Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mostek H na przekaźnikach, sprawdzenie schematu

Chey 31 Paź 2013 10:12 1737 4
  • #1 31 Paź 2013 10:12
    Chey
    Poziom 7  

Wczoraj na forum zadałem pytanie o sterownie silnikiem DC przez mikrokontroler, uzyskałem podpowiedzi, temat niestety został usunięty, proszę więc o sprawdzenie, czy układ jest poprawny.

Cytat:
    Mam za zadanie wykonanie sterownika silnika DC 12V. Będzie to wykonane na sterowniku (mikrokontroler) wyjście na pin 5V.
    Pierwszy pin steruje ruchem silnika w prawo, drugi w lewo. (wysoki stan na którymś z pinów - obrót w odpowiednią stronę, dwa stany niskie - silnik stoi)

Mostek H na przekaźnikach, sprawdzenie schematu

Mam jeszcze dwa pytania:
    1. Czy napięcie włączające cewkę powinno być z napięcia zasilania kontrolera, czy może być te od silnika (w schemacie jest 5V od sterownika)
    2. Jaka powinna być rezystancja rezystorów R1 i R2 (z moich obliczeń wynika, że 1k)

EDIT:

Schemat złożony, działa poprawnie ;)
    Pozdrawiam

0 4
  • Sklep HeluKabel
  • #2 31 Paź 2013 10:26
    GSM
    Poziom 25  

ad 1. To przecież zależy od napięcia cewki użytych przekaźników.
    ad 2. Zależy jakie tranzystory wykorzystasz. Tranzystor ma pracować w nasyceniu a nie możesz przekroczyć maksymalnego prądu dla pinu uC.

Pozdrawiam,
    GSM

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 31 Paź 2013 10:27
    94075
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 31 Paź 2013 10:48
    Chey
    Poziom 7  

Oczywiście zapomniałem podać not katalogowych:
    Przekaźnik
    Tranzystor

Cytat:
    3. Zwróć uwagę, że zabezpieczasz układ przed efektami przepięć wynikłych z zaniku prądu w indukcyjnościach przekaźników. Silnik to też indukcyjność, na dodatek prądy tam płynące są najczęściej większe.

Czy ta dioda zabezpieczająca jest wystarczająca? Czy trzeba oddzielać galwanicznie lub stosować jakieś dławiki?

A jeśli chodzi o silnik w jaki sposób można to zabezpieczyć?

0
  • #5 01 Lis 2013 13:54
    emarcus
    Poziom 35  

Chey napisał:

A jeśli chodzi o silnik w jaki sposób można to zabezpieczyć?

Tam nie potrzebujesz dodatkowych zabezpieczeń./ Te diody przy przekaźnikach wystarczą. Przy przełączaniu obwodów indukcyjnych, diody stosuje się w celu zniwelowania BEMF, która może uszkodzic urządzenie przełączające i jeżeli jest to tranzystor to takie zabezpieczenie (diody) jest wymagane, - tak jak masz przy przekaźnikach. Gdybyś zamiast przekźników stosował mostek H zbudowany na tranzystorach, to każdy tranzystor wymagałby taką diodę włączoną w system.
    Niektóre układy scalone, mają juz wbudowane takie diody.
    Dla małych, (nie przemysłowych) urządzeń załączanych mechanicznie, nie stosuje się dodatkowych przepięciowych zabezpieczeń.

Porównaj notę katalogową dla stosowania przekaźników
    http://www.relayspec.com/Company_listings/a/aromat/relay_tech_cat/pdf/mech_eng_cj.pdf
    Tam masz przykłady zastosowań.

e marcus

0