Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

YAMAHA RX-550 - Zanikanie kanału L/R zużyte styki sel. zrobienie mostku AUX

Krzysiek99 01 Nov 2013 21:29 5382 21
 • #1
  Krzysiek99
  Level 27  
  Witajcie, w posiadanym przeze mnie amplitunerze Yamahy RX-550 (pochodny AX-550)występuje problem z selektorem dźwięku co podczas słuchania muzyki owocuje zanikaniem sopranów albo odcięciem jednej z kolumn, wpadłem na pomysł by wykonać mostek, tylko nie mam schematu a boje się na ślepo coś lutować by nie popsuć urządzenia.

  Podczas sprawdzania przejść miernikiem naraz przejścia mają 4 z 12 pinów co jest o tyle problemem ze nie wiem co jest co a zmostkowanie jednego kanału z drugim skończy się zapewne spaleniem wzmacniacza.

  Czy ktoś się w tym orientuje ? Posiada schemat ? Wiedzę ? Proszę o pomoc!

  Moje
  YAMAHA RX-550 - Zanikanie kanału L/R zużyte styki sel. zrobienie mostku AUX YAMAHA RX-550 - Zanikanie kanału L/R zużyte styki sel. zrobienie mostku AUX

  Z sieci
  YAMAHA RX-550 - Zanikanie kanału L/R zużyte styki sel. zrobienie mostku AUX YAMAHA RX-550 - Zanikanie kanału L/R zużyte styki sel. zrobienie mostku AUX
 • #3
  Krzysiek99
  Level 27  
  Chyba jestem ślepy ale niema tam schematu a tylko diagram.
 • #4
  btomko
  Level 34  
  A od strony 75 to nie jest schemat.
 • #5
  Krzysiek99
  Level 27  
  Wiem w czym rzecz ja szukam RX-550 a kolega dał manual do RX-V550 a to są 2 rożne konstrukcję.
 • #6
  radiogaga
  Service technician RTV
  Nożna te styki przeczyścić.Potraktuj je preparatem Kontakt S (np.)
 • #7
  Krzysiek99
  Level 27  
  Można by to zrobić porządnie na lata, ale trzeba to rozlutować i wymontować z pcb a następnie elegancko wyczyścić styki + podgięcie i wymoczenie w preparacie tylko ja tego nie zrobię bo to nie 5 styków a z 40, odkleją mi się ścieżki i dopiero będę miał problem a w zasadzie wzmak do puchy.

  Użyłem rano preparatu Wurth Aerozol do styków, popsikałem to z każdej strony i pokręciłem przełącznikiem, za chwile powtórzę ta czynność. Jednak to tylko odkładanie nieuniknionego wiec wolał bym zrobić mostek i mieć spokój.

  Problem w tym że w lodzi jest cała masa elektroników ale żadnego zaufanego. oddał bym to do czyszczenia ale boje się że zapłacę jak za nowy a w rzeczywistości ktoś odwali fuchę.
 • #8
  najt
  Level 19  
  Kolego, daj znać czy rozwiązanie przyniosło spodziewane efekty?

  Ewentualnie jeśli nie, to co zrobiłeś z tym defektem.
 • #9
  Krzysiek99
  Level 27  
  Tak pomogło, bez rozlutowania styków i zdejmowaniem kapturka ale z wyjęciem całego pcb (musiałem rozkręcić prawie cały amplituner) psikałem preparatem z każdej strony i przełączałem przełącznik, teraz działa selektor bardzo dobrze lecz po raptem kilku dniach jeszcze niema się co się szyć, jak będzie to działać miesiąc to będę szczęśliwy. Cały problem w tym że ten preparat zostawia na powierzchni jak by to powiedzieć płyn ale ten płyn w końcu wyschnie i to jest problemem bo gdy on wyparuje to będzie to samo.
 • #10
  najt
  Level 19  
  Ja po prostu prysnąłem po selektorze i do selektora. Działa, lepiej. Zatrzeszczy ale działa...
  Wymieniłbym selektor ale to koszt rzędu 450zł plus robocizna... (w ax-550 jest ten sam selektor)
  W sumie jestem ciekaw ile kosztuje regeneracja / nasmarowanie czymś specjalnym styków zaznaczonych na pierwszych zdjęciach w temacie zielonymi strzałkami, bo to one są pewnie wytarte już...
 • #11
  Krzysiek99
  Level 27  
  Pewnie w granicach 200-250zł czyli koszt używanego urządzenia. Cały problem jest w tym rozlutowaniu, bo reszta to tylko czas by to rozłożyć wyczyścić i złożyć a zlutować można samemu.
 • #12
  najt
  Level 19  
  Nie pozostaje nic innego jak zawieźć Yamahę na wolumen chociaż na wycenę...
 • #14
  najt
  Level 19  
  To takie dość wiekowe targowisko, w Warszawie na wawrzyszewie. W tygodniu kartofle, ziemniaki, pyry a w niedziele tylko elektronika. Pełno tam serwisów audio i ja mam tam jedno w miare zaufane miejsce...

  Pawilony oczywiście otwarte cały tydzień.
 • #15
  mikas3676
  Level 14  
  Najlepiej będzie jak na spokojnie wylutujesz selektor, rozbierzesz go na części pierwsze i dokładnie wyczyścisz. Teoretycznie nie jest on rozbieralny, ale przy odrobinie ostrożności uda się go naprawić i bez problemu posłuży jeszcze kawał czasu. Często problemem nie jest ogólne zużycie, lecz utlenienie styków, ponieważ selektor nie był długo używany, np. używałeś tylko AUXa. Sam wykonałem podobną operację w amplitunerze Yamaha R-5, w nim ten element wyglądał troszkę inaczej, ale po naprawie służył mi ponad 3 lata bez jakichkolwiek problemów.
 • #17
  najt
  Level 19  
  Sam sie za to nie zabiorę, temat czytałem ciekawy, ciekawe ile za to wziął, jeśli to dla kogoś :P

  U mnie bez zmian, po pryskaniu kontaktem s za 7zł, przełącznik cały czas daje dobry sygnał na lewym i prawym kanale, bez trzasków i odcinania częstotliwości.
 • #18
  radiogaga
  Service technician RTV
  Do tego ten preparat służy.Dlatego poleciłem ci go.Usuwa zanieczyszczenia ze styków powodujące problemy w funkcjonowaniu.Stosujemy go od lat.Za rozbiórkę się nie bierz,to praca dla zawodowców,lub pasjonatów.
 • #19
  Krzysiek99
  Level 27  
  Minęło raptem lekko ponad miesiąc i problem powrócił, dokładnie tak jak pisałem preparat wysycha i styki przestają przewodzić, z każdym dniem jest coraz gorzej teraz po przełączeniu się na inny kanał muszę lekko poruszać przełącznikiem bo nie łapie jednej z kolumn.
 • #20
  Byneq
  Level 27  
  Bo Kontakt stosuje się: jeden do oczyszczenia styków z siarczków, drugi do zmycia tego rozpuszczonego paskudztwa ze styków, i trzeci do zakonserwowania styków. Niestety nie pamiętam który był do czego, od jakiegoś czasu tego nie używałem.
 • #21
  jersey69
  Level 34  
  Nie wiem jak Kolega to robi , ale jednorazowy , intensywny oprysk nie załatwi sprawy . Po spryskaniu należy odczekać parę minut , aż chemia zareaguje z nalotem . Następnie zaczynamy kręcić przełącznikiem od krańca do krańca i tak kilkadziesiąt razy . Kolejny oprysk , a w zasadzie to płukanie , aby pozbyć się uruchomionego nalotu . Robimy to nad kuwetą , a preparatu nie żałujemy . Potem powtarzamy kręcenie i znowu płuczemy . Sprężonym powietrzem wydmuchujemy pozostałości i można montować . Nie zdarzyło mi się , aby problem powrócił wcześniej , niż po 2 latach . Nie sądzę również , aby ktokolwiek z Kolegów proponował rozwiązanie , które daje efekt na 2 miesiące .
 • #22
  Krzysiek99
  Level 27  
  Tak właśnie robiłem, 3 razy tylko nie czekałem kilku minut a kilka godzin, może w tym problem za długo czekałem ?

  Ed. O ile manualna zmiana stwarza czasami problem to o tyle gdy przełączam źródło przy pomocy pilota to problemu niema.

  Temat w zasadzie wyczerpany.