Schemat instalacji C.O. - jakie poprawki zrobić?

• #2 30 Paź 2013 21:02
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

Dużo już widziałem ale ....
    pierwszy raz odpowietrzniki automatyczne na wysokości naczynia wzbiorczego :D .
    Użyj opcji "szukaj" i poczytaj o kryzowaniu.

• #3 30 Paź 2013 21:13
    ggierus
    Poziom 9  

Te zawory są nieco niżej ale 10-20cm :)

• #4 01 Lis 2013 06:18
    gersik
    Poziom 30  

Kłania się kryzowanie grzejników na górze.

• #5 01 Lis 2013 17:30
    ggierus
    Poziom 9  

Poczytałem na temat kryzowania i rozumiem że chodzi o to że jeżeli założę na zasilaniu i powrocie zaworu kulowe i w ten sposób wyreguluję grzejniki na piętrach, to ten trop?

• #6 01 Lis 2013 18:27
    marcin273
    Poziom 17  

Przy 10 grzejnikach kryzowanie? Przy 15 działa bez kryzowania o ile stopniowanie rur poprawne. A jak na blokach instalacje sie napełnia, płucze, uruchamia to z kryzami ? pompa na fula i heja wszystko śmiga aż sie rurki prostują w szachtach a grzejników 300-500. Sprawdz filtr pompe i zawór różnicowy.

• #7 01 Lis 2013 18:45
    ggierus
    Poziom 9  

No właśnie u mnie zawór różnicowy jest założony do góry nogami na powrocie, cokolwiek to znaczy hydraulik powiedział że tak jest ok.

• #8 01 Lis 2013 18:56
    marcin273
    Poziom 17  

Do góry nogami czyli strzałką do dołu (w kierunku kotła) ? Ważne zeby kulka nie była zakleszczona w gnieździe bo wtedy pompa będzie działała na krótkim obiegu.

• #9 01 Lis 2013 18:58
    ggierus
    Poziom 9  

Tak strzałką w dół, tak jest prawidłowo ? Jeśli chodzi o pompę to działa, filtra nie ma (wiem że żywotność spada)

• #10 01 Lis 2013 19:04
    marcin273
    Poziom 17  

Różnicowy prawidłowo ale czy kulka nie zakleszczona trudno wyczuć, sprawdzić bo zespawane wszystko na sztywno.
    Filtr jest ,tylko pewnie siatka wyjęta ze środka?

Zrób tak. Wyłącz pompe, ustaw przełacznikiem miedzy pierwszym a drugim biegiem znajdziesz punkt kiedy przestanie działać lub wyciagnij wtyczkę ze sterownika jeśli jest. Nagrzej kocioł na wyłaczonej pompie do temperatury 70-80stopni. Załącz pompe powinno ci gwałtownie zbić temperaturę o 20-30 stopni w ten sposób sprawdzisz cały zestaw pompowy.

• #11 01 Lis 2013 19:15
    ggierus
    Poziom 9  

Tak, siatki nie ma.

• #12 01 Lis 2013 19:53
    marcin273
    Poziom 17  

Jak masz zawór na zasilaniu boilera to zamknij go do połowy.

• #13 02 Lis 2013 12:30
    das160
    Poziom 15  

Witam
    1 zawór różnicowy- strzałka jest ok, niestety sam zawór jest przeznaczony do montażu na zasilaniu, zamontowany na powrocie może powodować wadliwą pracę układu.
    2 koniecznie wymień zawór na właściwy- może to rozwiązać problemy z cyrkulacją
    3 koniecznie załóż siatkę filtra - zanieczyszczenia mogą uszkodzić pompę w każdej chwili niezależnie od jej wieku czy producenta. Brak filtra nie skraca żywotność pompy!!!!!, ale może ją zniszczyć w każdej chwili!!!!!

• #14 02 Lis 2013 17:17
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

das160 napisał:
    Witam
    1 zawór różnicowy- strzałka jest ok, niestety sam zawór jest przeznaczony do montażu na zasilaniu, zamontowany na powrocie może powodować wadliwą pracę układu.
    2 koniecznie wymień zawór na właściwy- może to rozwiązać problemy z cyrkulacją
    3 koniecznie załóż siatkę filtra - zanieczyszczenia mogą uszkodzić pompę w każdej chwili niezależnie od jej wieku czy producenta. Brak filtra nie skraca żywotność pompy!!!!!, ale może ją zniszczyć w każdej chwili!!!!!

