Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa sprężarki (Otto Boge+zbiornik 300L+ silnik 7,5kW)

Bakuś123 31 Oct 2013 21:23 5094 10
 • #1
  Bakuś123
  Level 9  
  Witam. Pisze ten post do znawców tematu i osób którym udało się zbudować własny kompresor, sprężarkę. W dniu dzisiejszym nabyłem sprężarkę Otto Boge z 1966r. zbiornik 300L i silnik 7,5kW. Mam pytanie jak to wszystko "ładnie" podłączyć do butli( ile potrzebnych otworów zrobić w butli), czego będę jeszcze potrzebował z elektryki do sprężarki, gdyż mam tylko te trzy wymienione rzeczy. Dołączam przykładowe fotki boge jaki kupiłem w okazyjnej cenie.


  URL:
  https://obrazki.elektroda.pl/8304351100_1383250705.jpg
 • #2
  diodak1000
  Level 10  
  Ja proponuję zamieścić całość na zbiorniku, a żeby było wygodniej dorobić kółka. Sam mam takie rozwiązanie, tylko inna sprężarka, a silnik 7kW. Całość zajmuje mało miejsca i jest możliwość postawienie gdzie w danym momencie jest potrzebna.

  Co do otworów to najprawdopodobniej wystarczą 2- wlot ze sprężarki i wylot na sieć, reduktor itp.

  Co do elektryki to nie ja ją robiłem w swojej, ale jest automatyczna zmiana trójkąt gwiazda przy włączeniu lub spadku ciśnienia i standardowo automatyczne wyłączanie po nabiciu.
 • #3
  ziemek56
  Level 22  
  Moje trzy uwagi:
  1. Ona ma wydajność dużą i powinieneś dać zbiornik min. 500.
  2. Widziałem takie dwie (w instalacji sieciowej). Obie miały rozruch zautomatyzowany gwiazda>trójkąt. Inaczej przeciążenia rozruchu będą rzędu 15 kW.
  3. !!! Nie robi się otworów w zbiorniku - wspawuje się króćce gwintowane i to pod dozorem UDT.

  diodak1000 wrote:

  Co do elektryki to nie ja ją robiłem w swojej, ale jest automatyczna zmiana trójkąt gwiazda przy włączeniu lub spadku ciśnienia i standardowo automatyczne wyłączanie po nabiciu.
  dokładnie.
 • #4
  Bakuś123
  Level 9  
  Czyli co Panowie silnik 7,5kw będzie za słaby? Na tabliczce pisze że max obroty sprężarki to niecały 1000 obr/min. Mam zamiar kupić wyłącznik ciśnieniowy z regulacją ciśnienia gdzie dla silnika 7,5kW amperaż będzie wynosił 20A. Ustawić planuje na 3 bary załączanie sie sprężarki a wyłączanie przy 10 barach. Jak myślicie silnik da rade to ruszyć przy niższym ciśnieniu?
 • #5
  ziemek56
  Level 22  
  Spokojnie można ustawić presostat (włącznik ciśnieniowy) w zakresie np 5/7 bar. Silnik jest OK i dedykowany dla takiej sprężarki. Problem jest w samej fizyce rozruchu - silnik dopiero po osiągnięciu nominalnych obrotów pobiera moc znamionową. Ale nie dzieje się to w ułamku sekundy i do tego momentu już jest zbyt obciążony (sztywno zespolony ze sprężarką). aby polepszyć rozruch (moc rozruchową) przy najmniejszym obciążeniu zasilania startujemy w gwieździe (3 x 220) a pracujemy w trójkącie (3 x 380). Bez tego układu szybko zmarnujesz silnik lub zasilanie.
  Stary silnik więc "stare" napięcia ...
 • #6
  User removed account
  User removed account  
 • #7
  Bakuś123
  Level 9  
  -Panowie czy wystarczy zamontować sam włącznik gwiazda trójkąt taki na 20A 400V gdzie mamy jedno położenie włącznika z 0 na trójkąt? czy potrzebny jest też jakis przekaźnik czasowy do rozruchu? z tego co rozumiem to na początku silnik pracuje na połowie mocy a po jakimś czasie chyba uzyskuje całą moc.
  -Odnośnie zaworu zwrotnego to montujemy go w butli miedzy wylotem powietrza ze sprężarki a wyłącznikiem ciśnieniowym? Czy można go jakoś inaczej podłączyć? by nie robić kolejnego otworu w butli.
  -Jak myślicie taki wyłącznik ciśnieniowy niby włoski NE-MA 400V dostępny na allegro za niecałe 100zł podoła zadaniu czy lepiej jakiś np CONDOR Mdr4 lub mdr3 za ponad 200zł. Ma ktoś taki wyłącznik ciśnieniowy i może podzielić sie informacjami jak sie sprawuje?

  -p.s Dzięki ojdyr zapomniałbym o korku do spuszczania wody czyli już 3 otwory w zbiorniku:)
 • #8
  User removed account
  User removed account  
 • #9
  User removed account
  User removed account  
 • #10
  Bakuś123
  Level 9  
  Kupiłem sprężarkę z tym chłodzeniem, paskami, kołami i ciężką podstawą od znajomego mechanika. Znaczy się to zięć mu przywiózł od niemca za 100 euro, butle gdzieś u nas na szrocie za 100zł kupił. Powiedział że na handel więc odkupiłem boge z zapasowymi tłokami, zaworkami korbowodem i zbiornikiem 300L, stały już ponad dwa lata u niego. On wspominał o silniku 10kW ale zastanawiam się na co taki duży i mocny. Czy 7,5 kw podoła zobaczę już niebawem. Dzięki za porady i wskazówki na pewno wezmę je pod uwagę w uruchomieniu tego "starego dziadka" mam nadzieje że zadziała:)
 • #11
  ziemek56
  Level 22  
  candycane wrote:
  Bakuś123 napisał:
  i silnik 7,5kW.
  Skonfrontowałeś swoją ideę z wydajnością tej sprężarki czy tak sobie przyjąłeś

  Dokładnie 7,5 jest fabryczny w przedstawionym zestawie (agregacie).