Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przewody głośnikowe z prawdziwego OFC - jakie?

dcmastiff 01 Nov 2013 16:09 3390 9
    dcmastiff
    Level 8  
    Witam :)

Szukam jakichś w miarę tanich, ale dobrych kabli głośnikowych do auta.

Wiem, wiem... Temat rzeka, najlepiej brać OFC... Ale... OFC, o którym piszą sprzedawcy z Allegro, nie zawsze jest OFC, tylko później często się okazuje, że to jest OFC CCA, czyli aluminiowe przewody pomalowane na miedziane...

Zmieniam kilka rzeczy w audio w samochodzie i chciałbym zrobić porządek z kablami. Głośniki przednie zasilane z bagażnika wzmacniaczem, sygnał na głośniki dzielony aktywnie. Tylne głośniki wyleciały, bo tylko psuły wszystko ;) Została tylko skrzynka w bagażniku. Z racji, ze kable muszę ciągnąć aż do bagażnika, chcę dać trochę grubsze przewody. Chcę puścić 2,5mm2 na tweeter i 3,5mm2 na midbass.

Z racji, że ostatnio, jak kupowałem przewody do głośników, dałem się nabrać na chwyt marketingowy i kupiłem kable Voice Kraft :evil: , które nawet ciężko było polutować :evil: :evil: , teraz już nie chcę popełnić takiego błędu ;)

Czy ktoś mógł by mi polecić jakieś zaufane firmy kabli wykonanych z prawdziwego OFC? Drugą sprawą jest, że kable powinny być w miarę miękkie, bo będę je wciagać do drzwi i nie chciałbym, żeby się zaraz złamały na wysokości zawiasu od otwierania drzwi ;)

Dodam, ze cena też jest w tym wszystkim istotna. Znalazłem przewód Prolinka i wydaje mi się, ze to już będzie prawdziwe OFC, ale przekroje o które mi chodzi, już kosztują parę zł za metr... Może jest coś tańszego, ale też dobrego? Nie chcę płacić za firmę, tylko za dobry przewód ;)

Dzięki za pomoc :)
    POZDR!

Dodano po 4 [godziny] 16 [minuty]:

Nikt nic? Nie ma nic wypróbowanego, nie kosztującego fortuny, ale dobrego do auta?

Są jakieś dobre tanie marki przewodów nadających się do instalacji w CA? Chodzi mi o konkretne marki.
    oscaro2
    Level 10  
    Teraz większość to alu, musisz się przejść do sklepu stacjonarnego na pewno coś znajdziesz. NO i nie licz że za metr zapłacisz 3zł.
    qstosz
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Kupuję na balledro thomsona ,sprawdzona jakość i dobra cena.
    dcmastiff
    Level 8  
    A czy ktoś próbował przewody głośnikowe SinusLive? Czy to już nie jest CCA OFC? Czy nie są jakieś mega sztywne? Chodzi o to, czy nie popękają zaraz od zginania przy otwieraniu drzwi?

No i bardzo by mi zależało na informacji jakie są orientacyjne wymiary zewnętrzne przewodów 2x 2.5mm2 i 2x4mm2. Będę musiał je przepchnąć przez dość ciasne szczeliny przy drzwiach i nie wiem czy mi się zmieszczą... :/

O ile mam w domu przewód 2,5mm2 i mogę w przybliżeniu oszacować, że przewód SinusLiva będzie podobny, to czy któś mógłby mi podać przybliżone wymiary przewodu 2x4mm2?

Bardzo dzięki :)
    bogus1984
    Level 26  
    A po co Ci 2x4 mm2? 2x2,5 mm2, to bardzo duzo i z bardzo duzym zapasem.
    dcmastiff
    Level 8  
    No właśnie na zapas ;) No chyba, ze przesadzam strasznie ;) 2,5mm2 miałem przewody jak zasilałem zestaw przedni z radia. A teraz jak lecę z bagażnika z wzmacniacza i i tak chcę zmienić przewody, to już wolę je położyć i o nich zapomnieć, nawet jakbym kiedyś chciał wstawić mocniejsze głośniki. Z drugiej strony jednak, jeśli dzielę pasmo muzyczne aktywnie i jeden przewód ze zwmacniacza wychodzi tylko do jednego głośnika, to może jednak wystarczy 2.5mm2... sam już nie wiem. Docelowo na midbass chcę założyć Carpowera Predatora, albo coś o podobnych parametrach. Jest on według mnie dosyć mocożerny ;) Stąd myślę nad kablami 3.5-4.0 mm2

Czy 2.5mm2 i tak wystarczy na to? Czym zasilić w takim razie tweeter? Też 2,5mm2? Czy zejść do 1.5? Tweeter to Carpower DT 284. Ni chcę już wymieniać kabli później po prostu...
    bogus1984
    Level 26  
    2,5 na woofer i 1,5 na tweeter jest wystarczajaco, ze ho ho.
    User removed account
    User removed account  
    dcmastiff
    Level 8  
    I to, że tego przewodu będzie kilka metrów (od wzmacniacza w bagażniku, do przedniego zestawu w drzwiach), nie będzie przeszkadzać? Będzie to w stanie przekazać 80-100W RMS na głośnik? Czytałem kilka razy, ze cieńsze kable mogą obcinać niskie częstotliwości- jeśli chodzi o głośnik midbasowy A wysokotonowiec też nie zagra jak trzeba, jeśli będzie mieć za cienkie przewody.

Jest jakaś zależność długości przewodu, do jego przekroju (rezystancji) i do mocy jaką ma przekazywać?
    powalla
    Moderator of CarAudio
    Poczytaj o prądzie przemiennym i przewodach ... w takim czajniku masz 2kW na 70 cm przewodzie i zobacz jaki ma przekrój żyła ;)