Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

schemat ogrzewania z termokominkiem

Regenerator87 01 Lis 2013 08:22 3801 21
  • #1 01 Lis 2013 08:22
    Regenerator87
    Poziom 13  

Mam do monterów pytanie jak zamontować termo kominek 14vat ze stojącym wymiennikiem ciepła na ciepłą wodę 200l z dwoma wężownicami i piecem wiszącym gazowym oraz instalacją centralnego ogrzewania z ogrzewaniem podłogowym (20m kwadratowych podłogi ) bardzo pomocny byłby tu jakiś schemat o ile ktoś posiada z góry dziękuję za wszelkie informacje

• #2 02 Lis 2013 16:39
    das160
    Poziom 15  

Witam
    Chodzi chyba o kominek z płaszczem wodnym?
    Rozumiem że posiadasz CO grzejnikowe, i 20m2 podłogówki.

1 czy instalacja CO z kotłem gazowym już istniej, czy jest w fazie budowy?
    2 czy podłogówka to jeden obieg, czy kilka?

Poniższy schemat nie uwzględnia wszystkich: zaworów, filtrów, odpowietrzników

• #3 02 Lis 2013 17:52
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

das160 napisał:

Poniższy schemat nie uwzględnia wszystkich: zaworów, filtrów, odpowietrzników

Czy mógłbyś podać źródło skąd czerpałeś wiedzę odnośnie tego schematu ?

• #4 02 Lis 2013 21:14
    das160
    Poziom 15  

Mam ponad dwudziestoletnie doświadczenie, w budowie i eksploatacji układów CO.
    Podstawowym warunkiem jest:
    1 układ kominka musi być otwarty
    2 układ kominka musi być zabezpieczony automatycznym zaworem schładzającym
    3 kocioł gazowy musi mieć układ zamknięty - stąd konieczność wymiennika płytowego.
    4 układ podłogówki musi mieć temperat niższą niż grzejniki - stąd układ mieszający na zaworze 3d.

• #5 02 Lis 2013 22:19
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

das160 napisał:
    Mam ponad dwudziestoletnie doświadczenie, w budowie i eksploatacji układów CO.

Najdziwniejsze jest nie to, że tacy "spece" umieszczają takie bzdurne rysunki całkowicie niezgodne z prawem i logiką na forum ale to, że bez żadnych konsekwencji robią takie instalacje u innych :!:

• #6 03 Lis 2013 07:56
    das160
    Poziom 15  

Masz może konkretne zarzuty, czy ogranicza cię tylko twój zasób oszczerstw.

Jeżeli masz jakieś uwagi, to je napisz, tak robią inteligentni ludzie - czy u was w Pruszkowie jest inaczej?

Sprawdziłem jeszcze raz schemat i znalazłem błąd ( niepotrzebny wymiennik ), pozostała część jest zgodna z prawem i zasadami budowy układów CO

Komentarze bez uzasadnienia powinny być usuwane - nic nie wnoszą a sieją ferment.

• #7 03 Lis 2013 11:06
    Regenerator87
    Poziom 13  

dziękuję za rysunki. Będę montował piec węglowy z naczyniem otwartym ze zbiornikiem na ciepła wodę 200l i dwoma pętlami ogrzewania podłogowego z zaworem Hertza na powrocie i 11 grzejnikami aluminiowymi po 10 żeberek zastanawiam sie czy jedna pompka uciągnie tak duża instalacje

• #8 03 Lis 2013 11:43
    pablowp1
    Poziom 22  

Pompa z pewnością da radę, natomiast założenia ogrzewania podłogowego są nie słuszne. Konieczne jest zastosowanie obniżenia temperatury pętli podłogówki zaworem 3d ponieważ podłoga będzie za gorąca. Zawór RTL, o którym piszesz montuje się na powrocie pętli co skutkuje tym, ze jezeli temperatura medium w petli nie bedzie obniżona to układ podgrzewa pomieszczenie o takiej temp. jaka bedzie w kotle, a to nie bedzie komfortowe, poprostu parzy w stopy.

• #9 03 Lis 2013 11:51
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

das160 napisał:

Sprawdziłem jeszcze raz schemat i znalazłem błąd ( niepotrzebny wymiennik ), pozostała część jest zgodna z prawem i zasadami budowy układów CO

Ty niczego nie poprawiłeś :!:

Instalacja nadal jest niezgodna z prawem i dlaczego można nawet na forum sprawdzić :!:
    Do tego ma zerową funkcjonalność :!:

Czy jeśli napiszę Ci co jest źle jak koń krowie na miedzy to pojedziesz do wszystkich osób, którym robiłeś takie instalacje przez te 20 lat i im to poprawisz za darmo przepraszając za to :?:

To, że dochodzi do takich sytuacji spowodowane jest faktem, że większość naszej nacji to kombinatorzy. Gdyby opieka lekarska była płatna to pewnie zamiast płacić lekarzowi za badanie spytał by na forum i posłuchał rad aby "przyoszczędzić".

Swoją "wiedzą" już błysnąłeś w temacie "obok" o zaworze różnicowym.

• #10 03 Lis 2013 15:37
    gersik
    Poziom 30  

A po co ci druga pompa na baniak CWU i jak już ma być to równolegle z pompą kotłową a nie szeregowo.

• #11 04 Lis 2013 15:31
    das160
    Poziom 15  

Cytat:
    Instalacja nadal jest niezgodna z prawem i dlaczego można nawet na forum sprawdzić
    Do tego ma zerową funkcjonalność

Cze to jest merytoryczna odpowiedz, na tylko tyle cię stać?
    Muszę ci wytłumaczyć jak krowie na rowie: masz jakieś uwagi to je napisz wypunktuj, jeżeli jest ich tak wiele wymień choć kilka najważniejszych.

No ale jak sam nie wiesz o co ci chodzi, to twoja retoryka jest jak najbardziej OK, tak trzymaj!!!- bo mógłbyś wyjść na ignoranta z wielkim ego.

Dodano po 1 [godziny] 26 [minuty]:

Cytat:
    Będę montował piec węglowy z naczyniem otwartym ze zbiornikiem na ciepła wodę 200l i dwoma pętlami ogrzewania podłogowego z zaworem Hertza na powrocie i 11 grzejnikami aluminiowymi po 10 żeberek zastanawiam sie czy jedna pompka uciągnie tak duża instalacje

Pompka da rade, rtl sprawdza się w układach max do 10m2.
    Jeżeli bojler jest wyżej od kotła,i w jego pobliżu pompa jest nie potrzebna, w innym przypadku należy zamontować dodatkową pompę- w przypadku osobnego obiegu.
    Rysunki należy traktować jako poglądowe, służące do wyjaśnienia zasady połączenia elementów składowych instalacji

• #12 04 Lis 2013 17:05
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

das160,

Podpisz swój schemat imieniem , nazwiskiem i nazwą firmy którą reprezentujesz.
    Wtedy dokładnie odniosę się do niego i chętnie wypromuję nie tylko na tym forum zarówno Twój rysunek jak i mój opis do niego.

Odnoście poprawy funkcjonalności to już Ci gersik napisał co jest nie tak.
    Swoją drogą to każdy idiota raczej by to zauważył po uruchomieniu tego tworu (wystarczyłoby wtedy dotknąć rur).

• #13 04 Lis 2013 21:49
    das160
    Poziom 15  

Gresik napisał:

Cytat:
    A po co ci druga pompa na baniak CWU i jak już ma być to równolegle z pompą kotłową a nie szeregowo.

Słuszna uwaga, oczywiście miało być równolegle - moja wina.
    Ten schemat to zlepek grafik z netu, robiony na szybko, i popełniłem błąd.

Grzegorz Siemienowicz napisał:
    Cytat:
    Swoją drogą to każdy idiota raczej by to zauważył po uruchomieniu tego tworu (wystarczyłoby wtedy dotknąć rur).

Nie wiem ilu idiotów masz po ręką i jak ich nakłonisz do dotykania rur?
    Jeżeli chodzi o moje dane osobowe, to musiałbym na głowę upaść żeby spełnić twoje warunki. Ja nie wiem czy po podaniu moich danych osobowych nie będę miał np jakiś głupich telefonów, lub nie oczekiwanych wizyt z urzędu, po anonimowym donosie - nie wiem kto czyta posty, a może jakiś szaleniec.
    Dlatego pozostanę przy moim loginie.
    Tak na marginesie to po co ci moje dane osobowe :?: :cry:
    CO do reklamy, to sam dbam o swój wizerunek i dobrze mi to wychodzi, dlatego za pomoc dziękuję ale nie skorzystam.

Wracając do meritum
    Skoro tak uparcie bronisz się przed poparciem konkretami swojej negatywnej opinii, to może wskażesz mi różnice w schematach moim i poniższym

twoja opina do tego schematu brzmiała:
    Cytat:
    20 Sty 2013 14:40 Re: kocioł węglowy gazowy w układzie zamkniętym

Kajec :
    1) Załączony schemat jest całkowicie poprawny i zgodny z logiką i prawem ;
    2) Przytoczony artykuł już nie :

link do forum
    [url= https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=11815331#11815331 Link[/url]

Cz od stycznia zmieniło się prawo, a może zmieniła się twoja logika :D, bo według mnie schematy różnią się:
    1 brakiem kotła gazowego,
    2 zaworem 3d na układzie grzejników,
    3 brakiem zaworu BVTS
    4 pompa obiegu wymiennika na powrocie
    Co nie stanowi istotnej różnicy.

Przeglądając inne posty, jestem pewien że lubisz zasiać ferment lub jesteś przekonany że racja jest tylko twoja, to tak jak w pewnej partii politycznej.
    Myślę że twoją opinię jakoś przeboleję, i więcej nie będę wchodził z tobą w polemikę - ja lubię konkretnych partnerów do rozmów.
    Pozdrawiam

• #14 04 Lis 2013 22:42
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

Podłączenie kotła w drugim schemacie jest całkowicie prawidłowe i zgodne z prawem a w Twoim NIE :!:
    Nie umiesz nawet popatrzeć na rysunek i znaleźć sam błędy więc jak możesz poprawnie zaprojektować instalację ?
    Nawet jak bym napisał co jest źle to i tak nie poprawisz tych instalacji, które sknociłeś przez ponad 20 lat.

Nie zamierzam podawać rozwiązań, gdyż niczego nikogo nie uczą.
    Na studiach nauczono mnie myśleć , uczyć się ze źródeł wiedzy i czytać ze zrozumieniem. Tam też na ćwiczeniach , sprawdzianie ani egzaminie nikt nie pokazywał co mam źle i dlaczego. Dostawałem tylko informację dobrze/źle i uważam, że jest to bardzo dobre rozwiązanie.

PS
    W drugim schemacie też jest błąd w jednym miejscu (nie po stronie instalacji co).
    Teraz po prostu mam większą wiedzę i to wyłapuje :D .

• #15 05 Lis 2013 00:40
    W0jtek92
    Poziom 35  

Witam. W poście 13 na 1 rysunku nie powinno być zaworu kulowego na rurze bezpieczeństwa naczynia otwartego bo gdy zostanie on zamknięty to system podłączenia 2 rurowy nie spełnia swojej funkcji.

Dodano po 7 [minuty]:

Tak apropo ludzie pytają tu o dobre rady by nie popełnić błędu w budowie instalacji by nie były bombami, a gdy już ktoś zbuduje instalację która okaże się nie sprawna i nie bezpieczna i dojdzie do tragedii to prokuratura zapyta wykonawcę "na jakiej podstawie został wykonany projekt instalacji?" A fachura odpowie "z forum elektroda, ktoś o jakimś tam nicku nie podający Swych danych zrobił dla mnie schemat bo zlepił grafiki z netu"... No więc Ja się z Panem Grzegorzem zgadzam pod tym względem bo lepiej spłukać kogoś wiadrem zimnej wody by zapamiętał że trzeba dokonać analiz i postarać się rysując coś dla forumowicza.

• #16 05 Lis 2013 11:09
    das160
    Poziom 15  

Cytat:
    i dojdzie do tragedii to prokuratura zapyta wykonawcę "na jakiej podstawie został wykonany projekt instalacji?" A fachura odpowie "z forum elektroda, ktoś o jakimś tam nicku nie podający Swych danych zrobił dla mnie schemat bo zlepił grafiki z netu"...

Definicja fachowca: jest to osoba posiadająca wiedzę i uprawnienia do wykonywania danego zawodu - na pewno wiesz że do instalacji ciepłowniczych potrzebne są uprawnienia energetyczne.
    Kolego chyba się orientujesz, że fachura zawsze odpowiada za wykonaną pracę, nawet w przypadku posiadania projektu - obowiązuje gradacja kontroli od fazy projektowania poprzez budowę i uruchomienie. Żaden fachura po uruchomieniu układu i stwierdzeniu błędu nie powinien przekazać układu do eksploatacji.

Teraz definicja projektu: projekty dzielą się na budowlane i wykonawcze ( szczegółowe ), każdy projekt powinien zawierać:część opisową, wyliczenia, podstawę prawną, być podpisany, sprawdzony przez osobę nadzorującą, i zatwierdzony przez Urząd miejski - spróbuj zatwierdzić "projekt" z elektroda pl

Fachowiec wykonałby instalację według projektu z elektroda.pl z jego wadami , powinien sadzić bratki, albo inne chwasty.

Cytat:
    Witam. W poście 13 na 1 rysunku nie powinno być zaworu kulowego na rurze bezpieczeństwa naczynia otwartego bo gdy zostanie on zamknięty to system podłączenia 2 rurowy nie spełnia swojej funkcji.

Po pierwsze nie bezpieczeństwa, a na rurze wzbiorczej
    Zawór ten jest zaworem serwisowym, i fachura powinien usunąć pokrętło - co uniemożliwia pomyłkowe zamknięcie podczas eksploatacji.
    Co do zagrożeń: nawet brak tego zaworu wcale ich nie eliminuje, tak mały układ zostanie przegrzany w kilkanaście minut ( kluczowe znaczenie dla czasu ma moc wężownicy w bojlerze ), dlatego w układach z kominka z płaszczem wodnym podstawowym wymogiem jest zastosowanie systemu schładzania np BVTS

Cytat:
    Mam do monterów pytanie jak zamontować termo kominek 14vat ze stojącym wymiennikiem ciepła na ciepłą wodę 200l z dwoma wężownicami i piecem wiszącym gazowym oraz instalacją centralnego ogrzewania z ogrzewaniem podłogowym (20m kwadratowych podłogi ) bardzo pomocny byłby tu jakiś schemat o ile ktoś posiada z

Kolega pyta o sposób i ewentualnie schemat.
    osobiście mój szkic traktuję jako wyjaśnienie jak połączyć układ otwarty z zamkniętym (zasadę działania ) - forumowicz nie pytał o projekt wykonawczy.

Forum należy traktować jako zasób wiedzy i doświadczenia, jednak zdobyte informację należy potwierdzić w niezależnym źródle.
    Na forum każdy może być fachowcem a nawet prezydentem.
    Instalację CO powinien budować fachowiec, na forum można dowiedzieć się czy czegoś nie sknocił, na tej podstawie wzywamy rzeczoznawcę który potwierdzi błędy ( oczywiście proponuję najpierw rozmowę, z winnym fuszery), i możemy walczyć z pseudo fachowcem.
    Pozdrawiam

• #17 05 Lis 2013 17:44
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

W0jtek92 napisał:

das160 powinieneś wziąć za wzór postępowanie WOjtek92

1) Podpisuje się na forum firmą co czyni, że za wszystkie swoje posty i wypowiedzi bierze odpowiedzialność ;
    2) Może błędnie nazwał rurę ( jest to rura wzbiorcza ) ale TAM NIE MOŻE BYĆ ZAWORU :!: i On o tym wie.

Cytat:
    "2.9. Zabezpieczenie przepustowości rur. Na rurach: bezpieczeństwa, wzbiorczej, przelewowej i odpowietrzajcej nie można umieszcza armatury umożliwiającej całkowite lub częciowe zamknięcie przepływu, ani urządzeń i armatury zmniejszających pole ich przekroju wewnętrznego."

Co do usprawiedliwień to jest już parodia.
    Chcesz dopuścić do tego aby każdy robił sobie samochód ze złomu i bez badań technicznych jeździł po drodze takim wynalazkiem.

das160 napisał:

Co do zagrożeń: nawet brak tego zaworu wcale ich nie eliminuje, tak mały układ zostanie przegrzany w kilkanaście minut ( kluczowe znaczenie dla czasu ma moc wężownicy w bojlerze ), dlatego w układach z kominka z płaszczem wodnym podstawowym wymogiem jest zastosowanie systemu schładzania np BVTS

Nadal nie wiesz o czym piszesz :
    1) pisząc o mocy wężownicy - nie rozumiesz tego ;
    2) o zaworze BVTS - pokaż regulację prawną wymuszającą jego stosowanie w układach otwartych. Śmieciuch nawet z szybką stojący w kotłowni podlega dokładnie takim samym przepisom jak śmieciuch bez szybki. Jeżeli są osoby lubiące siedzieć przy śmieciuch w kotłowni zamiast w salonie to ich sprawa. :D Tak samo jakby ktoś chciał spać w budzie przed domem .... nie można mu tego zakazać.

• #18 06 Lis 2013 10:36
    das160
    Poziom 15  

Cytat:
    Śmieciuch nawet z szybką stojący w kotłowni podlega dokładnie takim samym przepisom jak śmieciuch bez szybki

Widzisz kolego to są konkretne uwagi i chętnie na nie odpowiem. :D

Problem polega na tym, że prawo jest uniwersalne i czasami nie przystaje do rzeczywistości.
    Różnica między kominkiem a kotłem, jest.
    Trochę to wynika z przeznaczenia, trochę z ludzkich zachowań.
    Kocioł stałopalny wymaga częstego nadzoru, dokładanie paliwa, kontrola temperatury - w obrębie kotła jest termometr, ewentualnie manometr, łatwo zauważyć anomalia w pracy kotła.
    Kocioł stałopalny jest taktowany jako urządzenie niebezpieczne, wymagające stałej kontroli temperatury - wie o tym każdy kto posiada taki goły ( bez automatycznego systemu nadzoru nad procesem spalania ) kociołek.
    Kominek natomiast jest tworem nowoczesnej techniki, i oznaką stylu i elegancji - np z powodu kosztów budowy takiego układu, zastosowanych materiałów do obróbki zewnętrznej.
    Kominek, wszystkie elementy sterowania i nadzoru ma ukryte, użytkownik bardzo szybko zapomina o nich, jego rola ogranicza się do sprzątnięcia popiołu i zadania nowego paliwa, reszta robi się sama.
    Jest jeszcze jedna ważna różnica, paliwo.
    W kominku z reguły jest to drewno, paliwo o dużej dynamice spalania.
    W kotle stałopalnym, paliwo jest przeróżne, jednak dla utrzymania stabilnej temperatury użytkownicy przeważnie wybierają węgiel.
    Z tych właśnie powodów doświadczeni monterzy po mimo braku wymogu prawnego montują zawory BVTS]
    Powód jest też bardzo prozaiczny, koszt zaworu BVTS stanowi ułamek kosztów budowy układu kominka, natomiast przy budowie układu ze śmieciuchem jest to koszt 1-go grzejnika.
    Osobiście namawiam wszystkich moich klientów na ten wydatek.
    Każdy kto zajmuje się montażem kominków, wie że możliwość zagotowania wody w układzie występuje dużo częściej niż w kotle stałopalnym. - oczywiście ma też znaczenie że kominki posiadają mały układ do wymiennika, co w połączeniu z dużą mocą grzewczą, daje zabójcza mieszankę, jednak BVTS daje radę i wszystkie awarie przechodzą bezboleśnie.

