Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Excel 2003 - Jak zaznaczyć i opisać wartości na wykresie?

03 Lis 2013 10:57 8367 6
 • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
  Witam. Mam pewien problem. Otóż zazwyczaj wykonywałem wykresy odręcznie, lecz potrzebuję obecnie wykonać kilka za pomocą programu Excel 2003. Problem polega na tym, że po wykonaniu wykresu chciałbym zaznaczyć i opisać na nim pewne wartości(różnice między wartością wynikającą z pomiarów, a wartością teoretyczną - np ΔU). Czy istnieje taka możliwość w tym programie?
  Z góry dzięki za odpowiedzi.
 • Pomocny post
  Poziom 33  
  Dzień dobry,
  Możliwość taka zapewne istnieje, tylko trzeba dokładnie opisać jaki ma być typ wykresu, jakie dane mają być na tym wykresie i jak ten wykres ma wyglądać (w jaki sposób mają być zaznaczone te różnice wartości).
  Pozdrowienia.
 • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
  Chciałbym wstępnie narysować powiedzmy dla przykładu wykres funkcji 1-e^x lub inny na podstawie uzyskanych wyników pomiarów. Potem chciałbym znaleźć na nim różnicę pewnych wartości i na osi X prowadząc dwie linię zaznaczyć odcinek na osi odciętych opisać słownie np ΔU lub coś podobnego. Tak samo dla osi rzędnych. Czy jest taka możliwość? I jeszcze jedno pewnie błahe pytanie. Jeśli mam punkty pomiarowe i utworzę wykres liniowy mam łamaną. Jak mogę utworzyć z takiego wykresu wykres paraboliczny lub hiperboliczny dajmy na to bez zmiany punktów pomiarowych, bo kiedy biorę by interpolował go to pojawia się dodatkowy wykres i inne punkty pomiarowe zamiast jednej interpolowanej funkcji nie przechodzącej przez punkty pomiarowe, ale wynikającą z ich rozkładu?
 • Pomocny post
  Poziom 33  
  Dobry wieczór,
  Trochę to wszystko mętne, ale może z czasem uda się coś zrobić.
  1. Jeżeli wykonuje się wykresy na podstawie danych pomiarowych najczęściej właściwym typem wykresu jest wykres punktowy XY, a nie wykres liniowy.
  2. Jeśli na wykresie chcemy zobrazować punkty pomiarowe oraz gładką linię ciągłą przebiegającą w pobliżu tych punktów, ale niekoniecznie dokładnie przez te punkty, to należy wybrać podtyp 1 wykresu punktowego (same punkty bez linii łączącej), a dopiero później dodać do tego linię trendu, zwaną zwykle w matematyce linią regresji. W Excelu można wybrać jeden z sześciu typów linii trendu w zależności od charakteru relacji między danymi. Najczęściej stosuje się trend liniowy (linia prosta), trend wielomianowy (wielomian od drugiego do szóstego stopnia), trend potęgowy, logarytmiczny lub wykładniczy. Jeśli potrzebna jest inna zależność można to osiągnąć w sposób pośredni, ale to już "wyższa szkoła jazdy".
  3. Jeśli mamy równanie jakiejś funkcji i chcemy je przedstawić na wykresie, to nie da się tego zrobić automatycznie, chyba że jest to równanie typowej linii trendu.
  W każdym innym przypadku należy najpierw wyznaczyć współrzędne punktów (x,y) tworzących wykres i połączyć je bezpośrednio linią. Jeżeli istotny jest tylko kształt linii, a nie współrzędne punktów na których się opiera, można wyświetlić tylko linię, a punktów nie wyświetlać.
  4. Jeśli chodzi o odchylenia (błędy) punktów pomiarowych, to można je zaznaczyć na wykresie jako tzw. słupki błędów, zarówno na osi x (odciętych) jak i y (rzędnych) w postaci linii poziomej lub pionowej w prawo/w lewo/w górę/w dół wokół punktu na wykresie. Jest kilka sposobów prezentacji tych słupków błędów, trzeba wiedzieć, co chce się pokazać.
  5. Być może chodzi o coś innego z tą różnicą, opis jest dla mnie niejasny.
  6. Najlepiej załączyć przykładowe dane, bo bardzo trudno jest mówić o wykresie czysto teoretycznie, jest zbyt dużo opcji, aby je wszystkie opisać.
  Pozdrowienia.
 • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
  Np coś takiego jak tu po wykonaniu wykresu, rzutowanie punktów na linie osi(w przykładzie jeden ale kilka to pewnie nie problem):

  Excel 2003 - Jak zaznaczyć i opisać wartości na wykresie?
 • Pomocny post
  Poziom 33  
  Dobry wieczór,
  Taki wygląd wykresu w Excelu to raczej trudno uzyskać. Trzeba by się było bardzo uprzeć, bo tu jest bardzo dużo elementów dodatkowych, opisowych, linii wymiarujących. Tego rodzaju rysunki tworzy się raczej w AutoCADzie lub podobnym programie graficznym. Nie widzę tu żadnych punktów pomiarowych. W Excelu można oczywiście wykreślić te linie główne (zakładając, że znane są współrzędne punktów lub równanie linii, z której można wyznaczyć punkty), można wykreślić linie przerywane. Opisy osi w Excelu typowo są numeryczne, etykiety tekstowe raczej można dodawać przy punktach, a nie na osiach. Również łukowe oznaczenia kątów nie są typowe w Excelu. W sumie myślę, że wysiłek włożony w przygotowanie takiego rysunku w Excelu byłby niewspółmierny do efektu.
  Pozdrowienia.
 • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
  Ok dzięki za pomoc, akurat o kąty niekoniecznie mi chodziło. Czyli będę musiał się przesiąść na AutoCad-a. Dzięki za wyjaśnienia. Tematu jeszcze nie zamykam, jakbym miał jeszcze jakieś pytania odnośnie wykresu w Excell-u to będę po prostu pytał.