Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Logitech X530 - Montaż diody CLIP w subwooferze

02 Lis 2013 10:01 1206 3
 • Poziom 8  
  Witam .Muszę poradzić się otóż posiadam głośniki logitech x530 lubię sobie czasami bardzo głośno posłuchać :) ostatnio padł mi głośnik w subwooferze (zaczął charczeć) zakupiłem więc na allegro drugi sub X530 i przełożyłem głośnik :)
  Moi mili pytanie do was leci takie chcę wykonać diodę CLIP np. jak zostanie przekroczona moc głośnika o 80% żeby zaczęła błyskać Więc jaką diodę wybrać Jaki opornik ? Proszę o odpowiedź ! Pozdrawiam ! :)
 • Poziom 16  
  Chyba sama dioda nie da Ci zamierzonego efektu. Trzebaby oscyloskopem zmierzyć napięcie wysterowujące głośnik w momencie głośnego odtwarzania muzyki i dobrać diodę tak, aby 80% ze średniej wartości napięcia akurat zapało diodę. W zależności od mocy diody ta albo zaczynałaby świecić, pojawiałyby się na niej spadki napięcia, czyli kolokwialnie mówiąc podprowadzałaby napięcie dla siebie. Nie wiem jak brzmiałoby to w przypadku woofera, czy zniekształcenie dźwięku byłoby zauważalne.
  Ze swojej strony proponowałbym raczej jakiś zestaw, hm, wzmacniacz operacyjny do dostosowania mocy sygnału i dalej komparator( albo sam komparator?), wszystko sprzęgnięte tak, by informować zerojedynkowo (dioda świeci lub nie) o przekroczeniu dopuszczalnego poziomu.
  Może zainteresuj się układami typu vu meter? Gdzieś mi świta że AVT miało takie kity- kupujesz, montujesz, sprawdzasz kiedy głośnik charczy i zostawiasz tylko tę diodę, która zapala się przy charczeniu. Nie jest to rozwiązanie optymalne, ale skuteczne.
 • Poziom 8  
  no rozumiem ale.. znajomy podpowiadał mi aby wsadzić diodę z opornikiem podpiętą bezpośrednio pod głośnik bo z tego co mówisz to już za dużo zabawy z tym nie da się jakoś prościej tego ominąć :)
 • Poziom 16  
  Moim zdaniem proponowane przez znajomego rozwiazanie jest uberprymitywne, do tego nieskuteczne i psujace jakosc dzwieku. Skoro sie upierasz, probuj. Tematow w sprawie doboru rezystora do leda jest zatrzesienie,Tobie pozostaje jedynie zmierzenie napiecia przy ktorym glosnik charczy.