Cytat:
    Nadal nie wiesz o czym piszesz :
    1) pisząc o mocy wężownicy - nie rozumiesz tego ;

Może się źle wyraziłem:
    Posiadając wężownicę o dużej mocy możemy schłodzić układ spuszczając wylewką gorącą wodę z bojlera, w przypadku wężownicy np pojedynczej osiągniemy marny efekt - woda w bojlerze będzie letnia a temperatura na kotle będzie rosła ( oczywiście ważna jest też moc kotła, pomijam kotły do 8 kw )

Cytat:
    2) Może błędnie nazwał rurę ( jest to rura wzbiorcza ) ale TAM NIE MOŻE BYĆ ZAWORU i On o tym wie.

Ja też o tym wiem.
    na pewno bym go tam nie zamontował, brak jakiejkolwiek potrzeby zaworu w tym miejscu.
    Ten szkic zawiera dużo poważniejszy błąd, brak na nim schematu wentylacji. - bo jeżeli ma być podstawą do wykonania układu grzewczego, to musi zawierać wszelkie niezbędne elementy, przyznasz że wentylacja to bardzo ważny element, a forumowicz może to przegapić.
    Nie chcę być uszczypliwy,ale zastanów się , jak ty sam taktujesz prawo.- przecież prawo i normy to twój konik :?:

Cytat:
    Polecam pompy głębinowe 3TP3-5 Ebara ewentualnie SQ3-55 Grundfos.
    Obie pompy posiadają jednofazowy silnik z miękkim startem dzięki czemu nie następuje zwiększony przepływ prądu przy starcie. Można będzie dzięki temu zastosować przewód o znacznie mniejszym przekroju.
    Obie pompy są energooszczędne i trwałe ( ze wskazaniem na japońską Ebara ). Posiadają praktycznie wszystkie zabezpieczenia w sobie. Warto jest wybrać trwalszą, gdyż są to pompy monoblokowe co powoduje, że jeśli ulegnie awarii to najczęściej koszt naprawy jest bardzo wysoki.
    Wodociąg należy poprowadzić co najmniej 1 metr pod powierzchnią ziemi a tuż nad nim przewód elektryczny.

Twoja wypowiedz na temat pomp była merytoryczna, dało to podstawę do ufności że jej druga część jest taka sama, i można polegać na twojej wiedzy
    Zapewne wiesz, że prawo zabrania tak układać zarówno kabli elektrycznych jak i wodociągu, pominąłeś całkowicie: oznakowanie trasy taśmą ostrzegawczą, osypkę z piasku, po wykonawczy pomiar geodezyjny - jak bym nie znał twojego zamiłowania do norm, to pomyślał bym że napisał to pan Gutek z Castoramy.

Jest jeszcze jedna uwaga, forumowicz który otrzymał od ciebie podpowiedz na 99,9% nie posiadał wymaganych prawem uprawnień, energetycznych grupa 1 do 1kV, a z jego postu jasno wynikało że sam będzie to robił. - czy nie przyczyniłeś się do złamania prawa? dla niego ułożenie kabla w ziemi to czysta formalność.

• #19 07 Lis 2013 23:04
    W0jtek92
    Poziom 35  

A może Pan Grzegorz rozpisał się z tym forumowiczem od kabla i posiadając odpowiednie uprawnienia wykona odbiór tej roboty? Nie pomyślał kolega o tym? Albo pomoże mu w wykonaniu pracy?;)

• #20 09 Lis 2013 00:42
    das160
    Poziom 15  

W0jtek92 napisał:

Cytat:
    A może Pan Grzegorz rozpisał się z tym forumowiczem od kabla i posiadając odpowiednie uprawnienia wykona odbiór tej roboty? Nie pomyślał kolega o tym? Albo pomoże mu w wykonaniu pracy?

Masz rację, nawet do głowy mi nie przyszło, że są takie uprawnienia :!: :!:
    Mógłby kolega podpowiedzieć, gdzie takie uprawnienia zdobyć, i co to za uprawnienia ??

