Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Junkers WRP 11-2B - Zapala się przy spuszczaniu wody w ubikacji

Fantomen 03 Nov 2013 09:33 3930 13
    Fantomen
    Level 20  
    Jako serwisant z całkiem innej branży wolę spytać się fachowców. Piecyk zapala się sam po spuszczeniu wody w ubikacji i zaraz gaśnie. Nadmienię że piecyk nie jest podpięty pod ciepłą wodę :| Pan z administracji wymienił spłuczkę w ubikacji i problem zniknął ale wydaje mi się, że problem tkwi w piecyku. Zgłaszać naprawę i przegląd piecyka do kogoś konkretnego? Jakoś nie ufam "fachowcom" ze spółdzielni...
    zybie
    Level 30  
    Wyczyść filtr na zimnej wodzie przy liczniku wody.
    Fantomen
    Level 20  
    To jest stara instalacja, blok z wielkiej plyty. Nie ma filtra na zimnej wodzie.
    zybie
    Level 30  
    Przyczyną w tym wypadku mogą być przytkane rurki (kamień ). Piecyk wydaje mi się że jest OK.
    Fantomen
    Level 20  
    Jak dobrze rozumie, po spuszczeniu wody zbyt mały przepływ nie jest w stanie "zaspokoić" spluczki wiec zabiera wode z piecyka powodując jego zapalanie?
    Zbigniew Rusek
    Level 36  
    To mi się wydaje dziwne. W końcu do zapalenia się głównego palnika piecyka musi być przepływ wody przez piecyk - wtedy woda unosi membranę a ta unosi zawór, przez co puszcza gaz do palnik głównego (tak jest w każdym piecyku, bez względu na markę i typ). Czyżby spłuczka powodowała aż tak silne uderzenia hydrauliczne, że woda na siłę pchałaby się przez zespół wodny piecyka i podnosiła membranę (przy braku przepływu wody przez piecyk to jest niemożliwe). Co to jest za spłuczka? Czy był to tzw. automat spłukujący? Urzadzenia te powodują tzw. uderzenia hydrauliczne i są powodem awarii peicyków, ale tylko wtedy, gdy piecyk i ustęp zasilane są wodą z tego samego pionu (np. gdy ubikacja jest w łazience). Jeśli WC jest zasilane z oddzielnego pionu, to żadna spłuczka nie może miec wpływu na piecyk. Te uderzenia hydrauliczne na tym polegają, że gdy sprężyna zamyka zawór automatu spustowego, to w pionie nagle rośnie ciśnienie wody (ponieważ automat ma dosyć duży przekrój, zwykle 3/4'' i podczas spłukiwania jest duży strumień wody a nagłe zamknięcie skutkuje krótkotrwałym nagłym wzrostem ciśnienia wody w danym pionie).
    Fantomen
    Level 20  
    Tak, jest to automat splukujacy cersanit, dodatkowo w tym samym pionie co piecyk. W takim wypadku uszkodzony automat mógł powodować nadmierne uderzenie?
    piracik
    Moderator of Heating systems
    Bywa, że jest przykręcony zawór główny. Puszczamy zimną wodę i spada ciśnienie w instalacji z powodu przymkniętego zaworu. W momencie gdy zamkniemy dosyć szybko przepływ, ciśnienie się wyrównuje. Aby się ciśnienie wyrównało w całej instalacji musi również niewielka część wody przepłynąć przez kocioł. Zdarza się, że ta ilość wystarcza, aby uruchomić procedurę odpalania. Palnik zaś, jeżeli w ogóle odpali to pali się ułamek sekundy.
    Możliwe, że zawór zwrotny z zaworem bezpieczeństwa na zimnej wodzie przed kociołkiem załatwiłby sprawę.
    majsterjugo
    Level 9  
    Tak to jest niestety jak się ma twardą wodę...
    piracik
    Moderator of Heating systems
    Możesz kolego coś rozwinąć swoją wypowiedź? Jak ona się ma do tematu?
    pankamyk
    Level 9  
    Witam!

Zrób doświadczenie i spuszczaj wodę w kibelku na maxa powoli - nic się nie stanie więc zapłon Junkersa jest załączany z nagłego dużego spadku ciśnienia w instalacji.

Załóż zawór zwrotny na zasilaniu Junkersa czyli na zimnej wodzie. Jeśli będziesz miał gorszy dostęp możesz też go założyć na wyjściu z wodą ciepłą. Zwróć uwagę na oznaczenie kierunku przepływu wody na obudowie zaworu!

Koszty:
    - zawór ok 26zł, zależnie od średnicy
    - taśma teflonowa od 5zł
    Zbigniew Rusek
    Level 36  
    Generalnie automaty spłukujące powodują uderzenia hydrauliczne, które nieraz psują piecyki, jeśli piecyk jest zasilany z tego samego pionu co spłuczka (gdy z innego, to automat nie ma wpływu). Niektóre automaty mają wkładkę antyuderzeniową i miękką sprężynę, by zminimalizować te uderzenia hydrauliczne (np. automaty produkcji JAFAR w Jaśle). Może trzeba w automacie zmienić sprężynę na bardziej miękką - będą mniejsze uderzenia. Zawór zwrotny przed piecykiem nigdy nie zaszkodzi (nawet filtr wody na rurociągu zasilającym piecyk nieźle by złagodził uderzenia).
    pankamyk
    Level 9  
    Filtr np kątowy 1/2" nic nie daje w praktyce. Wymiana uszczelki automatu np na silikonową, pomaga ale przy okazji mamy gwarantowaną ciągłą jej wymianę bo się szybko zużywa.
    grypol
    Level 11  
    Ja miałem podobnie przy zapowietrzeniu instalacji.
    W wodzie ciepłej jedno piętro (górne) było nie używane i po wymianie kranu na dole nikt tam wody nie odkręcał. Zostało powietrze i ok 2 tygodnie później jak przyjechałem do domu spuściłem powietrze i rdzawą wodę i piec znormalniał.