Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zakłócenia sterowania w skrzynce elektrycznej

02 Lis 2013 18:47 1944 12
  • Poziom 9  
    witam
    1. w skrzynce elektrycznej nr 1 ( patrząc od przodu ) po lewej znajduje się PLC i połączony jest kablem USB z komputerem
    2. w skrzynce osobnej ( środkowej znajdują się styczniki oddzielnych silników trójfazowych nie sterowanych tym sterownikiem - włączanych stycznikami DILM z przycisków
    3. w skrzynce po prawej stronie znajduje się Easy sterownik czasowy i podlączony jest do elektrowibratora silosa.

4. zarówno silniki w środkowej skrzynce jak i w tej po prawej ( elektrowibrator ) zasilane są z tych samych faz i wszystkie cewki tych styczników z jednej z tych faz
    5. sterownik oraz komputer łączący kabel usb z konwerter, znajdują się po lewej stronie za skrzynką nr 1 a sterownik czasowy z elektrowibratrem po prawej strone w skrzynce nr 3 i dzieli je odleglość 3 ścian obudów skrzynek oraz odleglość 2,5 m

6. gdy włączam i wyłączam przyciskami w środkowej skrzynce styczniki silników nie sterowanych wszystko gra i nie dostaje zakłóceń sterowanie innymi maszynami poprzez falowniki
    7. Gdy włącza natomiast sterownik czasowy Easy elektrowibrator ma 30 sec w tej skrzynce najbardziej oddalonej od komputera , kabla USb i sterownika oraz cały czas ten elektrowibrato chodzi tez nic się nie dzieje ale problemy zaczynają się za każdym razem kiedy easy wyłącza stycznk DILM od tego elektrowibratora . Wtedy po 20 sec wszystkie falowniki sterowane komputerem i silniki stają i jest brak komunikacji konwertera usb z komputerem .

proszę o pomoc

Rozumiem bo trochę poczytałem na elektrodzie że cewka może implikować te zakłócenia ala dlaczego akurat tego elektrowibratora a nie od 5 innych silników znajdujących się w skrzynce po środku a wiec bliżej sterownika i usb i komputera

które są podłączone do tych samych faz i identycznie
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 21  
    Sprawdź ekranowania przewodów falownik->silnik. O jakich mocach silników mówimy?
    Obudowy są prawidłowo uziemione? Na stycznikach są moduły przepięciowe?
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 9  
    Ale jaki związek maja przewod falwoników znadujących się w innej skrzynce 2 m dalej razem ze sterwonikiem ??
    problem tworzy stycznik i tylko jeden i to 2 m dalej w skrzynce oddzielnej i tam nie ma falowników

od falowników idą normalne kable do silników 4 zyłowe

na stycznikach których ??
    jeden stycznik włącza zasilanie 5 falowników on jest bez termika
    a styczniki poza falownikami maja termiki .Ten od elektrowibratora też ma - ten co tak bruzdzi
    i wszytko chodzi dobrze i całę sterowanie na takim układzie jak jest jeśli tylko nie wyłącza ię elektrowbrator wtedy jest problem
    mam tylko termiki nie ma innych zabezpieczeń przepięćiwych

pytasz o moce otóż steruję mazynami poprzez falowniki o mocach od 3-5,5 kw dokladnie
    1. 0,75 kw
    2. 3 lw
    3. 4 kw
    4.4 kw
    5. 5,5 kw

to co do sterowania poprzez falowniki

obok w srodkowej skrzynce są styczniki od silników 5,5 kw , 5,5 kw i 11 kw na przycisk i one choć są bliżej nic nie przeszkadzają
    a 2 m dalej jest kolejna skrzynka w której jest ten newralgicznym stycznik sterowany poprzez easy i ten stycznik co powoduje problem jest podłączony do silnika 0, 38 kw :):) i to jest najmniejszy silnik i robi takie problemy

tam pod stycznikiem jest tylko termik i do niego idą kable ( 1 m b do tego elektrowibratora ale to jet 2,5 m dalej od steownika i falowników

swoja droga nie wiem jak prawidłowo uziemnić falownik
    obecnie jest on przykręcony do stalowej płyty w skrzynce i do niej podłączone jest zasilanie wraz z masą i po prawej stronie idą kable do silnika i masa

nie mam uziemnienia i nie wiem jak to zrobić i u mnie tutaj tez nikt nie wie . W egipcie mówią że nie stosuje się uziemnienia i co mam im dalej tłumaczyć :): tacy fachowcy są tutaj
  • Poziom 9  
    doprecyzowanie problemu na prośbę Użytkownika Easy :

1. komputer steruje pracą 5 silników za pośrednictwem 5 falowników
    2. sterownik i falowniki znajdują się w skrzynce nr1 ( po lewej stronie patrząc od przodu )
    3. Jest druga skrzynka w której znajduje się 5 styczników załączających i wyłączających 5 innych silników "na guzik"
    4. dodatkowo w osobnej skrzynce ( patrząc od przodu) po prawej stronie znajdują się kolejne 3 styczniki i sterownik czasowy EATON EASY
    5. Gdy wszystkie silniki sterowane w skrzynce nr 1 i w skrzynce nr 2 pracują lub są wyłączane i włączane wszytko pracuje dobrze
    6 problem zaczyna się wtedy tylko gdy w trzeciej skrzynce zostaną załączone poprzez EASY silniki elektrowibratorów . Te silniki ( elektrowibratory ) - trzy dokładnie są włączane i wyłączane czasowo w czasie pracy ciągłej całej instalacji
    I to one powodują problem a raczej chyba cewki ich styczników w momencie wyłączania się tych elektrowbibratorów . Tak jak pisałem one znajdują się 2,5 dalej w oddalonej skrzynce osobnej od skrzynki gdzie są falowniki i sterowonik i komputer .Dodam że komputer ze sterownikiem połączony jet kablem USB z konwerterem

objawy problemu są takie że po 20 sec od momentu wyłączenia elektrowibratora staje praca 5 falowników , tak jakby tracił połączenie kabel USB łaczący sterownik z komputerem . . i trzeba resteować program i ponownie włączać .
    Dodam też że wszystko chodzi bez zarzutu gdy te elektrowibratory chodzą ciągle i nie wyłączają się.

Ewidentnie problem tworzy wyłączająca się cewka stycznika elektrowibratora
  • Specjalista Automatyk
    Skoro "coś" się dzieje 20 sek po wyłączeniu wibratora - to szukałbym raczej przyczyny w programie easy - choć sam nie wiem jaki miałoby to związek? - może program załącza coś na zwarcie i wtedy krótki (niezauważalny) impuls blokuje zasilanie -sterownik musi się "podnieść", utrata komunikacji i stop falowników...?
  • Poziom 9  
    wydaje mi się ze easy nie robi tu problemu bo pragram byl sprawdzany na symulatorze do EASY . ponadto dla sprawdzenia wyłaczyłem 2 inne elektrowibratory w easy które startują po wciśnięciu przycisku w easy ,wiec gdy one nie są przyciśniete to nei następuje odliczanie w tym momencie. mam wiec teoretycznie sytuacje ze chodzi tylko jeden elektrowibrator i inne styki nie są zwierane w easy .
    Paciowaw - to nie zawsze jest 20 sec czasy po których staje sterowanie falownikami się różnią
    Dodano po 4 [minuty]:

ja mam styczniki eaton DILM to moze kupić te ochraniacze przeciwnapęciowe eatona ??cy są takie .Bo tu w Egipcie muszę podać symbol w eatonie inaczej oni nei wiedzą o co chodzi

dodam ze teraz zrobiłem test
    odłączyłem zasilanie od stycznika tego elektrowibratora i teraz stycznik włącza się i wyłącza od tej newaralgicznej cewki ale nie włącza sie sam elektrowibrator .

i wszytko działa i nie dostaje zakłócen sterowanie

zauważyłem jednąrzecz i nie wiem czy to może mieć znaczene

kabel od zasilania tego elektrowibratora idzie równolegle z kablem do jednego silnika sterowanego falownikiem i nie wiem czy to może miec znaczenie

może te dwa kable obok siebie powodują zakłócenia
  • Specjalista Automatyk
    Wcześniej napisałeś, że z falowników do silników idą kable 4x, ...bez ekranów?
    Przy ułożeniu kabli obok siebie wszystko się może zakłócać...
  • Poziom 9  
    tak taki właśnie elektrowibrator mały 0,75 kw :)
  • Poziom 17  
    pafciowaw napisał:
    Wcześniej napisałeś, że z falowników do silników idą kable 4x, ...bez ekranów?
    Przy ułożeniu kabli obok siebie wszystko się może zakłócać...

Dokładnie - nawet jeśli to nie okaże się głównym źródłem problemu to moim zdaniem jest to pierwsza rzecz do poprawki bo jest to potencjalne źródło problemów w przyszłości. Poza tym taka instalacja jest niezgodna z wymogami EMC.
  • Poziom 9  
    1. silnik elektrowibratora to normalny sinik trójfazowy wiec jakie inne problemy może stworzyć taki elektrowibrtaor jak każdy normalny silnik trójfazowy bo nie rozumiem różnicy pmiędzy normalnym silnikiem trójfazowym a tym elektrowibratorem poza przeznaczeniem ??
    2. jakie przepisy zabraniają takiej instalacji i co należy zrobić aby być zgodnym z przepisami możesz pomóc
  • Poziom 17  
    Ad 2. W Europie powinieneś spełniać wymagania dyrektywy EMC (nie mam pojęcia czy podobne regulacje obowiązują w Egipcie ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby robić instalacje zgodne z dobrą praktyką inżynierską). W każdym razie, jedną z podstawowych spraw przy spełnianiu wymogów EMC jest montaż urządzeń zgodnie z zaleceniami producenta - jak do tej pory we wszystkich instrukcjach obsługi przemienników częstotliwości z jakimi się spotkałem jest wyraźne zalecenie co do używania ekranowanych kabli i odpowiedniego uziemienia ekranu. Jeśli więc instalacja jest niezgodna z zaleceniami producenta to nie jest zgodna z podstawowymi wymogami EMC.
    Oczywiście jak zaznaczyłem na wstępie, z prawnego punktu widzenia być może w Egipcie nic cię do tego nie zmusi - w Europie miałbyś jednak obowiązek wypełnić te wymagania.