Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Po ile GB mają mieć - partycje (Dane, OS, Kopia zapasowa) WIN 7

tuniolx 02 Lis 2013 13:16 4335 15
  • #1 02 Lis 2013 13:16
    tuniolx
    Poziom 14  

Witam,
    Zamierzam sformatować komputer i utworzyć 3 partycje.
    Nauczyciel z informatyki powiedział że każdy powinien mieć kopie zapasową na jednej partycji, system na drugiej i dane na trzeciej partycji.
    Posiadam dysk 1,5 TB (1,36 TB) i nie wiem po ile GB powinny mieć te 3 partycje.
    Proszę o pomoc.

0 15
  • #2 02 Lis 2013 14:33
    Robert 1960

Poziom 32  

Witam !
    Przy takim dysku możesz zrobić partycję systemową 100GB ( będzie zapas ), kopia zapasowa zajmuje tyle miejsca co czysty system, ewentualnie z aplikacjami, które chcesz mieć, więc po zainstalowaniu zobaczysz ile Ci to zajmie, ale kolejne 100 GB wystarczy, a reszta pozostająca to dane !
    Ja bym tak zrobił !

0
  • #3 02 Lis 2013 14:43
    mickpr
    Poziom 39  

tuniolx napisał:
    Nauczyciel z informatyki powiedział że każdy powinien mieć kopie zapasową na jednej partycji, system na drugiej i dane na trzeciej partycji.
    Równie dobrze mógłby powiedzieć, że każdy powinien mieć jedną żonę, dwoje dzieci i trzy kochanki (albo inną kombinację).
    Nie ma jednego słusznego sposobu.
    Istotą problemu jest to, że dobrze jest mieć dużą partycję systemową (żeby nie brakło na niej miejsca) + co najmniej drugą partycję (przydatną do tego, żebyś mógł łatwo zgrać sobie na nią dane w przypadku konieczności reinstalacji Windowsa (skasowania partycji systemowej).
    Ale oczywiście - możesz mieć tyle partycji - ile uważasz za stosowne. Nawet 10!

Gdy masz dwa duże dyski sens tworzenia partycji jest praktycznie żaden.

Twój dysk 1,5GB jest trochę za duży na 1 partycję - zostaw sobie 500GB..1TB na "C:", a resztę na kopie.
    Nie raz widziałem osoby, które podzieliły sobie dysk 1TB w ten sposób:
    - 200 GB na system
    - 400 GB na dane
    - kolejne 400GB partycja 3
    i potem z płaczem przychodziły, że wolno im komputer działa - a 200GB (zwłaszcza jak ktoś jest fanatykiem gier) zapchać nietrudno.

Powtórzę raz jeszcze - za mała partycja systemowa (krótkowzrocznie ustalona) == kłopoty w przyszłości.

0
  • #4 02 Lis 2013 14:56
    tuniolx
    Poziom 14  

Może być tak?
    -System 200 GB
    -Dane 800 GB
    -Kopia 200 GB
    I jeszcze jedno. Jak instalowac programy/gry to instalować tam gdzie jest system czy tam gdzie mam partycje na dane?

0
  • #5 02 Lis 2013 14:58
    mati211p
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych

Ja bym nie instalował gier na partycji systemowej bo szybko się skończy wolne miejsce i będą problemy. Co do programów to zależy od rozmiaru.

0
  • #6 02 Lis 2013 15:00
    mickpr
    Poziom 39  

tuniolx napisał:
    Może być tak?
    -System 200 GB
    -Dane 800 GB
    -Kopia 200 GB
    JUż napisałem.
    tuniolx napisał:
    I jeszcze jedno. Jak instalowac programy/gry to instalować tam gdzie jest system czy tam gdzie mam partycje na dane?
    Jaki jest sens tworzenia odrębnej partycji na dane, skoro podczas instalacji Windows'a i tak domyslnie tworzy on profil na "C:" ?
    Programy i gry zainstalowane na D: i tak nie będą działać - jak Windows się rozsypie - więc? Jaki jest sens instalowania ich na "D:" ?
    Kopia świeżo zainstalowanego systemu (+podstawowe programy) zajmie maks 100 GB. Kopię można zrobić jako plik, więc jaki jest sens tworzenia odrębnej partycji na kopie?

0
  • #7 02 Lis 2013 15:02
    tuniolx
    Poziom 14  

Czyli tworze dwie partycje
    -System/Dane 1TB
    -Kopia zapasowa 260GB

0
  • #8 02 Lis 2013 15:04
    mickpr
    Poziom 39  

Daj na system 800 GB, pozostałe 700GB na dane/kopie/filmy itd...

0
  • #9 02 Lis 2013 15:05
    tuniolx
    Poziom 14  

A nie lepiej na kopie dać osobna partycje?

0
  • #10 02 Lis 2013 15:15
    mickpr
    Poziom 39  

tuniolx napisał:
    A nie lepiej na kopie dać osobna partycje?

mickpr napisał:
    Kopię można zrobić jako plik, więc jaki jest sens tworzenia odrębnej partycji na kopie?
    To też zależy od sposobu robienia kopii!

Dodano po 7 [minuty]:

mati211p napisał:
    Ja bym nie instalował gier na partycji systemowej bo szybko się skończy wolne miejsce i będą problemy. Co do programów to zależy od rozmiaru.
    Dużo gier/programów instaluje część swoich danych na partycji systemowej - nawet jeśli podasz, żeby się instalowała na D: czy innym dysku.

0
  • #11 02 Lis 2013 15:18
    tuniolx
    Poziom 14  

A faktycznie, przepraszam za spam.
    Podsumowując:
    Robie dwie partycje;
    - (C) System [800 GB] - Instaluje sobie tam wszystkie gry, programy
    - (D) Dane [700 GB] - Trzymam tam sobie muzyke, filmy itd. oraz kopie zapasową :D

0
  • #12 02 Lis 2013 15:24
    tzok
    Moderator Samochody

mickpr napisał:
    Ale oczywiście - możesz mieć tyle partycji - ile uważasz za stosowne. Nawet 10!
    Z technicznego punktu widzenia w "tradycyjnym" formacie dysku (MBR) możesz mieć maksymalnie 4 partycje, choc oczywiście jeśli któraś z nich będzie partycją rozszerzoną możesz w niej utworzyć wiele (24) dysków logicznych.

Część programów działa bez reinstalacji lub po reinstalacji do tego samego katalogu zachowują część ustawień. Poza tym warto przenieść po instalacji pliki profilu użytkownika na inną partycję. Nie widzę większego sensu wykonywania kopi czystego systemu, kopię robi się albo danych albo całego systemu z danymi i na dobrą sprawę, żeby miała sens, powinna być wykonywana co najmniej na osobnym dysku fizycznym.

Osobiście preferuję schemat:
    25-50% na system, 50-75% na resztę. Kopie na zewnętrzny dysk USB lub na dysk sieciowy.

Na dysku systemowym, poza systemem, mam główne programy (pakiet biurowy, klienta poczty, środowiska programistyczne), natomiast na drugim dysku trzymam wszystkie dokumenty, zdjęcia, filmy, muzykę i "drobne" programy oraz gry. Dla mnie poczta jest mało istotna, więc trzymam ją na dysku systemowym (+kopia z kilku ostatnich miesięcy na serwerze), jeśli dla kogoś jest super istotna to lepiej utworzyć przynajmniej magazyn danych programu pocztowego na osobnej partycji i/lub regularnie wykonywać jego kopię na zewnętrzny dysk.

0
  • #13 02 Lis 2013 15:30
    mickpr
    Poziom 39  

Mimo robienia kopii zapasowej na odrębnej partycji - polecam jeszcze zgrywanie istotnych danych na inny dysk/płyty DVD.
    Nic nam po takiej kopii, jeśli np. w dysku spali się "elektronika".
    Dlatego bardzo ważne dane sugeruję trzymać na wielu nośnikach (dodatkowy/przenośny dysk, płyty DVD, "chmura" itd).

tzok napisał:
    Część programów działa bez reinstalacji lub po reinstalacji do tego samego katalogu zachowują część ustawień.
    Część na pewno tak, ale nie wszystkie.
    tzok napisał:
    Nie widzę większego sensu wykonywania kopi czystego systemu
    A ja widzę. Z mojego doświadczenia wynika, że odtworzenie stanu "wejściowego" (postawiony Windows, zainstalowane sterowniki i podstawowe oprogramowanie do pracy na danym stanowisku) trwa o wiele krócej - niż:
    1. stawianie Windows'a od zera
    2. instalowanie sterowników, patchy, service'pack-ów
    3. instalowanie i konfigurowanie oprogramowania.

Sama instalacja Window's trwa około godziny. W takim samym czasie (a nawet krócej) ja odtwarzam cały gotowy do pracy system (z zainstalowanymi programami, sterownikami itd..)

Nie sądzisz?

1
  • #14 02 Lis 2013 17:04
    tzok
    Moderator Samochody

Ok, ale cenne są dane które sami stworzymy - dokumenty, zdjęcia, korespondencja mailowa. System możemy bez problemu ponownie zainstalować więc moim zdaniem nie ma sensu robić kopii czegoś co bez problemu możemy ponownie odtworzyć i nie wymaga to wielkiego nakładu pracy. Ewentualnym argumentem mogą być aktualizacje (zazwyczaj zostawiam to na noc), ale wtedy też nie robimy kopii czystego systemu, tylko raczej po kilku dniach pracy.

mickpr napisał:
    Sama instalacja Window's trwa około godziny.
    Chyba na jakimś bardzo wiekowym sprzęcie... jest też kwestia jak często potrzebujesz to robić (mi osobiście nigdy się taka potrzeba nie przytrafiła).

0
  • #15 02 Lis 2013 17:18
    mickpr
    Poziom 39  

tzok napisał:
    Chyba na jakimś bardzo wiekowym sprzęcie... jest też kwestia jak często potrzebujesz to robić (mi osobiście nigdy się taka potrzeba nie przytrafiła).
    Osobiście (w domu) Windows reinstaluje średnio raz na 2-3 lata. Po prostu o niego dbam. W pracy zaś - czasem znajdzie się taki jeden z drugim "majsterklepka", że robić to trzeba dość często.
    W dodatku - jak masz na głowie powyżej setki komputerów - nie ma szans - żeby coś się w jakimś nie popsuło.
    Gdy zazwyczaj (wg prawa Murphiego) "psują się" 2-3 komputery na raz i nad głową masz użytkownika powtarzającego jak mantrę "nie mogę pracować", czasem lepiej zrobić kopie dokumentów i przywrócić system z kopii - zamiast myśleć - co się mogło "skopać".
    Update'y robią się same. Gdybym miał biegać do każdego z komputerów i tego pilnować - szlag by mnie trafił niechybnie.

0
  • #16 02 Lis 2013 19:39
    tzok
    Moderator Samochody

Aktualizacje robią się same ale to trwa i "zamula" komputer, dlatego update'y podałem jako argument za kopią całego systemu. Oczywiście w firmie jak najbardziej obrazy całych systemów są wskazane (zwłaszcza, że często mamy kilka-kilkanaście takich samych maszyn i wystarczy jeden obraz).

W domu system reinstaluję jak zmieniam komputer (a i wtedy nie zawsze)...

0