Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak i czym skleić złamany pałąk?

03 Lis 2013 09:44 21330 19
  • Poziom 7  
    Otóż złamały mi się świetne słuchawki - Solo HD Beats by Dr. Dre. Złamanie to ma miejsce na środku pałąka i niebardzo wiem jak się do tego dobrze zabrać by podratować te słuchawki. Dodam że plastik pękł od dołu i się rozszedł a od góry jest tylko widoczna kreska. Jakim klejem potraktować żeby się dobrze trzymało?
  • Poziom 13  
    To i tak nie będzie to, ale najlepiej to będzie użyć dwuskładnikowy klej epoksydowy, możesz go kupić w prawie wszystkich hurtowniach elektrycznych, do plastiku to chyba jeden z najlepszych kleji tylko musisz go zostawić do wyschnięcia na jakieś 24h nawet gdyby pisało na nim krócej.
  • Poziom 31  
    Sam klej to za mało. Musisz wkleić "rdzeń" (drut, cienką taśmę). Jeżeli przekrój pęknięcia ma sensowny rozmiar to można tam nawiercić otwory i wkleić rdzenie a później wszystko razem skleić. Ale raczej to się i tak w czasie rozleci. Ja bym tu trochę zrezygnował z estetyki i spróbował to wzmocnić mechanicznie (np. przymocować równoległą cienką, sprężysta taśmę (metalową) od góry (tylko trzeba uważać bo nie wiadomo co tam środkiem przebiega).
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Wzmocnij to pęknięcie od spodu podklejając pałąk np cienką blachą aluminiową lub paskiem jakiegoś tworzywa. To drugie, jeśli znajdziesz z tej samej grupy materiałowej, możesz zgrzać z oryginalną częścią.
  • Poziom 42  
    Weź odrobinę wiórów z elementu, który pękł i poszukaj rozpuszczalnika, który to tworzywo rozpuszcza. Następnie warto by znaleźć podobny materiał i po rozpuszczeniu zrobić najlepszy dla danego rodzaju "plastiku" klej. Pałąk wzmacniasz jakimś elementem odpronym mechanicznie (choćby blaszka stalowa) przyklejając go i zalewając od zewnątrz. Jeśli dobrze trafisz z rozpuszczalnikiem, takie połączenie będzie równie trwałe, jak oryginał.
  • Poziom 26  
    Całość obszyj skórką lub innym materiałem i będzie wypas:)
  • Poziom 7  
    Najgorsze jest to że pałąk nie rozleciał się tylko tak jakby z dołu pękł a z góry jest tylko kreska. Dodatkową trudnością jest to że w pałąku idzie kabel łączący jedną słuchawkę z drugą. Szczelina też jest bardzo mała więc klej można jedynie dostarczyć za pomocą strzykawki. Dodatkowo od spodu pałąka biegnie "wyściółka" - materiał i nie wiem czy da się go jakoś zdemontować. Myślę że najlepszym rozwiązaniem będzie jeśli skleję pałąk klejem epoksydowym bo nic więcej to raczej już chyba nie wyrzeźbię :(

jeśli macie jakieś pomysł albo znacie kogoś kto byłby w stanie profesjonalnie to naprawić to byłbym wdzięczny

PS. szkoda słuchawek wartych 600 zł bo grały przepięknie i nie zamieniłbym na żadne inne :(
    Z takim podejściem, to faktycznie tego nie naprawisz. Słuchawki są pęknięte, tak? W tej chwili nie nadają się do użytku, tak? To jak rozetniesz tą wyściółkę lub ją jakoś inaczej zdejmiesz i podkleisz ten pałąk jedną z proponowanych metod, to już chyba bardzo nie zaszkodzisz. I sklejenie takich słuchawek, to nie jest lot na Marsa, co ty tutaj próbujesz zrównać ze sobą. dostałeś bardzo celne rady i opis kilku różnych i skutecznych metod. Więc czas zdjąć palce z klawiatury, a zająć się konkretną robotą.
  • Poziom 42  
    Jeszcze raz... Przykładasz blaszkę stalową (sprężystą) do górnej i dolnej części pałąk. Owijasz to naturalnym sznurkiem. Zalewasz odpowiednim klejem. Ostatecznie powinieneś dążyć do uzyskania dodatkowej "powłoki" stabilizującej mechanicznie całość konstrukcji. No i, jak tu ktoś napisał wyżej, obszywasz to skórą i masz słuchawki limited edition :-)
  • Poziom 13  
    Pochwal się jak ci wyszło i jaką metodę naprawy wybrałeś to inni na przyszłość będą mieli sprawdzone metody gdy popsują swoje słuchawki.
  • Poziom 7  
    Powiem tyle kolega może szykować kase... Nie udało się naprawić. Kupiłem żywicę epoksydową starannie doprowadziłem klejoną powierzchnię do ładu. Dodatkowo pod wyściołką odkryłem żę pałąk jest podzielony wzdłuż na jak gdyby trzy strefy. W środkowej biegnie kabel łączący słuchawki. Po bokach umieściłem miedziane druty a na całość nakleiłem aluminiową blaszkę. Całość zalałem żywicą epoksydową i czekałem 2 dni rozebrałem dziś i założyłem na głowe powolutkuuu... i pękło znowu. Dodatkowo naruszony został kabelek. Słuchawki grają ale są bezużyteczne. :(

Dzięki Wam za pomoc... :) zawsze coś
    Od czego odwarstwiła się żywica? Od blaszki, czy tworzywa? Wygląda, że coś źle skleiłeś. Przyślij, to postaram się naprawić :D Jeśli jeszcze jest co...
    Nie da się dopasować pałąku od jakiś innych tańszych słuchawek?
  • Poziom 7  
    No właśnie wolę kupić aluminiową blaszkę pałąk wyciąć zostawić same słuchawki i z blaszki pałąk zrobić bo już nie ma co kleić
  • Poziom 26  
    Wstaw zdjęcie tego co pozostało,dopasujemy coś lub poskładamy.Wiele jest na rynku i giełdach używanych słuchawek z zarżniętymi głośnikami typu nisko budżetowe philipsy esperanzy tdk firsty itd, kwestia wykombinowania mocowań do twojej reszty później do rymarza i sprzęt elegancki i unikatowy jak marzenie:)
  • Poziom 7  
    sznurkiem? nie... usztywniłem za pomocą dwóch warstw kartonu po obu stronach i obwiązalem niciami i okleiłem taśmą
  • Poziom 9  
    Słuchawki, jak i większość sprzętu elektronicznego ma obudowy i elementy wykonane z plastików, które nie dają się skleić zwykłymi klejami. Nawet tymi epoksydowymi, które wbrew obiegowej opinii nie kleją wszystkiego. Jest to zabieg celowy, który ma zniechęcić do napraw.
    Najpierw trzeba sprawdzić co to za tworzywo (PE, PP, PTFE, PAC) i do tego dobrać klej. Oznaczenie rodzaju plastiku jest zazwyczaj wytłoczone gdzieś w mało widocznym miejscu elementu. Zazwyczaj jest to PE lub PP (co oznacza ten sam klej). Szukaj z Technicol albo Loctite.
  • Poziom 7  
    Moim zdaniem klejenie juz nic nie da. Muszę zrobić nowy pałąk. Metalowy. A wiec czy znacie jakąś elastyczną stal tak aby można było wygiąć w kształt pałąku i która będzie elastyczna?
  • Poziom 16  
    Masz rację, nie da się. Skleić można coś co nie ma naprężeń. Musisz zrobić tak jak tu Link. Więc albo zaniesiesz tam gdzie spawają plastiki i może zrobią za parę zł, albo sam musisz coś wtopić.