Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłaczenie gniazda siłowego 4p w instalacji TN-S

01 Lis 2013 16:17 6339 6
  • Poziom 9  
    Witam. Mam na budowie skrzynkę rozdzielczą metalową zasilaną 5 żyłami (układ TN-S) z różnicówką trójfazową i gniazdami siłowymi 32A 5p (L1,L2,L3, PE, N ) i będę musiał z niej nieraz zasilać też urządzenia podłączone na 4 żyłowych przewodach i ze starymi wtyczkami aluminiowymi 32A 4p pracującymi na co dzień w instalacji TN-C. Niestety nie mogę dostosować tych odbiorników do istniejącej instalacji przez wymianę wtyczek i kabli zasilających . Czy mógłbym dołączyć do skrzynki gniazdo aluminiowe 4 p i podłączyć go w ten sposób , że gniazdo byłoby odizolowane od skrzynki ( oraz przewodu PE) i do gniazda podłączyć tylko L1,L2,L3 i N ( N połączone z obudową gniazda ). Wiem że nie będę miał tym samym ochrony przeciw porażeniowej przez RCD, ale czy będzie działać ,,zerowanie” ? Czy jest to w ogóle dopuszczalne? Dodam że niektóre z podłączanych do tego gniazda odbiorników miałyby sterowanie stycznikowe ( czyli wymagane N do działania).
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 24  
    Witam.
    Taki sposób jest zabroniony i realnie bardzo niebezpieczny szczególnie przy stycznikach.
  • Sklep HeluKabel
  • Specjalista elektryk
    Nie ma innej możliwości niż przerobienie urządzeń i przyłączenie poprawnych wtyczek. Czemu nie można dostosować tych urządzeń, co stoi na przeszkodzie?
  • Poziom 18  
    Nie możesz tak zrobić. Do gniazda musisz doprowadzić PE. Ale jeśli urządzenia są ze stycznikami to należy te urządzenia przystosować do dzisiejszej instalacji i wymienić wtyki na pięciostykowe.
  • Poziom 22  
    Albo styczniki z cewką na 400V. Gniazdo możesz założyć ale będzie bez N tylko 3P + PE. Innej możliwości nie ma. Nie napisałeś co to za urządzenia mają być zaslione.
  • Poziom 42  
    Cytat:
    Czy mógłbym dołączyć do skrzynki gniazdo aluminiowe 4 p i podłączyć go w ten sposób , że gniazdo byłoby odizolowane od skrzynki ( oraz przewodu PE) i do gniazda podłączyć tylko L1,L2,L3 i N ( N połączone z obudową gniazda ). Wiem że nie będę miał tym samym ochrony przeciw porażeniowej przez RCD, ale czy będzie działać ,,zerowanie” ? Czy jest to w ogóle dopuszczalne?

Pomysł z rodem z umysłu "złotej rączki".
    Takie rozwiązanie jest niedopuszczalne.
    Kompletnie pozbawienie ochrony przeciwporażeniowej aby tylko spaprana samoróbka mogła pracować.
    Ale nie będzie pracować ani ona ani inne urządzenia na tej budowie.

A dlaczego te Twoje urządzenia urągają wszelkim zasadom poczytaj tu:
    Link
  • Poziom 9  
    karolq napisał:
    Gniazdo możesz założyć ale będzie bez N tylko 3P + PE. Innej możliwości nie ma. Nie napisałeś co to za urządzenia mają być zaslione.

Dziękuję za odpowiedzi. Chodzi mi głównie o wyciągarkę budowlaną i przecinarkę do metalu (obie na siłę) . Urządzenia nie są moje, pożyczył mi je znajomy, wszystko inne na siłę mam podłączone już na 5 żyłach . Z przecinarką nie powinno być problemu przy takim połączeniu jak kol. napisał, bo siedzi tam zwykły wyłącznik I-0 ale wyciągarka jest sterowna na stycznikach, i spojrzałem że do cewek styczników wchodzi niebieski i czarny więc pewnie są na 230v. Wyciągarka ma ładne kilkadziesiąt metrów przewodu 4x1,5mm2 i nie bardzo chce mi się już dokupować specjalnie do niej x5 (na oko potrzeba tak ze 40mb) i wtykę. Ale jak widzę to chyba jedyna możliwość.