Bo wszystkie firmy płacą potężne pieniądze, na szkolenie swoich pracowników ( co 5 lat ), a okazuje się że można mieć super uprawnienia i odebrać robotę wykonaną przez jakiegoś kolesia, pomimo wymogu posiadania uprawnień energetycznych dla montera.

Co do pomocy kolegi Grzegorza:
    Cytat:
    Wodociąg należy poprowadzić co najmniej 1 metr pod powierzchnią ziemi a tuż nad nim przewód elektryczny.

Powinno być:
    1 wodociąg układamy na 10 cm podsypce z piasku ( jeżeli jest to rura PE, dołączamy taśmę lokalizacyjną ), następnie obsypujemy 10cm nasypką z piasku, 30cm ziemi rodzimej bez kamieni, folia ostrzegawcza Uwaga woda, reszte wykopu zasypujemy ziemią rodzimą, ponadto należy wykonać warstwowe zagęszczenie gruntu.
    2 kabel elektryczny układamy od 1 do 0,5m w poziomie, na skrzyżowaniu 0,8m w pionie ( można 0,25m w rurze arot ) , prace ziemne jak powyżej ( bez taśmy sygnalizacyjnej i taśma ostrzegawcza Uwaga kabel elektryczny) .
    3 po ułożeniu rury i kabla na podsypce, wzywamy geodetę do pomiaru rzędnych i trasy przebiegu. Wszystko co w ziemi musi być naniesione na mapę po wykonawczą
    4 osoba wykonująca prace montażowe, musi posiadać odpowiednie uprawnienia ( Prawo energetyczne i Prawo budowlane ).

Może mi kolega wyjaśni jeszcze raz , jak w obliczu cytowanej wypowiedzi miała by wyglądać ta instalacja podziemna, i co miała by wspólnego z obowiązującymi przepisami, no chyba tylko tą pieczątkę.

I pomyśleć że ja to muszę tłumaczyć, koledze serwisantowi, o takim dorobku punktowym.
    Mam nadzieje że wyczerpałem temat, bo to niezręcznie tłumaczyć takie rzeczy koledze fachowcowi.
    Pozdrawiam

• #21 09 Lis 2013 00:48
    W0jtek92
    Poziom 35  

Odbiór czyli skontroluje co dana Osoba wykonała i Swoją pieczęcią i podpisem oświadczy że wykonał to On osobiście i to on bierze za to odpowiedzialność. Ale suma sumarum kolega odbiega od tematu bo nie o kablach w tym wątku mowa a o instalacji C.O i jej bezpiecznym użytkowaniu po wykonanej pracy;)

• #22 09 Lis 2013 10:57
    das160
    Poziom 15  

Kloego W0jtek92
    Co do nieszczęsnego schematu CO, odpowiedziałem w poprzednich postach.
    Zauważyłem też że kolega Grzegorz, który tak dba o przestrzeganie prawa i norm, nie zawsze się do niego stosuje.
    Natomiast twój komentarz mnie przeraził, ze względu na zasady bezpieczeństwa.
    Na przykładzie kabla, próbowałem na to zwrócić twoją uwagę.
    Ale twoja wypowiedz:

Cytat:
    Odbiór czyli skontroluje co dana Osoba wykonała i Swoją pieczęcią i podpisem oświadczy że wykonał to On osobiście i to on bierze za to odpowiedzialność.

Opadły mi ręce.
    Wyjaśniłem ci na przykładzie kabla, że osoba nie mająca wiedzy radzi osobie niemającej uprawnień.
    TY natomiast dopuszczasz wykonanie prac przez osobę niemającą uprawnień, pod nadzorem osoby nie mającej wiedzy ( bo kolega Siemienowicz, udowodnił brak wiedzy ) - i to jest według ciebie bezpieczne :?:
    Jedyne co mogę, to poradzić: załuż zakład przystawiania pieczątki, prac lekka i myślę że dobrze płatna ( bo nadstawiać karku za parę groszy ).

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME