Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

KOSPEL EKCO.M1-18z - Sporadycznie nie wyłącza się podgrzewanie CWU.

pirates69 31 Paź 2013 21:51 1974 6
  • #1 31 Paź 2013 21:51
    pirates69
    Poziom 12  

Witam.
    Mam kocioł KOSPEL EKCO.M1-18z współpracuje z kaloryferami, ogrzewaniem podłogowym i podgrzewaniem zasobnika CWU (wody użytkowej ciepłej).
    Kilka razy po powrocie z pracy (było chłodniej w domu) zauważyłem, że zawór trójdrożny jest otwarty na przepływ do zasobnika CWU a piec pokazuje Tc, czyli podgrzewanie grzejników. Powinno być TZ (przy podgrzewaniu jest to symbol Temperatura Zasobnika wraz aktualną temperaturą i zadaną). W efekcie non-stop podgrzewana jest wężownica zasobnika (oczywiście przez termostat do ustalonej wartości).

Nie mogę zauważyć, czy zawór pozostaje w tej pozycji po zakończeniu podgrzewania CWU czy jakoś inaczej.

Odblokować można go wyłączając w Menu Zasobnik na Nie i wtedy zawór zaczyna odcinać zasobnik a włącza obieg na odbiorniki ciepła. Trwa to ok.3 min. Zaraz, jak zawór zaczyna się przełączać w Menu przełączam Zasobnik na Tak. I wszystko wraca do normy. Do kolejnego razu.
    Sprawdzałem wszystkie połączenia elektryczne do zaworów trójdrożnych i inne przy kotle i wszystko jest OK.

Jaka może być przyczyna tej niesprawności? Dzieje się to sporadycznie.

• #2 01 Lis 2013 00:38
    W0jtek92
    Poziom 35  

Kospelem się nie zajmuje ale przychodzi mi na myśl 2 rzeczy, 1. Szwankuje elektronika kotła, 2. Silnik zaworu 3d nawala, niestety nie znam konstrukcji tego kotła i nie wiem jakie tam są priorytety dla sterowania. No może jeszcze sonda zasobnika szwankuje chimerycznie, najlepiej wezwać serwis Kospela by zbadał sprawę, lecz wieżę że ktoś na forum może udzielić więcej trafnych rad niżeli ja.
    Pozdrawiam.

• #3 01 Lis 2013 15:03
    pirates69
    Poziom 12  

Dzięki @W0jtek92 za chęci. Dzisiaj rano przed wyjściem woda w zasobniku CWU podgrzała się do zadanej 50°C. Przed chwilką wróciłem i sprawdziłem, zawór znowu się ustawił na podgrzewanie zasobnika, temperatura w CWU 41°C.
    Czyli nie wchodzi w rachubę nie zamknięcie się zaworu po zakończeniu procesu grzania CWU.

• #4 01 Lis 2013 16:13
    jacur
    Poziom 32  

Odpowiedz padła w poście 2 albo płytka ZIO 22 w kotle albo zawór 3D.
    Na płytce ZIO 22 z lewej strony przekaźnika drugiego od dołu nad transformatorem masz diodę sygnalizacyjną pracą zaworu 3D.

• #5 03 Lis 2013 13:16
    pirates69
    Poziom 12  

Dzięki za podpowiedź kolego @jacur. Tak jak napisałeś przy drugim przekaźniku od transformatora jest dioda LED, która sygnalizuje pracę zaworu. Sprawdziłem. Po włączeniu (ręcznie podwyższyłem lekko temperaturę zadaną na zasobniku) dioda zaświeciła się, zawór zaczął się otwierać. Po otwarciu zaworu dioda jednak dalej jednak świeci. Czy tak powinno być?
    Po osiągnięciu temperatury zasobnika na wyświetlaczu zmienił się symbol z TZ (temp.zasobnika) na Tc (temp.grzejników) dioda zgasła a zawór się zaczął zamykać. Wydaje mi się, że to jest prawidłowe działanie. Na tejże płytce jest piąty z kolei przekaźnik (od drugiego zaworu trójdrożnego do podłogówki) z diodą obok i tam LED świeci tylko podczas pracy zaworu. Przy zaworach zastosowany jest siłownik ARA 661.

Co w takim siłowniku zaworu mogło by paść? Jak go sprawdzić?

• #6 02 Gru 2013 21:41
    pirates69
    Poziom 12  

Po pewnym czasie postanowiłem napisać do serwisu. Zaproponowano mi żeby najpierw zresetować urządzenie z menu serwisowego. Jeżeli problem będzie się powtarzał, to konieczny będzie zakup nowego modułu ZIO oraz Panelu Sterującego albo wysłać panel do przeprogramowania.
    Moduł zresetowałem, wcześniej zapisując ustawienia. Po zaprogramowaniu tych samych ustawień w menu serwisowym, co przed HR nie ruszając menu dla użytkownika problem dalej był.
    Zastanawiałem się, że to dzieje się w granicach około godziny 16:00.
    W menu dla użytkownika zmieniłem w opcji ładowania zasobnika godziny czyli grzanie tylko rano od 5:00 do 8:00 później od 17:00 do 21:00.
    Problem się rozwiązał ale nie całkiem, bo jak powrócę to wszystko powraca.

• #7 25 Paź 2014 08:54
    pirates69
    Poziom 12  

Witam. Pojawiłem się po jakimś czasie. Kocioł działa do dzisiaj. Wobec braków jakiś sugestii, zamykam temat.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME