Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podział sygnału anteny zbiorczej R/TV/SAT

byrrt 02 Lis 2013 13:26 13146 14
  • #1 02 Lis 2013 13:26
    byrrt
    Poziom 21  

Temat zapewne banalny, ale wolę się upewnić. W kamienicy zlikwidowano mieszkańcom wszystkie anteny z dachu. W zamian założono anteny DVBT, Radio oraz SAT i do każdego mieszkania doprowadzono jeden koncentryk wraz z gniazdkiem R / TV / SAT. I teraz pytanie jest takie. Chciałbym rozdzielić sygnał przed gniazdkiem (zaraz po wejściu do mieszkania) i poprowadzić go do 2giego pokoju tak aby móc oglądać tam DVBT. Czy potrzebuje jakiegoś splitara, który na jedną nitkę puszcza pełen sygnał łącznie z DC od dekodera do anteny, a na 2gą sam sygnał DVBT? Ew. może zwykły spliter 2 kanałowy i 2gie gniazdko R / TV / SAT oczywiście z możliwością używania SAT tylko w jednym z nich? Proszę o poradę. Zaznaczam, że w 2gim pokoju nie ma w planach oglądania SAT (w pierwszym prawdę mówiąc raczej też nie).

Z góry dzięki.
    Pozdrawiam

0 14
  • #3 02 Lis 2013 17:29
    byrrt
    Poziom 21  

Założone gniazdko jest mi nie po drodze tak więc ponawiam pytanie - jak wpiąć się w kabel jeszcze przed wspomnianym gniazdkiem?

0
  • #4 02 Lis 2013 18:29
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Zrób tak jak napisałem wyżej z samego kabla, w którym są sygnały R/TV/SAT .

Rozgałęźniki te same.

Rozgałęzienie sygnału będzie jak :
    kabel do lokalu < wtyczka F < rozgałęźnik < złącza F < kable do TV < złącza TV

Pozdrawiam.

0
  • #6 03 Lis 2013 14:31
    byrrt
    Poziom 21  

SP5ANJ napisał:
    kabel do lokalu < wtyczka F < rozgałęźnik < złącza F < kable do TV < złącza TV

Ok czyli dając takie rozdzielacz na przewodzie wchodzącym do domu:
    http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_tv_dwudrozny_r-2_signal_R60102.htm

i dając dwa gniazdka RTV/SAT zachowam możliwość podłączenia zaróno DVBT jak i SAT w każdym w pokojów oczywiście SAT tylko w jednym jednocześnie?

Ew. mogę zamontować taki rozdzielacz (ze sprzężeniem indukcyjnym):
    http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_indukcyjny_ri-2-1_f_E2094.htm i z tego odseparowanego wyjąscia pójść bezpośrednio na TV DVBT? Nie potrzeba żadnego filtra odcinającego częstotliwości SAT?

300złotych napisał:
    Możesz wpiąć się w kabel, montując gniazdo przelotowe RTV-SAT.

Ok pomysł jakiś jest ale zamiast tego gniazda bardziej pasowałby mi jakiś trójnik, który miałby jedno wyjście z samym DVBT..

Z elektroniką jestem ogarnięty, nie wiem natomiast jak w instalacjach SAT/RTV się załatwia rozdzielenie sygnału. Czy aby oglądać TV DVBT z przewodu w którym jest SAT również nie trzeba oprócz odseparowania składowej stałej wstawiać jakiegoś filtra dolnoprzepustowego?

0
  • Pomocny post
    #7 03 Lis 2013 20:19
    SP5ANJ

Witam.

byrrt napisał:
    Czy aby oglądać TV DVBT z przewodu w którym jest SAT również nie trzeba oprócz odseparowania składowej stałej wstawiać jakiegoś filtra dolnoprzepustowego?

Oczywiście, że nie.

napisałeś, że :
    Cytat:
    W kamienicy zlikwidowano mieszkańcom wszystkie anteny z dachu. W zamian założono anteny DVBT, Radio oraz SAT i do każdego mieszkania doprowadzono jeden koncentryk wraz z gniazdkiem R / TV / SAT.

To musimy mniemać, że sygnały są w kablu jako kanałowe czy multiswitcha.

Pozdrawiam.

0
  • #8 04 Lis 2013 21:34
    byrrt
    Poziom 21  

SP5ANJ napisał:
    Oczywiście, że nie.

Oczywiście, że nie - nie trzeba odseparować czy oczywiście że trzeba bo można to zrozumieć dwojako.

SP5ANJ napisał:
    To musimy mniemać, że sygnały są w kablu jako kanałowe czy multiswitcha.

Skoro założono gniazdko R/TV/SAT to znaczy się, że instalacja jest multiswitch - mylę się? W każdym bądź razie tak to rozumiem. Kamienica ma raptem 7 mieszkań.

Uściślając w tym momencie do mieszkania wpuszczony jest kabel i ze względu na remont tego mieszkania nie był on poprowadzony dalej. Od instalatorów instalacji RTV/SAT dostaliśmy gniazdko końcowe luzem. Chciałbym to rozdzielić na dwa telewizory. Jeszcze raz proszę o pomoc.

Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #9 05 Lis 2013 07:18
    SP5ANJ

Witam.

byrrt napisał:
    Oczywiście, że nie - nie trzeba odseparować czy oczywiście że trzeba bo można to zrozumieć dwojako.

Faktycznie można dwojako. :D

Jeżeli to "mniemanie" jest prawidłowe (co w takim rozwiązaniu powinno być) to prawdopodobnie zainstalowane i przesyłane w kablu sygnały z emisją DVB-T (nadajniki naziemne) i sygnały z SAT - są one "mieszane" na początku tej instalacji co NIE wymaga już sterowania poziomami SAT z Twojego dekodera SAT a wszystkie sygnały odbierzesz za pomocą odbiornika TV (bez tunera SAT).
    (przepraszam ale - tłumaczenie łopatologiczne)

Cytat:
    W każdym bądź razie tak to rozumiem. Kamienica ma raptem 7 mieszkań.

Coś w tym rodzaju.
    Sygnały napięciowe do SAT, które "pokazują" się z tunera nie możemy "wpychać" do kabla bo mamy tam 7 użytkowników.

Nie dotyczy gdy masz na dachu 7 niezależnych anten SAT dla każdego użytkownika osobno - co chyba trudno uwierzyć, że tak jest.

Cytat:
    Od instalatorów instalacji RTV/SAT dostaliśmy gniazdko końcowe luzem. Chciałbym to rozdzielić na dwa telewizory.

Najodpowiedniejszym byłaby informacja od Instalatora tego systemu. :!:
    Z dużym prawdopodobieństwem rozdzielenie sygnału R/TV/SAT możesz wykonać za pomocą rozgałęźnika, którego instalujesz za gniazdem R/TV/SAT w ścianie lub obok niego w drugiej "wykutej dziurze" przykrytej listwą i prowadzisz dodatkowy kabel do 2 TV.

Pozdrawiam.

0
  • #10 05 Lis 2013 14:20
    byrrt
    Poziom 21  

SP5ANJ napisał:
    Jeżeli to "mniemanie" jest prawidłowe (co w takim rozwiązaniu powinno być) to prawdopodobnie zainstalowane i przesyłane w kablu sygnały z emisją DVB-T (nadajniki naziemne) i sygnały z SAT - są one "mieszane" na początku tej instalacji co NIE wymaga już sterowania poziomami SAT z Twojego dekodera SAT a wszystkie sygnały odbierzesz za pomocą odbiornika TV (bez tunera SAT).
    (przepraszam ale - tłumaczenie łopatologiczne)

Z tłumaczeniem łopatologicznym bardzo dobrze - jestem w tej dziedzinie przyznaje słaby. Napisze może jak ja widzę tą instalacje bo Twoje tłumaczenie jakby rozmija mi się z moją wizją. Mi się wydaje, że jest tu założona instalacja typu multiswitch, a zatem każdy z mieszkańców aby odbierać SAT musi zaopatrzyć się w dekoder i wpiąć go w gniazdo typu F z podpisem SAT na gniazdku ;) Chyba nie można inaczej zrealizować instalacji multiswitch?!?. W związku z tym dekoder podaje napięcie stałe na przewód. Nie wiem jak zbudowane są gniazdka RTV/SAT ale zakładam, że jest tam filtr który odziela częstotliwości SAT od RTV i blokuje składową stałą na wyjściu RTV. Proszę poprawić mnie jak moja wizja tego całego systemu jest błędna.

SP5ANJ napisał:
    Z dużym prawdopodobieństwem rozdzielenie sygnału R/TV/SAT możesz wykonać za pomocą rozgałęźnika, którego instalujesz za gniazdem R/TV/SAT w ścianie lub obok niego w drugiej "wykutej dziurze" przykrytej listwą i prowadzisz dodatkowy kabel do 2 TV.

I znów zataczamy koło. Jak rozdzielić sygnał za wspomnianym gniazdkiem RTV/SAT wie nawet pani ze spożywczaka. Ja natomiast muszę się wpiąć PRZED nim. Są gniazdka przelotowe RTV/SAT a ja się pytam nie o gniazdko tylko o taki trójnik przelotowy z jednym wyjściem TV i tyle.

Jeszcze raz proszę o odpisanie jak małemu dziecku ;)

1
  • Pomocny post
    #11 05 Lis 2013 16:02
    SP5ANJ

Witam.

byrrt napisał:
    Z tłumaczeniem łopatologicznym bardzo dobrze - jestem w tej dziedzinie przyznaje słaby.

No to chociaż tutaj nie napisałem źle, gdzie czasami user-y potrafią odpisać aby Ich w ten sposób nie "traktować" - co wydaje mi się, że My tu chcemy pomóc i czasami właśnie stosujemy tzw. "Mniemanologię Stosowaną" co w Naszym dziale jest jako "łopatologia stosowana". :D

Cytat:
    ... jest tu założona instalacja typu multiswitch, a zatem każdy z mieszkańców aby odbierać SAT musi zaopatrzyć się w dekoder i wpiąć go w gniazdo typu F z podpisem SAT na gniazdku ;) Chyba nie można inaczej zrealizować instalacji multiswitch?!?.

Oczywiście, że jest podobnie jak w :

Ilość użytkowników jest dowolna lecz nie do końca.

Cytat:
    W związku z tym dekoder podaje napięcie stałe na przewód.

I tu właśnie jest "problem" z informacją od Instalatora systemu.
    Cytat:
    Nie wiem jak zbudowane są gniazdka RTV/SAT ale zakładam, że jest tam filtr który odziela częstotliwości SAT od RTV ...

Dokładnie filtr górno-przepustowy dla SAT a dolno-przepustowy dla R i TV.
    Cytat:
    ... i blokuje składową stałą na wyjściu RTV.

I tu jest problem - podobnie jak wyżej z informacją od Instalatora.

Cytat:
    Proszę poprawić mnie jak moja wizja tego całego systemu jest błędna.

Ooo tu widzę, żeś z tych "kumatych" i "właściwie myślących" a i prawidłowo dążących do wyjaśnienia własnego problemu. :spoko:

Pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #12 05 Lis 2013 16:57
    irekr
    Moderator

Gdybym ja musiał zrobić coś takiego jak autor tematu - a nie robiłem, gdyż nie miałem nigdy takiej potrzeby - to jedyne co mi przychodzi do głowy to w punkcie "rozcięcia kabla" założyć dwa gniazda SAT/TV/UKF, i połączyć je wyjściami (3 kable!) do siebie a końce przeciętego kabla wsadzić na wejścia tychże gniazd. Nie jest to rozwiązanie bez wad, gdyż wprowadza pewne tłumienie, ale czasami jest jedynym wyjściem.
    Jeżeli potrzebujesz "odgałęzić" do jednego odbiornika sygnał TV to na przewodzie TV instalujesz dzielnik i sygnał przepuszczasz dalej o ile będzie to potrzebne.....

Jeżeli instalacje jest wykonana prawidłowo - i wg obecnie obowiązujących przepisów - to składowa stała na przewodzie idącym do multiswicha może pochodzić tylko z dekodera SAT.

W gniazdkach składowa stała z gniazd TV/UKF jest oddzielana, czasami przy pomocy pojemności a czasami - i to jest ważne - składowa stała jest zwarta do masy, czyli dekoder DVB-T/odbiornik z DVB-T nie powinien podawać zasilania.

Może to łopatologiczne tłumaczenie, ale tak bym to zrobił....

0
  • #13 05 Lis 2013 19:49
    byrrt
    Poziom 21  

SP5ANJ napisał:
    I tu właśnie jest "problem" z informacją od Instalatora systemu.

[...]I tu jest problem - podobnie jak wyżej z informacją od Instalatora.

Matko aż głupio dalej drążyć temat, ale nie rozumiem zupełnie co ma piernik do wiatraka. Skoro instalacja jest multiswitch - inna właściwie być nie może. Skoro u abonenta założone jest gniazdko końcowe to skąd wywody, że może nie być tam strojenia napięciem stałym z dekodera? Załóżmy że jest właśnie instalacja tego typu co zaprezentowałeś na obrazku.

Posłużyłem się obrazkiem i mam ostateczne pytanie. W tym momencie jest tak:

Czy mogę zrobić po prostu tak:

? Bo wydaje mi się to najbardziej logiczne. Ważne aby rozdzielacz przepuszczał pełne pasmo i umożliwiał przepuszczanie napięcia stałego. Oczywiście zaprezentowane na szkicu rozwiązanie będzie umożliwiało oglądanie SATki tylko w jednym z pokoi, ale DVBT będzie można oglądać na obu - mylę się?

irekr dzięki za podpowiedź ale rozwiązanie, które proponujesz wydaje mi się tak bezsensowne, że nawet nie umiem sobie wyobrazić po co tak robić. Może nie mam doświadczenia i o czymś nie wiem.. Jeśli tak to z góry przepraszam.

Panowie - zlitujcie się ;) Dajcie jakiś pomysł :)

0
  • Pomocny post
    #14 06 Lis 2013 09:27
    irekr
    Moderator

Rozwiązanie jakie podałem wydaje się bezsensowne, ale jest realne do wykonania.
    Problem polega na tym, ze w instalacjach z multiswichem właśnie napicie podawane DO multiswicha prze dekoder abonenta decyduje jaki "kawałek" sygnału satelitarnego dociera do jego gniazdka. Całe widmo z satelity jest bowiem podzielone na jakby cztery "kawałki". Dekoder - taki domowy - podaje na gniazdo antenowe napięcie o wartości 14 lub 18 V - ta wielkość określa polaryzacje - oraz dodatkowo na to napięcie stałe jest nakładane napięcie zmienne o częstotliwości 22 kHz. Podanie tego napięcia powoduje przełączenie zakresów częstotliwości odbieranych.

Jak to działa zobacz tutaj:
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Konwerter_%28LNB%29

Standardowo dekoder jest podłączony kablem z antena i tym kablem odbywa się tak zasilanie konwertera przy antenie, jak i przełączanie podzakresów. W sieciach z mutiswichami operacja przełączania odbywa się w multiswichu - a nie w konwerterze antenowym - ale od anteny satelitarnej a do niego doprowadzone cztery kable - każdy z kawałkiem pasma. Przy antenie jest specjalny konwerter "4 w jednym", tzw. konwerter "Quattro" W linku do Wiki masz to opisane dokładnie.

Typowe gniazdo abonenckie do multiswicha to nic innego jak talki zespół filtrów. Każdy filtr zawsze działa w dwie strony i można go tak używać.Ty potrzebujesz "wyciągnąć" z kabla tylko kawałek pasma, podzielić ten sygnał na dwa urządzenia a następnie przesłać dalej. I do tego "przesłania dalej" można użyć kolejnego gniazda użytego "na odwrót", chyba ze "dalej" masz tylko dekoder satelitarny i wystarczy go po prostu podłączyć do wyjście SAT gniazdka podłączonego do kabla idącego do multiswicha...

Teraz najważniejsze:
    To co jest na rysunku jaki dołączyłes jako drogi będzie działać, ale dołączenie dekodera satelitarnego będzie możliwe tylko tam, gdzie jest "przejście" dla prądu stałego w rozgałężniku. Taki rozgałęźnik będzie jednak wprowadzał większe tłumienie dla sygnału satelitarnego niż układ który proponuje.

Jeżeli nie używasz sygnału SAT - możesz tak zrobić....

Zapewne będą pytania...
    pozdrawiam

0
  • #15 06 Lis 2013 11:43
    byrrt
    Poziom 21  

Jak działa instalacja multiswitch to wiem. Powiem więcej - ja takie instalacje już nawet montowałem/podłączałem. Wydaje mi się, że wiem co zrobić, szukam tylko odpowiednich - prostych i tanich - "klocków" do realizacji tego zadania.

Mówisz że rozwiązanie podane przeze mnie będzie działać "tylko tam, gdzie jest "przejście" dla prądu stałego w rozgałęźniku" i to jest oczywiste, z tym, że rozgałęźnik R-2 ma przejście dla składowej stałej na obu wyjściach. Argument, że zastosowanie takiego rozgałęźnika może osłabić sygnał z satki jest jedynym, który do mnie przemawia choć dziwi mnie np. co jest w gniazdach przelotowych do instalacji multiswitch bo przecież takowe są..

Nie upieram się na SATce w pokoju 2gim bo i tak raczej nigdy tam z tego nikt nie skorzysta, ale gdyby byłaby możliwość podobnym kosztem zostawienia sobie furtki na przyszłość to dlaczego nie? Jeżeli sygnał z multiswitcha będzie za słaby na rozdzielenie go w ten sposób to w ostateczności założę na rozejściu gniazdo przelotowe i wepnę się tylko w TV z przewodem do 2giego pokoju. Rozmawiałem z kolegą zajmującym się kiedyś instalacjami TV/SAT i od niego wiem, że są rozdzielacze w formie metalowej puszki zastępujące gniazda przelotowe bo sam takie stosował gdy klient sobie zażyczył gniazdka producenta, który w danej linii nie miał takich pod instalacje multiswitch. Nie potrafił mi podać symbolu ale to jest do ustalenia.

Serdecznie Wam dziękuję koledzy za pomoc.

0
  Szukaj w 5mln produktów