Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niskotonowy wzmacniacz słuchawkowy

Hetzer 02 Lis 2013 15:11 7032 2
 • Niskotonowy wzmacniacz słuchawkowy

  Link

  Niskotonowy wzmacniacz słuchawkowy

  Przedstawiony wzmacniacz słuchawkowy to urządzenie, za pomocą którego możemy w łatwy sposób poprawić jakość odsłuchu naszych ulubionych utworów muzycznych. Ma on wystarczającą wydajność, aby zapewnić czysty dźwięk o dużej dynamice na niemal każdym modelu słuchawek, a nawet na małych zestawach słuchawkowych. Możliwość regulacji w zakresie niskich tonów pozwala na dopasowanie barwy dźwięku do osobistych oczekiwań każdego słuchacza. Dzięki temu wzmacniaczowi muzyka brzmi znacznie lepiej niż ta, odtwarzana bezpośrednio z większości smartphone ‘ów lub odtwarzaczy MP3, ponieważ wzmacniacz ten ma mniejszą impedancję wyjściową oraz znacznie większy prąd wysterowania. To oznacza, że na wydobywający się z słuchawek nie mają wpływu czynniki zewnętrzne, takie jak długość przewodu lub rozbieżność impedancji. Wszystkie elementy użyte do wykonania tego urządzenia, z wyjątkiem baterii i zewnętrznej ładowarki zostały zakupione w sklepie RadioShack. Autor zapewnia, że różnica w jakości dźwięku jest znacząca.

  Do budowy urządzenia jego autor użył układu scalonego wzmacniacza LM386, ze względu na to, że zbudowanie wzmacniacza z jego użyciem jest stosunkowo proste, jest łatwo dostępny oraz można go zasilać napięciem 5V, dodatkowo wymaga on niewielu dodatkowych elementów. W sklepach dostępne są bardziej wydajne układy, które często używa się zresztą do budowy przenośnych wzmacniaczy słuchawkowych, ale ich podwójne zasilanie wymagałoby rozbudowanego obwodu, który w znaczonym stopniu skomplikowałby kwestię ładowania oraz zasilania. Wydajność układu LM386 jest wystarczająca, a na dodatek jest on prosty w zastosowaniu.

  Prezentowany wzmacniacz słuchawkowy nie posiada wyłącznika – jest on uruchamiany poprzez umieszczenie wtyku zasilającego podłączonego do baterii w odpowiednim złączu. W ten sposób za pomocą dwóch elementów realizujemy trzy funkcje: przełączanie źródła zasilania (jack i złącze bateryjne), ładowanie baterii (złącze bateryjne), zewnętrzne źródło zasilania (jack). Jeśli ktoś planowałby używać urządzenia stacjonarnie, możliwe jest również zasilanie z portu USB komputera, poprzez własnoręcznie wykonany przewód.

  Niskotonowy wzmacniacz słuchawkowy

  Powyższy schemat przedstawia tylko jeden kanał. Lewa strona schematu to tor wejściowy i kontrola barwy dźwięku. Prawa strona to sekcja wzmacniania. Sygnał niejako przechodzi więc od lewej strony do prawej.

  Jak to działa?

  Rezystor R8 stanowi obciążenie dla urządzenia źródłowego. Sygnał wejściowy zostaje rozdzielony na dwie gałęzie. Podział ten następuje przy częstotliwości około 100Hz, czyli częstotliwości, która umownie rozgranicza tony niskie i średnie. Sygnał o wyższej częstotliwości niż 100Hz zostaje podany na gałąź złożoną z elementów C6/R3, zaś sygnał o częstotliwości niższej na gałąź R7/C5. Rezystory R4, R5 i R6 włączone szeregowo pomiędzy filtr górno i dolno przepustowy mają za zadanie ponownie połączyć obydwa sygnały wyjściowe w jeden. Jeśli jako rezystor R5 zastosujemy potencjometr, będziemy mogli za jego pomocą regulować w jakim stosunku połączone zostaną dwa sygnały. Rezystor R4 ogranicza maksymalne tłumienie do około 3dBm zaś rezystor R6 ogranicza maksymalne wzmocnienie do około 13dB. Zauważ, że rezystory R4 i R6 mają różne wartości, jest to spowodowane faktem, iż bardziej zależy nam na wzmacnianiu, niż tłumieniu.

  Sygnał z filtra trafia na wejście wzmacniacza LM386, czyli na pin 3 układu oznaczonego, jako U1. Rezystor R1 zwiera do masy wejście układu. Kondensator R1 ma za zadanie zwierać do masy wszystkie szumy o wysokiej częstotliwości, które pochodzą z urządzenia źródłowego. Układ zasilany jest z 9V ogniwa lub zewnętrznego źródła zasilania podłączonego do pinu 6. Pin 4 stanowi masę. Kondensator C4 filtruje zakłócenia pochodzące ze źródła zasilania.

  Pin 5 to wyjście audio wzmacniacza. Na tym pinie do sygnału audio dodane zostaje napięcie stałe, wynoszące dokładnie połowę napięcia zasilającego (4,5V w przypadku baterii, 2,5V w przypadku zasilania z gniazda USB). Kondensator C3 odcina składową stałą dodaną wcześniej do sygnału audio, przepuszczając tylko zmienny sygnał audio. Rezystor R3 oraz kondensator C3 tworzą układ nazywany, jako „Zobel”, który ma za zadanie zapewnić niską impedancję przy wysokich częstotliwościach oraz wytłumić drgania. Rezystor R9 zwiera kondensator C3 do masy, aby uniemożliwić jego naładowanie, co w konsekwencji spowodowałoby występowanie niepożądanego trzasku w momencie podłączania słuchawek.

  Pełen artykuł na temat tego projektu dostępny jest na stronie źródłowej jego wykonawcy, dostępnej pod adresem: Link


  ----------------------------------------------------------------
  Zachęcam do przysyłania propozycji ciekawych, anglojęzycznych projektów DIY najlepiej poprzez Prywatną Wiadomość, najciekawsze z nich postaram się przetłumaczyć!

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  Hetzer
  Poziom 13  
  Offline 
  Hetzer napisał 123 postów o ocenie 43, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Września. Jest z nami od 2012 roku.
 • #2
  Freddy
  Poziom 43  
  1. Bass bump nie znaczy niskotonowy.
  2. W oryginale jest
  Cytat:
  The separation between frequencies happens at about 100Hz, between conventional bass- and mid-ranges
  a Twoje tłumaczenie to:
  Cytat:
  Częstotliwość graniczna dzielonego sygnału wynosi 100Hz, jest to częstotliwość dzieląca głośniki na nisko i średnio tonowe.
  więc jak to się ma do tego, poza tym to wzmacniacz słuchawkowy, więc jaki podział między głośniki ?
 • #3
  HeSk
  Poziom 13  
  Jeżeli już tłumaczysz na nasze to tłumacz ze zrozumieniem. "Rezystor R3 oraz kondensator C3 tworzą układ nazywany, jako „Zobel” Zarówno w oryginale jak i w tłumaczeniu jest błąd. Chodzi o R2 i C2.