Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja C.O. Druga pompa - obieg wsteczny?

30 Paź 2013 21:37 5877 10
  • Poziom 10  
    Witam.
    Dwa lata temu przerobiłem troszku kotłownię tzn. założyłem zbiornik c.w.u. podłączyłem ogrzewanie podłogowe i wszystko działało bardzo dobrze. Nie podobało mi się tylko to że trzeba było ręcznie przełączać zawory kulowe na zbiorniku c.w.u. aby nagrzać go i przełączyć na ogrzewanie c.o.( chodzi o wychładzanie zbiornika ) Postanowiłem więc zmodernizować ponownie kotłownię. Zakupiłem sterownik SALUS który obsługuje dwie pompy C.O. i C.W.U. Odłączyłem zbiornik c.w.u. od głównej nitki C.O. i podłączyłem drugą pompę. Niestety kiedy ustawię sterownik z pracą na priorytet zbiornika C.W.U. to pomimo że pracuje tylko jedna pompa potrafi wtłoczyć ciepłą wodę przez powrót na kaloryfery. Chciałbym zapytać czy jak wstawię zawór zwrotny na powrocie C.O. to czy to coś zmieni ? Teoretycznie powinno zatrzymać wracającą wodę i powinna krążyć tylko w obiegu c.w.u. I druga rzecz czy umieszczając zawór zwrotny na powrocie ( chodzi mi o długą drogę od pompy ) pompa C.O. będzie w stanie go przepchnąć? Zamieszczam zdjęcie z opisami co gdzie i jak jest podłączone. Jeśli trzeba będzie to narysuję szkic.
    Pozdrawiam
    Instalacja C.O. Druga pompa - obieg wsteczny?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 11  
    witam najlepiej jak byś miał zawór trójdrogowy oraz odpowiedni sterownik z funkcja "Priorytet grzania cieplej wody " np. Euroster E11M
    spróbuj usunąć zawór różnicowy to przez niego przebija on jest stosowane zazwyczaj do otwartego obiegu grzewczego.
  • Poziom 10  
    Sterownik zamontowany u mnie to SALUS PC12HW czyli posiada opcję priorytetu grzania ciepłej wody ,posiada tryb letni,posiada zabezpieczenie przed przegrzaniem zbiornika C.W.U. itp. Zaworu różnicowego nie usunę bo bym sobie zrobił w domu małą bombę. W przypadku wyłączenia prądu a takowe się zdarzają bardzo często w zimie, piec z przegrzania wylatuje w powietrze.
  • Poziom 19  
    Robson1966 napisał:
    Zaworu różnicowego nie usunę bo bym sobie zrobił w domu małą bombę. W przypadku wyłączenia prądu a takowe się zdarzają bardzo często w zimie, piec z przegrzania wylatuje w powietrze.
    Z załączonego zdjęcia widać że masz bombę. Zawór różnicowy to nie zabezpieczenie instalacji. Jak się zacznie gotować to w/w zawór nic Ci nie pomoże.
  • Poziom 11  
    Witam ponownie zacznijmy od nowa. Nie powinno się wykonywać instalacji opartych na kotłach stałopalnych w układzie zamkniętym (Utrata gwarancji na kocioł)
    Zawór bezpieczeństwa w takim układzie montujemy na zasilaniu zaraz za kotłem
    w pozycji pionowej
    jest to tak zwana "Ochrona kotła"
    oraz powinieneś się kolego zaopatrzyć Zawór schładzający np. Danfoss BVT
    (Zawór termostatyczny BVTS ma zastosowanie w instalacjach grzewczych jako zabezpieczenie dla kominków oraz kotłów na paliwo stałe. Zawór zapobiega przegrzaniu kotła poprzez zrzut wody z podgrzewacza lub wężownicy kondensacyjnej. BVTS zabezpiecza również przed cofaniem płomienia do podajnika paliwa stałego poprzez zalanie paliwa w sytuacji nadmiernego wzrostu temperatury. BVTS jest zaworem samoczynnym, tzn. działa bez zasilania w energię elektryczną czy sprężone powietrze)]Link[/url]
  • Poziom 10  
    No to widać że każdy ma inna teorię na temat zaworu różnicowego. Cytat ze strony firmy INSERW autoryzowany partner handlowy BUDERUS ,,Zawór różnicowy – zasady działania

Jakie zadanie w instalacji c.o. spełnia zawór różnicowy? Kiedy należy go montować?

Zawór różnicowy stosuje się przy kotłach na paliwo stałe, gdy obieg wody jest wymuszony przez pompę wody. Zadaniem zaworu jest niedopuszczenie do przegrzania kotła. W trakcie normalnej pracy kotła gdy pracuje pompa obiegowa zawór pozostaje zamknięty. W przypadku braku prądu, zawór pod ciśnieniem wody otwiera się i umożliwia przepływ wody do dalszej części instalacji pomijając pompę. Dzięki temu zachowany jest przepływ wody(grawitacyjny) przez kocioł co zapobiega przegrzaniu kotła. Dzięki temu centralne ogrzewanie jeśli jest grawitacyjne sprawnie funkcjonuje nawet w sytuacji awarii pompki.

Zawór montowany jest na zasileniu lub powrocie wody grzewczej, przy tzw. bajpasie, na którym znajduje się pompa. Niektóre zawory można montować zarówno w pozycji pionowej, jak i poziomej. Na wielu forach internetowych powraca pytanie, co do montażu zaworu na powrocie. Podkreślamy więc: zawór można montować na rurze powrotnej kotła, pod warunkiem, że jest tam także zamontowana pompa. ,,

Ale nie o to było zapytanie.
  • Poziom 19  
    Tylko, że jak założysz zawór zwrotny na powrocie, to zawór różnicowy staje się zbędny, ponieważ nie uzyskasz już obiegu grawitacyjnego, a co za tym idzie twoje "zabezpieczenie" kotła nie zadziała.
  • Poziom 10  
    No dobra nie rozumie tylko dlaczego jest zbędny ? Zawór zwrotny otwiera się pod wpływem dmuchnięcia w niego powietrzem z płuc . Dlaczego nie miał by się otworzyć pod wpływem wzrostu ciśnienia w instalacji. Chyba to jest logiczne i realne że wzrost ciśnienia w instalacji spowoduje jego otwarcie to tak jak by pracowała pompka. Ale po raz kolejny pytanie było o inny problem. Taka instalacja działa już kilka kilkanaście lat i nie było z nią problemów. Dlaczego mam przerabiać instalację na inną wiedząc że każda elektronika powoduje problemy. Wystarczy poczytać na forum.
  • Poziom 16  
    Robson1966 napisał:
    Chciałbym zapytać czy jak wstawię zawór zwrotny na powrocie C.O. to czy to coś zmieni ?

Zmieni , narobisz sobie tylko problemu.

Zawór zwrotny zainstaluj na zasilaniu C.O. zaraz za pompą C.O.

Dokładnie tak samo jak masz przy pompie od zasobnika.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    temat rozwiązany wszystko działa.