Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór wkrętarki 10,8V potrzebna opinia praktyka

taniam 01 Lis 2013 20:39 7620 8
  • #1 01 Lis 2013 20:39
    taniam
    Poziom 19  

Witam.
    Siedzę już kilka dni na necie i zastanawiam się jaką wkrętarkę wybrać.
    Przez 4 lata pracowałem na Makicie DF330DWE i byłem z niej zadowolony, niestety "się straciła" i muszę kupić coś w to miejsce.
    W grę wchodzą:
    - Bosch GSR 10,8-2-LI Pro 30Nm/400rpm 15Nm/1300rpm 2,0Ah
    - Makita DF330DWE 24Nm/350rpm 24Nm/1300rpm 1,3Ah
    - Metabo PowerMaxx 10,8 Li-On 28Nm/350rpm 14Nm/1300rpm 1,5Ah
    Sprzęty maja podobne parametry i ceny, więc naprawdę trudno mi się zdecydować.

Bosch kusi największą pojemnością akumulatorów i momentem obrotowym - pytanie czy odczuję różnicę (pozytywną) i jak z wytrzymałością.

W Metabo podoba mi się bajer z wymiennym uchwytem, jest też fajna oryginalna przystawka kątowa, parametry na oko lepsze od Makity ale gorsze od Boscha - pytania j.w

Jeżeli są osoby które miały do czynienia w praktyce z tymi maszynami to proszę o odpowiedź.

0 8
  • #2 01 Lis 2013 21:12
    15kVmaciej
    Poziom 34  

Witaj. Nic nie wiem o Metabo, ale w praktyce na budowach, Makita i Bosch idą łeb w łeb. Osobiście mam sentyment do Boscha, ale zawsze z przyjemnością próbowałem Makity kolegów. Lekkie, i funkcyjne. Bosch natomiast jest jak czołg, może i ciężki, ale nie do zajechania. ..Najlepiej mieć to i to.. :)

0
  • #3 02 Lis 2013 20:35
    gdw
    Poziom 11  

Metabo nie polecam, miałem i oddałem. Ma mocne bicie na wrzecionie, przez to przy wierceniu otworu 3mm w cienkiej stali łamała po kolei markowe wiertła.Co gorsza nie był to tylko mój egzemplarz, bo odesłałem go na gwarancję, ale tak ma każdy i Metabo Polska się do tego przyznaje. Testowałem też w sklepach i to samo.
    http://w768.wrzuta.pl/film/7XQubr6iylS/dscn1828 (wkrętarkę opieram o ścianę, to nie moja ręka tak drży)

Makita ma słabą elektronikę akumulatorów - tzn. nie odłącza akumulatorów Li-ion poniżej pewnego progu napięcia tylko pozwala je używać prawie do zera co jak wiadomo jest dla Li-ion zabójcze.

Bosch zbiera słabe opinie, jedna z nich tu: http://www.e-manta.eu/forum/viewtopic.php?t=2062

Hitachi 10,8V wygląda jak zabawka z Lidla, opinii o nim wielu nie znalazłem. AEG ma podobno problemy z szybko padającymi akumulatorami.

Generalnie w tej kategorii napięcia nie znalazłem nic sensownego. Może Milwaukee albo Festool? Sam nie wiem. Ja przerzuciłem się na 14,4V i jestem zadowolony.

1
  • #4 02 Lis 2013 20:42
    kwantor
    Poziom 38  

Wiertarka metabo, to bije na łeb boscha, nie wiem jak wkrętarki.
    Makitę 14,4V katowałem 7 lat.

0
  • #5 02 Lis 2013 21:41
    15kVmaciej
    Poziom 34  

kwantor napisał:
    Makitę 14,4V katowałem 7 lat.

Tak jak i ja Boscha..:) Ale sam nie wiem, może wreszcie zmienię nawyki i kupię coś Makity..

0
  • #6 03 Lis 2013 14:26
    taniam
    Poziom 19  

gdw napisał:
    Metabo nie polecam, miałem i oddałem. Ma mocne bicie na wrzecionie,

No to mnie kolega zmartwił, bo to był mój faworyt.

Cytat:
    Makita ma słabą elektronikę akumulatorów - tzn. nie odłącza akumulatorów Li-ion poniżej pewnego progu napięcia tylko pozwala je używać prawie do zera co jak wiadomo jest dla Li-ion zabójcze.

Makitę znam, jak się jej używa z głową nie ma problemów - po 4 latach nie zauważyłem drastycznego spadku pojemności aku.

Cytat:
    Bosch zbiera słabe opinie, jedna z nich tu: http://www.e-manta.eu/forum/viewtopic.php?t=2062

Dokładnie już się dowiedziałem - padają silniki (szczotki) i elektronika (włącznik)

Cytat:
    Generalnie w tej kategorii napięcia nie znalazłem nic sensownego. Może Milwaukee albo Festool? Sam nie wiem. Ja przerzuciłem się na 14,4V i jestem zadowolony.

W tej kategorii napięcia sensowny jest DeWalt DCD710, jednak ze względu na kształt baterii nie odpowiada mi, podobnie zresztą jak wkrętarki o wyższym napięciu.

0
  • #7 03 Lis 2013 16:57
    Sedac
    Poziom 16  

Bosch-a mamy w pracy i jak narazie nikt nie narzeka. Do domu kupiłem jednak 14,4 Li. Metabo od lat słynęło z wiertarek i posiadam już długi czas 2-biegową. Makity mam młotowiertarkę i wkrętarkę 14,4 na kadmowych akumulatorach. Po 2 tygodniach same się rozładowują.

0
  • #8 06 Lis 2013 10:47
    taniam
    Poziom 19  

Po wizycie w dobrze zaopatrzonym sklepie z elektronarzędziami, rozmowie ze zorientowanym sprzedawcą i organoleptycznym porównaniu kilku narzędzi zdecydowałem się wysupłać trochę więcej grosza i zakupić Dewalt DCD710 + DCF815. Jednak kształt baterii nie będzie przeszkadzał, a poza tym była promocja...
    Mam już młotowiertarkę, wiertarkę i szlifierkę tej firmy a po dokupieniu systenerów TSAK będzie kpl jednej firmy.
    Dziękuję wszystkim za pomoc.

0
  • #9 27 Sie 2017 22:41
    kuhnro2
    Poziom 14  

gdw napisał:
    Metabo nie polecam, miałem i oddałem. Ma mocne bicie na wrzecionie, przez to przy wierceniu otworu 3mm w cienkiej stali łamała po kolei markowe wiertła.Co gorsza nie był to tylko mój egzemplarz, bo odesłałem go na gwarancję, ale tak ma każdy i Metabo Polska się do tego przyznaje. Testowałem też w sklepach i to samo.
    http://w768.wrzuta.pl/film/7XQubr6iylS/dscn1828 (wkrętarkę opieram o ścianę, to nie moja ręka tak drży)

Minęło prawie 4 lata od powyższej wypowiedzi, więc inżynierowie mieli czas na wyeliminowanie bicia i faktycznie tak jest.
    Mam powermaxx bs basic (bez uchwytu quick - tylko taki co można go odkręcić) i stwierdzam - na moim egzemplarzu bicia nie ma. Tabliczka znamionowa poniżej.
    Wybór wkrętarki 10,8V potrzebna opinia praktyka

Dodam jednak, że na razie wkrętarki wiele nie używałem, wieć nie wiem jaki byłby ostateczny werdykt, gdyż jak się chwyci wrzeciono i zaczyna trochę ruszać na boki to tak jakby były małe luzy, jednak na biegu jałowym z wiertłem wkręconym bicia na boki nie widać (podkreślam na nowym sprzęcie).

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo