Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

NIKON Coolpix S3100 - Ostrość w trybie makro

dondu 01 Nov 2013 02:04 1647 5
 • #1
  dondu
  Moderator on vacation ...
  Witam.

  Mam NIKON Coolpix S3100. Problemem jest czasami nie chowający się obiektyw. Przy samym końcu procesu chowania zacina się, coś sobie chrupnie i staje. Delikatna pomoc palcem w czasie trwania chowania pomaga rozwiązać problem.

  Zdjęcia robi poprawne i ostre we wszystkich trybach, z wyjątkiem makro. Generalnie zdjęcia makro nie są ostre. Autofokus czasami sygnalizuje niemożliwość ustawienia ostrości, a czasami stwierdza, że ostrość ustawił prawidłowo, choć wcale tak nie jest :)

  W czasie ustawiania w trybie makro ostrości przez autofokus widać zmieniającą się ostrość, ale efekt końcowy jak opisałem wyżej.

  Nie wykluczam, że aparat mógł być uderzony w obiektyw (własność córki).

  Pytania:

  1. Czy takie objawy w trybie makro są częstymi w tym modelu?
  2. Czy łatwo dobrać się do tego aparatu, by sprawdzić elementy mechaniczne i później złożyć bez większych problemów?
  3. Czy może te objawy wskazują na jakieś uszkodzenie elektroniki autofokusu?
 • Helpful post
  #2
  andseg
  Level 20  
  Akurat tego modelu nie znam, ale rozbierałem podobne obiektywy. Twój opis wskazuje na usterkę mechaniczną.
  Próba naprawy tego w domu jest problematyczna - jest to mechanika bardzo zminiaturyzowana - i raczej producent nie przewiduje naprawy takich elementów, więc przy próbach demontażu łatwo coś uszkodzić czy odłamać. Potrzebne są przy tym narzędzia zegarmistrzowskie - i takaż sprawność manualna. Nie wspomnę o sokolim wzroku i anielskiej cierpliwości. Kiedyś jak takie aparaty były drogie, próbowałem takie usterki naprawiać (ze średnim skutkiem), ale teraz to się już nie opłaca. Pozdrawiam.
 • #3
  dondu
  Moderator on vacation ...
  Dzięki za informacje. Wzrok jest + szkła powiększające w lupie stołowej z oświetleniem i narzędzia zegarmistrzowskie także. Precyzja montażu SMD 0603 na co dzień , więc powinienem dać radę :)

  Ale ryzyko dalszego uszkodzenia oczywiście wezmę pod uwagę.

  Ile może kosztować taka naprawa gdyby ją zlecić - przedział wielkości?
 • Helpful post
  #4
  jurek91
  Level 20  
  Szczerze? Nie opłaca się naprawiac tego aparatu. musialbys wymienic zapewne całą mechanike optyki a ze aparaty są nienaprawialne pozostaje wymiana calego "obiektywu".
 • Helpful post
  #5
  andseg
  Level 20  
  Myślę że taka naprawa w domu będzie uzasadniona jedynie w sensie "przygody - wyzwania technicznego" i satysfakcji jeżeli się powiedzie. Mnie z tych pobudek zdarzało się porywać na różne dziwne przedsięwzięcia.
  Naprawa w zakładzie na pewno nieopłacalna. Tam się na ogół nie naprawia, lecz tylko wymienia niesprawne elementy. W przypadku zespołu obiektywu stawiał bym na koszt w okolicy 300 zł, albo i więcej. Zależy jeszcze czy część jest dostępna, czy trzeba ją sprowadzić na zamówienie, np. z Azji.
 • Helpful post
  #6
  Anonymous
  Level 1