Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

regeneracja podróbek gdn 20/80

kokodin 01 Lis 2013 01:55 2115 7
  • #1 01 Lis 2013 01:55
    kokodin
    Poziom 21  

Witam , mam na warsztacie dwa głośniki o oznaczeniach gdn 20\80-8. Są to głośniki dziwne, bo prawie w całości plastikowe. z całą pewnością nie jest to Tonsil, ale wymiarami zgodne są z gdn 20\60\3 . Między innymi wymiary magnesu, nabiegunników, głębokość kosza czy wysokość uzwojenia cewki i średnica karkasu.
    Niestety jak napisałem, są one dziwne. Oryginalnie były wyposażone w membrany pcv, bez kopułek, za to wentylowane poprzez podwójną siateczkę, umieszczoną od środka membrany. Membrany te, były połączone z karkasami cewek "od czoła" klejem epoksydowym od środka karkasu cewki na zakładkę. Wygląda to dość estetycznie. Kolumny z tymi głośnikami grały całkiem przyzwoicie ponad 15 lat i nie było potrzeby ich wymieniać lub serwisować. Niestety czas zrobił swoje i najpierw popsuło się zawieszenie piankowe, później w ciągu tygodnia zatarły cewki.(pracowały w ciężkich warunkach, bo w liceum, jako podstawowy sprzęt nagłośnieniowy)
    Udało mi się je w całości rozmontować do regeneracji, to jest kosz z magnesem zostawiłem w spokoju, ale udało mi się odzyskać w całości zawieszenia dolne i membrany, dokonać szczegółowych pomiarów jednej z cewek, również wymontowanej w całości.

I do tego miejsca wszystko było super, ale pojawił się mały problem.
    Cewki do tonsilowych gdn 20\60 mają większą wysokość karkasu a kompletne zestawy naprawcze, mogą w ogóle nie pasować(zwłaszcza sklejone)
    Przewijać cewek nie ma jak, bo karkasy już swoje przeżyły, są z jednej warstwy kartonu i spalone cewki nadpaliły papier. Dodatkowo zakładając membrany z kopułkami, tracę niejako wentylację a parametry głośnika zapewne będą już inne.

Dlatego zadaje kilka pytań.
    Co jest bardziej sensowne?
    Wykorzystać stare membrany pcv, dać nowe resory piankowe i skrócić karkas o te 6 mm?
    Czy może wstawić "tonsilowski" chiński zestaw naprawczy w częściach z papierową membraną i kopułką, nie przejmując się wentylacją cewki?
    Powinienem wstawiać nowe resory dolne, jeśli oryginalne są w stanie dobrym?
    Dlaczego do tego rozmiaru głośników nie można znaleźć zwieszeń gumowych (bez membran)? Oraz czy zakupiona w cenie membrany z zawieszeniem sama pianka , będzie lepszej jakości niż ta razem z membraną?

Będę wdzięczny za porady.

• #2 01 Lis 2013 10:14
    goraj krzysztof
    Poziom 27  

Witam,ja bym to zrobił tak: wybrał najbardziej zbliżoną do oryginału cewkę np. tu: http://audioserwis.pl/index.php?cPath=1_9_11_38
    Jeśli zależy Ci na orginalnych membranach to kup chińskie membrany z resorem piankowym.Jak Ci przyjdą to odklejasz(odrywasz pianke, nie jest to trudne) i przyklejasz ją potem do swoich membran.Nowe pianki wytrzymają kilkanaście lat więc bez przesady niema po co pakować tam gumy.Dolne resory możesz zostawić stare jeśli są całe.

• #3 01 Lis 2013 11:08
    kokodin
    Poziom 21  

W sumie to cewki już zamówiłem standardowe do gdn 20\60, 20\80 a jeśli nie będą pasować, to mam zamiar oryginalną podesłać do umifona. Szkopół w tym, że oryginalna ma 30mm wzrostu a zamiennik tonsilowskiej 36-38mm. Ale jak by co to biorę stary kondensator telpoda, wkładam w środek i obcinam nadmiar karkasu nożyczkami do paznokci. Bardziej zależy mi na opinii, czy membrana z pcv to straszny grzech. I czy nie lepiej kupić resorów bez membran (są dostępne, choć w tej samej cenie). Ne chciał bym odklejać nie gumowych zawieszeń, gdyż mam na to zbyt chwiejne łapki.
    Ale skoro mówisz że piankowe zawieszenie wytrzyma kolejne 15 lat to trzeba będzie takie zamontować.
    Dolne resory chcę zostawić, gdyż nie mogę znaleźć idealnych zamienników a te są nie licząc resztek kleju jak nowe. Zamienniki z allegro albo są wyższe albo o mniejszej średnicy zewnętrznej ,tolerancja 2 mm w każdym przypadku.

• #4 01 Lis 2013 14:47
    wkj
    Poziom 34  

kokodin napisał:
    W sumie to cewki już zamówiłem standardowe do gdn 20\60, 20\80 a jeśli nie będą pasować, to mam zamiar oryginalną podesłać do umifona.

Kolego problem w tym że cewka nie może być jednocześnie do GDN 20/60 i GDN 20/80, różnią się one grubością nabiegunnika, a tym samym różnią się wysokością uzwojenia cewki.
    Aby dopasować coś z tonsila, prócz średnicy musisz pomierzyć grubość nabiegunnika górnego i dopiero dobrać cewki wg. tonsila.

• #5 01 Lis 2013 19:04
    kokodin
    Poziom 21  

Ja poszedłem nieco inną drogą. Zmierzyłem wysokość uzwojenia suwmiarką, Rozmiar wewnętrzny i zewnętrzny, oraz pamiętałem opór elektryczny jaki miał głośnik z czasu gdy montowałem nowe gniazda sygnałowe, czyli jakieś 2 lata temu. (zaintrygowało mnie dlaczego impedancja nie jest równa oporowi, wiec to zapamiętałem, teraz już wiem dlaczego) Wtedy też przewijałem jeden głośnik na wariata po grubości drutu, ale po uszkodzeniu pianki w tym roku moja cewka zsunęła się z karkasu.
    Cewki kupiłem zgodne wymiarami uzwojenia i średnica karkasu z oryginalną czyli z 12mm uzwojeniem o oporze 6,5 ohma impedancja na 8ohm średnica wewnętrzna 36mm zewnętrzna 37mm.
    Z tym 20\60 20\80 chodzi o to, że sprzedający tak opisał je w swoim sklepie. Nie wnikam czy ma rację bo wymiary są zgodne. Jak nie będą zgodne z opisem, będę reklamował przed montażem.

Niemniej z rysunków tonsilowskich i odrobiny matematyki wynika, że nabiegunniki są identyczne jak gdn 20\60\3

• #6 06 Lis 2013 17:25
    kokodin
    Poziom 21  

Ok cewki dotarły, nie są jednak tak idealne jak myślałem. Materiał z którego wykonany jest karkas jest znacznie twardszy niż myślałem i nie posiadam obecnie narzędzia by go przeciąć bez odkształcania. Czyli niejako problem membran się sam rozwiązał i dobrze, że jeszcze nie kupiłem resorów górnych.

Teraz kolejne pytania:
    Czym oprócz rozmiaru i głębokości kierować się przy wyborze chińskiej membrany?
    Kupić jakąś na zapas w razie krzywo wyciętego otworu, czy czegoś takiego?
    Czy w wypadku papierowej membrany mogę użyć kleju typu butapren zamiast epoksydu jak przy membranie plastikowej?
    Jakiej wielkości kopułki wybrać, czy ma to jakieś znaczenie?

Dodatkowo udało mi się dotrzeć do dokumentacji zakupu tych kolumn w szkole, okazuje się że są to kolumny SKART 60 i rzeczywiście na zwrotnicach jest logo tej firmy. Dane mocowe kolumn są również zbieżne z danymi głośników gdn 20\60\3-8 czyli moc nominalna, moc maksymalna i efektywność.

edit
    nawet na elektrodzie jest obrazek tych kolumn i głośników (u mnie już bez nalepek)
    regeneracja podróbek gdn 20/80

• #7 06 Lis 2013 20:42
    wkj
    Poziom 34  

Bo skarty to produkcja manufaktury, czyli pewnej grupki, która kupowała z tonsila tzw. odrzuty za pół ceny. Montując je potem w swych zestawach.

• #8 07 Lis 2013 18:08
    kokodin
    Poziom 21  

Powyższa odpowiedź stwierdza tylko oczywistość i nic nie wnosi do tematu. Wolał bym jednak gdyby ktoś potraktował moje pytania poważnie.
    W oryginale głośniki ,(które chce zregenerować bo mam je za darmo) cewki były przylepione do membran plastikowych oraz zawieszeń dolnych epoksydem. A ja chciał bym się dowiedzieć czy przy tej wielkości głośniku i takiej mocy jest sens klejenia tego epoksydami. Wiadomo, że kleje butabrenopochodne służą głośnikowym regeneratorom od lat, zastanawia mnie tylko czy są dość mocne na każdy głosik. Wydaje mi się, że ten powinien wytrzymać, ale czy jestem w błędzie?
    Poza tym nie mam pojęcia jakiej wielkości są oryginalne kopułki w tonsilowskich gdn a dyskusje na temat wielkości kopułek przeciwpyłowych na elektrodzie bywają różne i każdy pizze co innego (podciśnienia, strojenia, szczelność, wpływ na wychylenia i rezonans albo,żeby nie nazywać ich kapslami)
    Poza tym nie wiem czy do takiego głośnika opłaci się kopić membrany tonsilowskie za 15zł sztuka czy "starczy" wziąć jakieś chińczyki za 5zł, które często maja dodatkowe przetłoczenia, inne resory (guma, płótno) inne materiały (polipropylen, lakier) oraz zapewne wysokość i krój lejka.
    Dobrze wiem, że kolumny Skarta o których mowa, mają źle zestrojone głośniki i przydał by się tam jeszcze głośnik średniotonowy. I tak się akurat składa , że posiadam dwie sztuki głośników sredniotonowych o średnicy 10cm wiec mam zamiar złożyć po taniości kolumny możliwie lepsze niż te Skarty z podziałem 0-4500,4000-9000,8000-22000 w zamkniętych pudlach.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME