Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja TV - Słaba sila sygnału , obraz zacina co chwile.

Akagor 02 Nov 2013 11:34 7872 23
 • #1
  Akagor
  Level 9  
  Witam, mam problem z instalacją antenową. Mam około 15 letnią antenę do ktorej dawniej byly podlączone 3 tv i dzialalo wszystko okej.
  W tej chwili po zakupie dwoch dekoderow odbior jest na poziomie ok 55 % sila sygnalu i ok 70 % jakość sygnalu. Telwizory są w instalacji dwa . Na starym kineskopowym Panasonicu obraz prawie się nie zacina natomiast na kilkuletnim Sony Brawia nie da się ogladać.Dekodery są identyczne Cabletech URZOO83E.
  W instalacji są następujące elementy :
  Zasilacz Prosonic z płynną regulacja napięcia.
  Separator AMS (model AZS 03)
  Listwa antyprzepieciowa Belkin.
  Na dachu w puszce siedzi wzmacniacz antenowy DPM bez przesylu zasilania i rozgalęznik indukcyjny AMS 5-8Mhz z trzema wyjściami tv.
  Pod wyjście 3,9 db jest podpięty kineskopowy Panasonic, pod 7,8db LCD Sony.Gdy się zamieni miejscami nic nie widać.Przed zakupem dekoderow byly podlączone 3 tv i obraz byl bardzo dobry..
  Separator i zasilacz 12V wymienialem i nic to nie dalo,pietnaście razy bylem na dachu i nie wiem jak poprawić sygnal. Nadajnik jest okolo 4 km od mojego domu.
  Będe wdzięczny za pomoc czy jakieś wskazowki .
 • #3
  LeDy
  Level 43  
  Akagor wrote:
  Nadajnik jest okolo 4 km od mojego domu.
  Przy tej odległości wzmacniacz? Wywal go i daj symetryzator.
 • #4
  irekr
  Moderator
  .. oraz zaopatrz się w tłumik, w odległości 4 km pewnie świetlówka sama świeci po podłączeniu do anteny....
  Zdecydowana większość dekoderów jak i odbiorników "głupieje", jak dostanie na wejście sygnał większy ni 1 mV, Ty masz zapewne około 1 V...
 • #5
  [QQQ]
  Level 17  
  Dokładnie jak pisze LeDy - poza tym 15 letnia instalacja to proszenie się o nieprzewidziane kłopoty ( deszcz , śnieg , mróz , wiatr ). Jeśli masz nadajnik tak blisko to dowolna nowa antena kierunkowa ( pasywna czyli BEZ wzmacniacza ) i rozgałęźnik na 2 TV ( jeśli kable też mają 15 lat to też do wymiany ) i powinien być spokój na dalsze 15 lat.
 • #6
  KOCUREK1970
  Network and Internet specialist
  A więc można zaproponować to:
  Antena:
  http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_dipol_3-21-69_dvb-t_A0315.htm
  Symetryzator antenowy:
  http://www.dipol.com.pl/symetryzator_antenowy_sa_iv-v_C0002.htm
  Kabel antenowy zewnętrzny:
  http://www.dipol.com.pl/przewod_koncentryczny_75_om_triset-113_pe_zelowany_1m__E1017_1.htm
  Kabel antenowy wewnętrzny:
  http://www.dipol.com.pl/przewod_koncentryczny_75_om_triset-113_1_13-4_8-6_8_1m__E1015_1.htm
  Rozgałęźnik zewnętrzny:
  http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_rip-2-1f_ekranowany_do_montazu_na_maszcie_C0920.htm
  Rozgałęźnik wewnętrzny, z separacją zasilania:
  http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_rsi-03_tv-fm_1-2_z_jednym_przejsciem_dc_ams_R55202.htm
  To oczywiście tylko moja propozycja......
  Jak się to zliczy, to koszt jakiś wyjdzie, ale zrobione raz znowu starczy na kolejne kilkanaście lat.
  Nie warto oszczędzać, w końcu to ma działać.
 • #8
  Akagor
  Level 9  
  ---trafopowielacz--- wrote:
  Sprawdz w ustawieniach dekoderow czy na pewno jest wylaczone zasilanie anteny z dekodera. Jak wyglada sytuacja z jednym dekoderem?

  O tym że powinno być wylączone zasilanie z dekodera nie wiedzialem , przelączałem to już wcześniej kilka razy, ale nic to nie polepsza odbioru. Kiedy odłącze od prądu dekoder przy kineskopowym Panasonicu sila sygnału w drugim dekoderze zwiększa się o kilka do procent na wszystkich częstotliwościach,podobnie jakość sygnału (do 71-77%).

  LeDy wrote:
  Przy tej odległości wzmacniacz? Wywal go i daj symetryzator.


  Kiedy nie ma zasilacza wogole nigdzie nic nie widać, wyskakuje czarne z napisem `brak sygnalu`..Tak samo bylo przed zmianą sygnału na cyfrowy tyle że był szum.

  QQQ wrote:
  Dokładnie jak pisze LeDy - poza tym 15 letnia instalacja to proszenie się o nieprzewidziane kłopoty ( deszcz , śnieg , mróz , wiatr ). Jeśli masz nadajnik tak blisko to dowolna nowa antena kierunkowa ( pasywna czyli BEZ wzmacniacza ) i rozgałęźnik na 2 TV ( jeśli kable też mają 15 lat to też do wymiany ) i powinien być spokój na dalsze 15 lat.


  Spokój to ja mialem, zanim zalożylem telewizje cyfrową... ;)Zapewne masz racje że kable są zniszczone , tym bardziej że leżą na dachu niczym nie osloniete, czy są jakieś rurki specjalnie do kabli antenowych ?

  irekr wrote:
  http://sklep.delta.poznan.pl/t%C5%81umik-tr-220_c16_p2196.html
  Do kupienia na Granicznej w Poznaniu, tak ten tłumik jak wszystkie materiały jakie podał kolega powyzej.


  Ja już kupilem drugi zasilacz , separator napięcia , dekodery i nowe wtyki F. Nie stać mnie żeby wymieniać calą instalacje niestety.Może pociągne dwa nowe kable do tych tv co w tej chwili są używane plus jakieś rurki.

  Jest jeszcze taka rzecz że w jednym dekoderze nie ma wogole odbioru na kanale 23 ( częstotliwość 490000) , czasem tylko coś tam skoczy , nawet do 100 % ale na sekunde i znika.Na drugim dekoderze,przy kineskopowym Panasonic ,siła jest choć nędzna ale przynajmniej stabilnie.  Moderated By SP5ANJ:

  Jestem w stanie zrozumieć Twoją "niemoc" w zagadnieniach Instalacji anten ale "wypraszam sobie" abyś pisał w tym dziale - w ten sposób, uwłaczając godności i kulturze osobistej.
  W myśl regulaminu pkt 3.1.13 tego Forum - w trybie pilnym, zmień i popraw wpis.
  W przeciwnym razie cały temat wyląduje w KOSZ-u z odpowiednim "dowartościowaniem" Twojej osoby.

 • #9
  [QQQ]
  Level 17  
  Jeśli chcesz koniecznie bez sensu wydawać pieniądze to Twoja sprawa ale w takim razie po co Ci pomoc ?

  1. "Ja już kupiłem drugi zasilacz , separator napięcia " - PO CO ? wszyscy piszą wywal wzmacniacz a Ty kupujesz do niego nowy zasilacz i separator ( swoją drogą ciekawe jaki skoro separator jest już w zasilaczu )

  2. "dekodery i inne pierdolniki. Nie stać mnie żeby wymieniać calą instalacje niestety" - to akurat zrozumiałe skoro kupujesz ZBĘDNE elementy

  3."Może pociągne dwa nowe kable do tych tv co w tej chwili są używane plus jakieś rurki." - najtańszy sensowny kabel ( np. RG6U ) to koszt ok 30-40 zł/m. Kabel powinien wytrzymać ok 7-10 lat. Koszt orurkowania kabla to ok 2zł/m więc ponad 4 razy drożej. Poza tym kabel i tak zgnije w tych miejscach co będzie poza rurką. Jeśli chcesz minimalizować koszty wymień kabel ( kable ) i nie baw się w rurkowanie.


  Reasumując: kup najprostszą antenę np taką http://tridex.pl/towar/0408/Antena+DVB-T+siatkowa+polowka+zestaw+z+symetryzatorem.html ( jak masz w okolicy sklep z antenami powinna być za 25-30 zł ) do tego kabel RG6U np taki http://www.abcv.pl/pl_PL/p/KABEL-KONCENTRYCZNY-RG-6U-1.0-Fe-20.8dB/3904

  jeśli masz TV w miarę koło siebie zejdź z dachu jednym kablem i rozgałęź go już w domu np tym. http://www.speckable.pl/?action=shop&tw_id=2705&kod=661HQ załóż wtyczki ,
  WYŁĄCZ zasilanie 5V w dekoderze i zeskanuj kanały i OGLĄDAJ TV.

  Koszt zapewne ok 60-100 zł i MUSI działać ;) - a jak nie jesteś w stanie tego wykonać to NIE BĘDZIE działać bez względu na to ile jeszcze wydasz na zasilacze , separatory itd.

  Dodano po 1 [minuty]:

  oczywiście pownino być :najtańszy sensowny kabel ( np. RG6U ) to koszt ok 30-40 gr/m
 • #10
  LeDy
  Level 43  
  [QQQ] wrote:


  oczywiście pownino być :najtańszy sensowny kabel ( np. RG6U ) to koszt ok 30-40 gr/m
  Z tym to przesadziłeś. 40gr/mb porządnego przewodu antenowego? Nawet gdyby był to hurt. Co ty amatorowi podajesz takie ceny?
 • #11
  [QQQ]
  Level 17  
  LeDy>>> hmm mam wrażenie że płacę taniej ( mniej niż 40 gr/m ) ale to jest chyba RG6U z żyłą żelazną miedziowaną a nie całą z Cu ( ale akurat takiego nie znalazłem ) ( z tym że fakt ja mam ceny hurtowe więc pewnie będzie 40-50 gr/m
 • #12
  KOCUREK1970
  Network and Internet specialist
  [QQQ] wrote:
  Koszt zapewne ok 60-100 zł i MUSI działać

  To co ja podałem, to też koszt około 100-120 zł, czy to jest dużo, za co najmniej 10 lat spokoju z instalacją?.
 • #13
  Akagor
  Level 9  
  Dlaczego wkurza mnie że musze wydawać więcej pieniedzy.Dlatego że przed podlączeniem dekoderów do TV cyfrowej nie bylo żadnych problemów z odbiorem. Chcialbym zrozumieć dlaczego spadła mi jakość odbioru pomimo że odbior cyfrowy reklamowany jest jako nowocześniejszy(czyli domyślnie lepszy...):]

  [QQQ] wrote:
  1. "Ja już kupiłem drugi zasilacz , separator napięcia " - PO CO ? wszyscy piszą wywal wzmacniacz a Ty kupujesz do niego nowy zasilacz i separator ( swoją drogą ciekawe jaki skoro separator jest już w zasilaczu )

  2. "dekodery i nowe wtyki F. Nie stać mnie żeby wymieniać calą instalacje niestety" - to akurat zrozumiałe skoro kupujesz ZBĘDNE elementy

  Już wcześniej to kupilem ,zanim założyłem temat tutaj próbowałem sam coś naprawić.
  Wcześniej był separator S-18 ,teraz jest firmy AMS,reklamowany na Allegro jako profesjonalny(??).Sprawdziłem zasilanie 5V w obu dekoderach,jest wyłączone.
  Wywale ten wzmacniacz na dachu i na razie kupie też 40 metrów kabla i okolo 30 metrów rurek i łączników.Jak mnie poniesie przeniose też tą puszke z rozgałęznikiem do domu i zobacze co będzie.Będzie licho to się odezwe,dzieki :)
 • #14
  Anonymous
  Level 1  
 • #15
  [QQQ]
  Level 17  
  Tak mimochodem dla maniaków poprawności ;)

  "O ile do odbioru analogu (pomijając jakość obrazu ba TV) wystarczyło mieć instalację antenową zrobioną z "czegokolwiek" i poskładaną "jakkolwiek", o tyle przy odbiorze cyfry trzeba mieć instalację antenową poskładaną z dobrych materiałów i sprzętu, oraz dobrze wykonaną. W innym przypadku ma się niestabilny odbiór, lub w jakimś okresie czasu będzie się go miało."

  Niby racja i trudno z tym polemizować ale życie czasem nas i tak potrafi nas zaskoczyć ;)

  Oto dziś jadę do klienta widzę ponad 10 letnią siatkę trzymającą się praktycznie na samej rdzy w miejscu gdzie praktycznie nie ma prawa działać. Tłumaczę klientowi że miejsce fatalne , antena stara i żeby dać gwarancję na swoją usługę muszę założyć nową instalację ok 70-100m w lewo od tego miejsca, + dobra antena + prawdopodobnie lekki wzmacniacz ale klient upiera się że mu to działało już po przejściu na DVB-T a na nową go nie stać. Ok umawiamy się że robię co mogę ( czyli naprawiam co jest zepsute - ale beż żadnej gwarancji że cokolwiek będzie działać ). Naprawiam złączkę ( kabel stary jeszcze z ekranem "druty wzdłuż" żyły głównej łączony z białym RG6U ( po 40 gr/m ;) , wymieniam zasilacz bo uszkodzony separator - odpalam tuner ( jakaś najtańsza Manta ) i 3 x 100% sygnału. Nie wierzę własnym oczom skanuję kanały , ustawiam kolejność na liście i pije jedną kawę ;) potem drugą ;) ( siedzę ok godziny ) sprawdzając różne MUX-y i wszystko chodzi aż miło.

  A tak wyglądają warunki odbioru:

  Instalacja TV - Słaba sila sygnału , obraz zacina co chwile.

  Wieżowiec ( 10 piętrowy 16 klatkowy ) ok 50 przed anteną , nadajnik ok 20 stopni w lewo od osi prostopadłej wieżowca w odległości ok 30 km budynek mniej więcej w połowie wieżowca. Wiem ze to tylko wyjątek potwierdzający regułę ale to już któryś kolejny raz kiedy jestem mocno zaskoczony odbiorem cyfrowym ( i to częściej na plus niż na minus ).
 • #16
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Witam.

  Post mający raz na zawsze załatwić pewną sprawę autora wpisu #9 .

  Akagor wrote:
  [QQQ] wrote:
  1. "Ja już kupiłem drugi zasilacz , separator napięcia " - PO CO ? wszyscy piszą wywal wzmacniacz a Ty kupujesz do niego nowy zasilacz i separator ( swoją drogą ciekawe jaki skoro separator jest już w zasilaczu )

  2. "dekodery i nowe wtyki F. Nie stać mnie żeby wymieniać calą instalacje niestety" - to akurat zrozumiałe skoro kupujesz ZBĘDNE elementy

  Akagor - dlaczego zmieniasz przytoczone zdania na inne. :!:

  Ze względu na moją uwagę zwróconą Tobie abyś nie pisał słów ogólnie uważanych za obraźliwie i abyś dotrzymał słowa w czasie rejestracji o przestrzeganiu Naszego regulaminu tego Forum - jestem zmuszony pokazać jak to TY ingerujesz we własne słowa i zmieniasz innych "słowa" aby schować pod "dywan" to co napisałeś.

  A napisałeś z poście #9 :
  2. "dekodery i inne pierdolniki. Nie stać mnie żeby wymieniać calą instalacje niestety"
  za, które słowo "pierdolnik" dostałeś wpis ode mnie w postaci :

  Instalacja TV - Słaba sila sygnału , obraz zacina co chwile.

  Wydaje mi się, że w dość przystępny i łagodny "sposób" przedstawiłem moją propozycję i uwagę. :!:


  Zmieniając co chwilę swoje wypowiedzi, w których było nieładne słowo - byłem zmuszony na publiczne POKAZANIE Twoich "kombinacji" - tak aby wszyscy inni czytający w tym dziale mieli jakieś pojęcie w sprawie tych twoich częstych zmian. :!:


  Życzę pomyślnej wpsółpracy z nami. Adam SP5ANJ.

  PS. Kosz dalej wisi nad tym tematem.
  PS2. Przepraszam wszystkich za moją jakby "prywatę" ale wydaje mi się, że kolega Akagor przesadził i musiałem Wam to pokazać publicznie.
 • #17
  Akagor
  Level 9  
  Proszę bardzo pokazuj jak musisz. Nie zamierzam sie z Tobą szamotać.
  Zmienilem tak jak mnie proszono niezbyt przyzwoite słowo w swoim poście jak i w poscie w którymś umieścilem cytat.Nie odbieraj mi prawa zmieniania wlasnych słów, ktore najpierw każesz mi usunąć bo to z lekka śmieszne.
  Ale rozumiem, najważniejsza z rana jest zaprawa :)
 • #18
  [QQQ]
  Level 17  
  Akagor >>> oni tak tu mają ( moderatorzy ) jak nie pomarudzi to dzień zmarnowany ;) ( bez urazy )
 • #19
  LeDy
  Level 43  
  [QQQ] wrote:
  Ok umawiamy się że robię co mogę ( czyli naprawiam co jest zepsute - ale beż żadnej gwarancji że cokolwiek będzie działać ). Naprawiam złączkę ( kabel stary jeszcze z ekranem "druty wzdłuż" żyły głównej łączony z białym RG6U ( po 40 gr/m ;) , wymieniam zasilacz bo uszkodzony separator - odpalam tuner ( jakaś najtańsza Manta ) i 3 x 100% sygnału. Nie wierzę własnym oczom skanuję kanały , ustawiam kolejność na liście i pije jedną kawę ;) potem drugą ;) ( siedzę ok godziny ) sprawdzając różne MUX-y i wszystko chodzi aż miło.
  Tak robi fachowiec , że straszy klienta wymianami, kosztami bo nie jest pewny czy zrobi? Cwanie bo jak nie zadziała to nie ma wstydu bo nie mówiłem?. Sam widzisz na jakie zbędne koszty chciałeś klienta narazić. Tyle razy piszę na tym forum , że wiek anteny siatkowej 10 lat nic nie znaczy. Moje mają ponad 20 lat i nie ruszane działają. Co ma wpływ na odbiór jest jak w innych aluminiowe. Ja jestem zwolennikiem anten siatkowych bo są dobre, trwałe , działają i są tanie. Jak klientowi nie odbiera to nie straszę go wymianami na inne tylko naprawiam to co jest winne.
 • #20
  [QQQ]
  Level 17  
  Ledy jak masz pisać głupoty to może jednak nie pisz nic.

  LeDy wrote:
  Tak robi fachowiec , że straszy klienta wymianami, kosztami bo nie jest pewny czy zrobi? Cwanie bo jak nie zadziała to nie ma wstydu bo nie mówiłem?. Sam widzisz na jakie zbędne koszty chciałeś klienta narazić.


  Oczywiście że tak robi fachowiec. Każdy kto zajmuje się tym zawodowo widząc taką instalację powinien polecić tylko zrobienie nowej - a to dlatego że daję gwarancję na poprawne działanie swojej instalacji i nie zależy mi na tym aby zrobić szybko , tanio i byle jak, a potem co kilka dni jeździć ponownie bo a to mu to znikło a to inne przerywa. Dałem mu wybór albo robimy po mojemu kosztuje to tyle i tyle i ja mam pewność ze będzie działać przez lata a klient spokój i poprawny odbiór. Albo robimy tak jak ON chce ale wtedy jak mu przy innej pogodzie nagle zniknie obraz to nie dzwoni tylko czeka na ponowną zmianę pogody ;) . ( ma taniej ale ryzyko spada na niego ). Trzecia opcja była tak że nie chce sam ryzykować a na nową go nie stać wtedy NIC nie płaci i rozchodzimy się. Wybrał co wybrał - na razie wygląda że wygrał na tym ale ciekawe co powie jak mu odbiór zaniknie czy wtedy będzie zadowolony ?

  [quote="LeDy"]Tyle razy piszę na tym forum , że wiek anteny siatkowej 10 lat nic nie znaczy.

  pewnie że sam wiek niekoniecznie ważne jest też co jest w powietrzu ( zanieczyszczenia ) - w Krakowie uszkodzona 10 letnia siatka ze wzmacniaczem nadaje się TYLKO na złom - chyba że robisz dla siebie / znajomych wtedy można się bawić w czyszczenie styków / wymianę płytek ale żaden zawodowy instalator nie bawi się takimi sposobami ( bo chce mieć spokój a nie jeździć do reklamacji )

  LeDy wrote:
  Jak klientowi nie odbiera to nie straszę go wymianami na inne tylko naprawiam to co jest winne.


  Naprawdę wymieniasz wzmacniacze w 10-15 letnich antenach ? ( oczywiście nie mówimy o zasilaczach i w ogóle o naprawach typy NIE DOTYKAĆ samej siatki - czyli tak jak w tym przypadku zasilacz + przerwany kabel ).

  I dałbyś gwarancję klientowi na poprawne działanie instalacji w takim miejscu ( jak na zdjęciu ? )


  LeDy wrote:
  Moje mają ponad 20 lat i nie ruszane działają.


  to oczywiste że tak też się zdarza ale to NIE TEN przypadek. Ta miała 10-15 lat i NIE DZIAŁAŁA ;). Gdyby uszkodzony okazał się wzmacniacz w antenie w grę wchodziłaby tylko wymiana na nową siatkę ze wzmacniaczem w tym miejscu ( na ryzyko klienta ) albo moja opcja z minięciem budynku.
 • #21
  LeDy
  Level 43  
  [QQQ] wrote:

  Naprawdę wymieniasz wzmacniacze w 10-15 letnich antenach ?
  Oczywiście w siatkowych wymieniam i wyobraź sobie, że to niczym nie grozi.
 • #22
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Witam.

  Panowie przechodzimy do tematu tego wątku - a jest nim :
  " Instalacja TV - Słaba sila sygnału , obraz zacina co chwile. "


  Pozdrawiam.
 • #23
  [QQQ]
  Level 17  
  SP5ANJ >>> czekając na odpowiedź kolegi Akagor-a jak mu poszło z naprawą tak sobie gaworzymy tymczasem ;)
 • #24
  Akagor
  Level 9  
  Witajcie i od razu dziękuję za pomoc w zrozumieniu istoty rzeczy. Instalacja antenowa u mnie jest już troche stara, poprawiana była pod 5 telewizorów i sygnał analogowy okolo 8-9 lat temu.Powoli odłączane były kolejne TV aż do teraz kiedy zostaly dwa po przełączeniu na przekaz cyfrowy.
  Usunąłem prawie wszystko z instalacji , wzmacniacz antenowy DPM bez przesylu zasilania z dachu, separator AMS, zasilacz Prosonic 12v i siła sygnału zwiekszyła sięo 6 do 10% w zależności od kanału. Nie jest to 100% ale na razie musi wystarczyć. Po zimie wymienie kable na czarne zewnętrzne jak mówicie i zobacze ile znów zwiększy się sila sygnału.
  Jeśli chodzi o zupełny brak sygnału na kanale 23 (częstotliwość 490000) w jednym z dekoderów winowajcą okazał się separator AMS ponieważ po jego odłączeiu na tym kanale sygnal się pokazał.Chyba że jest możliwe złe jego podłączenie tak by nie było sygnału na tylko jednej częstotliwości.