Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nadajnik FM kondensator 5,6 pf zamiast 5 pf i wtyczka jack zamiast mikrofonu

01 Lis 2013 21:32 2508 10
 • Poziom 7  
  Witam. Montuje nadajnik fm na fale 80-95 mHz Fm i mam wszystkie części z wyjątkiem kondensatora 5 pf oznaczonego na schemacie C5 i mikrofonu pojemnościowego. Mam za to kondensator o pojemności 5,6 pf, czy on się nada? Zamiast mikrofonu chcę podłączyć kabel z wtyczką jack,czy to również będzie dobre rozwiązanie?Pozdrawiam
  Nadajnik FM kondensator 5,6 pf zamiast 5 pf i wtyczka jack zamiast mikrofonu
 • Poziom 19  
  Witam.
  Co do pojemności to się nie wypowiem,ale do przyłączenia w miejsce mikrofonu jacka nie będzie dobrym pomysłem.
  Po pierwsze stałe napięcie które zasila mikrofon z R1,po drugie sygnał może być zbyt ''silny'' i przesteruje wejście,jest to zbyt prosty nadajnik.Radze poszukać coś bardziej rozbudowanego z wejściem liniowym nie mikrofonowym.
 • Poziom 7  
  A nic by się nie popsuły jak zamiast mikrofonu zamontuję zwykły mały głośniczek który posłuży za mikrofon?
 • Poziom 19  
  Mikrofon użyty na tym schemacie jest pojemnościowy potrzebuje zasilania i jest odpowiednio czuły do tego układu,głośniczek jest dynamiczny i nie sprawdzi się w tym przypadku,a stałe napięcie mogło by go uszkodzić.
  W tym układzie jest zastosowany najzwyklejszy mikrofon może być z radiomagnetofonu,lub do kupienia za grosze w sklepie.
 • Poziom 14  
  Zamiast ceramicznego 5.6 pf możesz wlutować mały kondensator przestrajany typu trymer o pojemności 10 pf i na nim ustawić wymagana wartość.Odchyłka w górę lub w dół spowoduje zmianę częstotliwości.R1-zamiast 1.8k lepiej dać 2.2k lub nawet 2.7k gdyż z tym na schemacie możesz w odbiorniku usłyszeć gwizd zamiast normalnego dźwięku w postaci mowy.Dobrze zestrojony nadajnik może nadawać nawet do 100m na zasilaniu 3V z odbiorem na odbiorniku na układzie CXA1019S.Do doświadczeń układ prosty w konstrukcji i uruchomieniu.Można też spróbować podać sygnał z innego źródła poprzez gniazdko typu jack ale wtedy musisz odłączyć R1 i mikrofon i do C1 przylutować opornik o doświadczalnie ustalonej wartości.Wartość zależna od siły tego sygnału czyli taka która nie przesteruje całego nadajnika czyli da w efekcie wyraźny odbiór w odbiorniku.Jeśli chodzi o sam głośniczek to musi mieć przedwzmacniacz na jednym tranzystorze i sygnał podaje się też na C1 bez R1 bo on służy tylko do zasilenia mikrofonu pojemnościowego.
 • Poziom 7  
  A jakiej wartości mam przylutować ten rezystor do C1 i z lewej czy prawej strony C1 na tym schemacie? I mam ten wzmacniacz dać gdy chce zamiast mikrofonu użyć głośnika?
 • Poziom 19  
  Na szybko narysowałem układ który nie wiem czy zadziała ale powinien wtedy można wyregulować odpowiedni poziom np. z mp3 czy komputera żeby nie przesterować nadajnika z głośniczkiem do za dużo zachodu moim zdaniem bo nie uzyska się takiego efektu jak na mikrofonie pojemnościowym.
  Poniżej schemat niech w razie czego mnie ktoś poprawi.
  Nadajnik FM kondensator 5,6 pf zamiast 5 pf i wtyczka jack zamiast mikrofonu
 • Poziom 7  
  Może dobrze jest przerobiony przez ciebie ten schemat ale ja już widzę jakiś błąd bo to wyjście od C1 prowadzi do rezystora który ma 3 wejścia? Rezystory mają 2 wejścia,i w wejściu słuchawkowym gdzie plus a gdzie minus?
 • Poziom 19  
  To jest potencjometr minus na mase a sygnał czyli jak to Kolega nazwał na 'plus'.Chodziło mi że można wtedy regulować poziom sygnału żeby nie przesterować nadajnika.Wtedy można podłączać różne urządzenia o różnym poziomie sygnału.
 • Poziom 7  
  To już rozumiem ale jaki opór mam dobierać na potencjometrze gdy sygnał idzie z jack podłączonego do komputera?
 • Poziom 19  
  Najprościej ''na słuch''.Trzeba podłączyć do komputera włączyć odbiornik znaleść miejsce na skali gdzie odbieramy nadajnik i skręcić na minimum potencjometr i podać sygnał.Sygnał zwiększamy stopniowo tak aby odbiór był jak najgłośniejszy ale żeby nie przesterowywał nadajnika (takie charczenie).
  Potencjometr ja bym zostawił bo za każdym razem jak zmieni się siła sygnału mamy możliwość doregulowania optymalnie.