Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Światła dyskotekowe - Jakie diody? Układ sterowania.

02 Nov 2013 17:21 1452 3
  • Level 22  
    Witam, chciałbym zrobić jakieś światła dyskotekowe i mam dylemat czy wybrać LEDy 5mm czy jakieś mocy 3, 5W. Ogólną koncepcje mam na (możliwe, że póki co) trzy (zielony, żółty, czerwony) światła na stronę w obudowach halogenowych:

Światła dyskotekowe - Jakie diody? Układ sterowania.

Coś czytałem, że do diod mocy trzeba jakieś soczewki, poza tym nie wiem jak bardzo się grzeją, czy w takiej oprawie nie wymagany by był jakiś mały wentylatorek... Poza tym nie wiem jakie diody wybrać cena/jakość, o jakiej jasności i jakiej firmy... Myślę dać koło 40 diod w oprawie albo jedną mocy, nie wiem jeszcze jakie zasilanie zrobić, co do mocy to chyba zasilacz komputerowy, a LEDy z sieci? Jako, że chciałbym zaaplikować w sterowniku kilka efektów (kolorofon, chaser, ciągłe świecie itd) najlepiej chyba by było albo sterowanie odbywało się za pomocą mosfeta.
    Czekam na jakieś ewentualnie inne propozycje jak to zrobić i jakie diody wybrać, o układach sterowania później :)
  • Level 34  
    Nie odpowiem na pytanie jakie diody, choć to co zamierzasz to trochę ,,słabizna" ale co do kolorów to zielony z żółtym? No nie, zdecydowanie niebieski który po zmieszaniu z żółtym da zielony.
  • Level 31  
    LEDy mocy grzeją się tak jak powinny. Znaczy 5W LED wydziela 5W ciepła. Trzeba je chłodzić, w przypadku obudowy jak od halogena proponowałbym przykręcić radiator LEDa do obudowy halogena od środka.

Soczewki - wszystko zależy jakie światło chcesz uzyskać, skupione, rozproszone etc.

ledy 5mm - jak chce ci się lutować matrce z nich - czemu nie.

Niczego nie zasilaj z 230V AC bezpośrednio. Większość LEDów małej mocy typu 5W spokojnie zasilisz z niskiego napięcia rzędu 5-12V DC przez odpowiednią przetwornice, rezystor też można użyć tylko będzie dużej mocy. Polecam źródła prądowe - gwarantują długą pracę i jednakowy kolor oraz jasność.
  • Level 22  
    Słabizna w sensie, że mało? Czy, że nic się będzie ruszać, kręcić? Może masz jakieś inne pomysły na budowę jakiś świateł? Co do kolorów to tu w kierunku reggae myślałem więc takie wybrałem...
    Nigdy nie widziałem jak świeci taka dioda 3 albo 5W i nie wiem czy lepiej mieć światła świecące jako skupione bądź rozproszone, nie wiem które lepiej, ładniej świecą... Zasilanie diod mocy to wiem, że źródła prądowe... Tylko dalej nie wiem jakie diody wybrać żeby porównać koszty wykonania.