Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kominek a kratka wentylacyjna

Seraffino 01 Nov 2013 17:57 3273 7
    Seraffino
    Level 11  
    Witam :)
    Po starym piecu kaflowym mam wolny kanał kominowy (mieszkanie komunalne-pokój)
    Chcę postawić mały kominek,będzie palone drewnem.
    Czy w związku z tym jestem zmuszony do zrobienia kratki z nawiewem w tym pokoju (70 m/3 ),czy wystarczą takie jakie obecnie sa czyli :jedna w łazience i kuchni.
    Wiem że powietrza nigdy nie za wiele, ale co na to przepisy.
    brofran
    Level 39  
    Kratki w kuchni i łazience to kratki wentylacyjne . Dla kominka musi być kratka , lub kanał nawiewowy - zatem dodatkowy .
    Seraffino
    Level 11  
    Czyli jednak muszę doprowadzić ,ale jak ? wszelkie przebijanie się przez mury na zew.budynku nie wchodzi w grę,jedyna możliwość to przebicie się przez ścianę pokoju na korytarz klatki schodowej,ale nie wiem czy tak mogłoby być?
    tadkli9743
    Level 24  
    Witaj Kanał nawiewny jest wymogiem prawnym ale patrząc rozsądnie w procesie spalania niezbędny jest tlen i również jest on potrzebny do oddychania.
    Jak zamkniesz drzwi do kuchni i łazienki a takie sytuacje będą wielokrotnie to stężenie tlenu w powietrzu będzie maleć. Teoretyczny stężenie tlenu w powietrzu wynosi 21%; człowiek może jeszcze oddychać przy stężeniu 18%.
    Podczas spalania w kominku poza emisją ciepła pozostaje sadza i gazy głównie dwutlenek węgla. Przy spadku stężenia tlenu w powietrzu podczas spalania nie powstanie dwutlenek węgla tylko tlenek węgla (pospolicie czad), który ze względu na spadek ciśnienia powietrza w pokoju (brak kanału nawiewnego) może przedostać się do pomieszczenia gdzie są ludzie. Tragedia gotowa.

Przemyśl czy warto ryzykować???

Dodano po 2 [minuty]:

Jeszcze ważna informacja.
    Zanim kupisz wkład kominkowy to zobacz jaki przekrój kanału dymnego musi być u Ciebie, żeby spalanie było właściwe.

Pozdrawiam
    Seraffino
    Level 11  
    Dziękuję wszystkim za odp.
    Czyli kominek-marzenie mojej żonki prysło jak bańka mydlana :cry:
    Brak przewodu wentylacyjnego,bo nawiewowy to by się jakoś zrobiło.
    no i kominek który miałem odkupić od znajomego średnica wylotu spalin to 180 mm,a mój kanał kominowy to jakieś 14 x 14 cm,czyli by się dusił.
    Ale ale jest jeszcze ponoć nadzieja namiastka kominka czyli piec kominkowy ( rura 150 mmm)i tu ponoć ale nie jestem pewny nie jest potrzebna kratka wentylacyjna,przynajmniej jak miałem piec kaflowy to kominiarze się nie czepiali.
    Czy tak jest rzeczywiście ?
    Proszę znawców tematu-przepisów o odp.
    Dziękuję i pozdrawiam :)
    kris1966
    Level 17  
    Witam.
    Powiem tak: mam kominek z rurą 180 mm podłączony do komina 14x14 i jest ok. Sam wkład jest przewymiarowany więc nie dokładam do niego zbyt wiele bo to nie lokomotywa. Sam mam doprowadzony kanał z zewnątrz pod kominek bo wtedy powietrze jest od razu podgrzewane i niema dyskomfortu . Do tego czujnik tlenku węgla za stówę i śpisz spokojnie. A czym różni się piec kominkowy od wkładu kominkowego?
    Seraffino
    Level 11  
    Piec kominkowy czyli tzw:koza jest traktowana jak zwykły piec np,kaflowy ,który kiedyś miałem,teraz po prostu wstawiam i nikogo się o zgodę nie pytam,żadnych pozwoleń kominiarski itd....nawet kratka wentylacyjna nie jest obowiązkowa choć zalecana,a przy kominku wymogi są zupełnie inne.

Pozdrawiam :)
    kris1966
    Level 17  
    A nie zajarzyłem- będzie to kominek otwarty. No tak, to potrzeba dużo tlenu bo to ma ciąg jak diabli.