Proszę: nie piszcie, nie rysujcie i nie odpowiadajcie na pytania jeśli czegoś nie rozumiecie. :!:

Dla kogoś ostatnio napisałem artykuł o zasadzie działania zaworu różnicowego i powodach dla których w ogóle jest stosowany. Pewnie będę musiał jeszcze podobny umieścić na swoim blogu :cry: .
    Zawór zwrotny ze spężyną stosuje się wyłącznie w obiegach wymuszonych :!:
    Obejście pompy co w którym znajduje się zawór jest obiegiem grawitacyjnym (przynajmniej z założenia tak ma być) i nie należy stosować tam zaworów ze sprężyną :!:
    Taki zawór można stosować (mowa o zaworze ze sprężyną) np. w obiegu cyrkulacji cwu.

• #15 02 Lis 2013 21:15
    marcin273
    Poziom 17  

das160 czy ty miałeś w ręku zawór różnicowy ? Według twoich rysunków to nawet jakby był na zasilaniu to i tak by nie działał (nie było by przepływu).

• #16 04 Lis 2013 23:46
    das160
    Poziom 15  

marcin273 napisał:

Cytat:
    Według twoich rysunków to nawet jakby był na zasilaniu to i tak by nie działał (nie było by przepływu).

Masz rację, zapomniałem o ogranicznikach kuli w górnej części zaworu.
    Osobiście montuję pompę z bajpasem na zasilaniu. Z tego co wiem zawór różnicowy strzałką w dół pracuje wadliwie,, mimo iż producenci dopuszczają pracę w pozycji pionowej i poziomej, na zasilaniu oraz powrocie - panuje opinia że na powrocie powinien być w pozycji poziomej.
    W najbliższym czasie zrobię układ testowy, to będę wiedział na pewno.
    Co do zaworu zwrotnego, sam go nie stosuję, ale widziałem parę układów w których był zamontowany i podejmował pracę- może nie tak idealnie jak różnicówka, ale kocioł się nie przegrzał.
    Co do wadliwej pracy instalacji to jestem przekonany że winny jest zawór różnicowy

• #17 04 Lis 2013 23:57
    W0jtek92
    Poziom 35  

'Strzałką w dół' Kolega ma na myśli by pass zastosowany na zasileniu czy powrocie?

• #18 05 Lis 2013 12:01
    das160
    Poziom 15  

Cytat:
    'Strzałką w dół' Kolega ma na myśli by pass zastosowany na zasileniu czy powrocie?

Oczywiście na powrocie, w pozycji pionowej.
    Osobiście układ gdzie należało by zamontować na zasilaniu zawór strzałką w dół, przebudowałbym.
    Dla doprecyzowania strzałka powinna być zgodna ze strzałką na pompie, a strzałka na pompie od kotła do instalacji ( na zasilaniu )
    Mam nadzieję że zdałem egzamin u kolegi, i nie wyszedłem na totalnego laika.

Jakby kolega miał jeszcze jakieś szczegółowe pytania, to proszę się nie krępować.

• #19 05 Lis 2013 19:04
    Piotr.j
    Poziom 13  

Należy połączyć rurę powrotną od grzejników na poziomie (piwnica) kotła do punktu oznaczonego stary powrót.
    Generalnie wysokość punku przyłączenia rury powrotnej do kotła CO w instalacji grawitacyjnej nie powinien znajdować się wyżej niż dolne (powrotne) punkty połączenia grzejników z rurami.
    W tym konkretnym przypadku błędem było zastosowanie pompy na rurze powrotnej i likwidacja połączenia w punkcie stary powrót, należało zastosować pompę na rurze zasilającej (gorącej).

• #20 21 Maj 2014 22:43
    ggierus
    Poziom 9  

Rozwiązaniem satysfakcjonującym mnie w 50% okazało się ograniczenie przekroju (kryzowanie?) rury powrotu przy piecu z grzejników które nie miały problemu z nagrzewaniem się, w ten sposób grzejniki w piwnicy zaczęły grzać nieco lepiej. Teraz przed zimą planuję, tak jak kolega wyżej pisał, zamontować powrót w stare miejsce, czyli poniżej powrotnych punktów grzejników, jeżeli nie będzie 100% satysfakcji wtedy przekładam pompę na zasilanie. Dziękuję za pomoc, problem rozwiązany.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME