Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

bistabilny przerzutnik Schmitta - zastosowanie??

19 Mar 2005 21:29 8381 4
  • Poziom 18  
    potrzebuje kilka przykładów praktycznego zastosowania bistabilnego przerzutnika Schmitta.
  • Poziom 19  
    Przerzutnik Schmitta nie jest przerzutnikiem bistabilnym. Jest to układ służący do formowania impulsów prostokątnych o stromych zboczach. Stosowany na wejsciu układów cyfrowych jeśli sygnał sterujący jest o charakterze sinusoidalnym lub innym o małym narastaniu. Zapobiega przedostawaniu sie zakłóceń z linii sterującej.
  • Poziom 18  
    no niewiem... w książce jest tłustym drukiem napisane Bistabilny Przerzutnik Schmitta. To że kształtuje przebieg to wiem. Ale jak to praktycznie zastosować, w jakich sytuacjiach, chodzi mi o konkretne przykłądy bo jakos nie mam pomysłów.
  • Poziom 19  
    Prostym przykładem może przekażnik czasowy (timer). W układzie czasowym RC kondensator ładuje sie przez rezystor, napiecie na kondensatorze narasta do momentu kiedy zadziała przerzutnik. Przerzutnik gwałtownie zmienia stan i załącza przekażnik. Gdyby nie było przerzutnika napiecie na cewce przekażnika narastało by powoli i załączenie byłoby niepewne a w przypadku przekażnika wielostykowego jedne styki załączały by sie wcześniej od innych. Innym przykładem są układy regulacji temperatury. Napiecie na wejściu przerzutnika zmienia sie w zaleznisci od temperatury (np. dzielnik z termistorem), gdy napiecie wzrosnie i osiągnie próg zadziałanie przerzutnik zmieni stan i wyłączy grzałkę lub włączy wentylator w zależnosci od potrzeb. Jeżeli temperatura zacznie sie obniżać napięcie na wejściu przerzutnika zacznie spadać aż w pewnym momencie przerzutnik przełączy i wróci do poprzedniego stanu. Cykl grzania zacznie sie od nowa.
  • Poziom 11  
    Witam. Przerzutnik ten zwany jest równierz przerzutnikiem FLIP-FLOP; dwustanowy. Co do zastosowania to jest bardzo róznorodne... wytwarzają i odtwarzają prebiegi prostokątne (sygnaly :P ) dzielą czestotliwości, gromadzą informacje, w automatyce w układach sterowania i regulacji, w technice impulsowej wyzwalają przerzutniki.

bistabilny przerzutnik Schmitta - zastosowanie??

Na przyszłośc, to www.google.pl lub www.elektroda.pl 'Szukaj' ;)