Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

mikrofon kontaktowy (piezo) - podłączenie do efektu gitarowego

02 Lis 2013 23:35 3156 2
  • Poziom 7  
    Dzień dobry.

Czytanie tematów na forum elektrody pomogło mi już wiele razy, jednak teraz zmuszony jestem napisać swój pierwszy post.

Na potrzeby projektu realizowanego w szkole chcę użyć mikrofonu kontaktowego.
    Znalazłem kilka poradników w internecie dotyczących konstruowania takiego mikrofonu i zdobyłem potrzebne elementy.
    Po wyjęciu brzęczyka piezoelektrycznego okazało się, że różni się od tych, które widziałem na filmach instruktażowych.

mikrofon kontaktowy (piezo) - podłączenie do efektu gitarowego

Pierwszym pytaniem jest czy w ogóle da się z tego zrobić mikrofon kontaktowy(co to za dodatkowa elektronika?),
    i do których kabli mam przylutować ekranowany przewód mono?

Dowiedziałem się również, że mogę taki mikrofon podpiąć do dowolnego efektu gitarowego,
    a następnie mikrofon z efektem podpiąć do wejścia liniowego na mikrofon w komputerze.
    Czy to zadziała jak typowy mikrofon komputerowy (chciałbym nagrywać dźwięki z mikrofonu kontaktowego jakimś prostym programem komputerowym do obróbki dźwięku)?

Pozdrawiam.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    kry_ napisał:
    Pierwszym pytaniem jest czy w ogóle da się z tego zrobić mikrofon kontaktowy

Da się.

kry_ napisał:
    (co to za dodatkowa elektronika?)

To brzęczyk, samo piezo po doprowadzeniu prądu stałego brzęczeć nie będzie, więc potrzebny jest kawałek elektroniki.

kry_ napisał:
    i do których kabli mam przylutować ekranowany przewód mono?

Sygnał pobrać trzeba spomiędzy blaszki podstawowej i większego pola napylonego, to mniejsze pole możesz połączyć równolegle z wiekszym.

kry_ napisał:
    Dowiedziałem się również, że mogę taki mikrofon podpiąć do dowolnego efektu gitarowego, a następnie mikrofon z efektem podpiąć do wejścia liniowego na mikrofon w komputerze.

Wejście liniowe a wejście mikrofonowe w PC to dwie rózne sprawy.
    Czy zadziała czy nie - zależy od sygnału który da piezo, byc może trzeba będzie dorzucić między przetwornikiem a efektem jakiś przedwzmacniacz.
  • Poziom 7  
    Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Okaże się jak już wszystko podłączę, być może będę potrzebował jeszcze trochę pomocy.

pozdrawiam

edit:

Podłączyłem dzisiaj mikrofon z piezo prosto do wejścia w komputerze i działa bardzo ładnie. Bardzo dziękuję za pomoc!