Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bosch SGS4442/17 - Brak reakcji

falo22 03 Nov 2013 13:14 3897 11
lampy.pl
 • #1
  falo22
  Level 25  
  Witam. Mam problem ze zmywarką Boscha, mianowicie po załączeniu do zasilania brak reakcji. Wyłącznik sprawdzony i sprawny. Na module jeden rezystor oznaczony 221 jest spalony. Rezystor ten jest na linii jednej nogi procesora. Poza tym nic innego nie znalazłem. Proszę o poradę.
 • lampy.pl
 • #2
  TONI_2003
  Moderator
  Spytam dlaczego kolega nie dal super jakości zdjęć z płytki PCB (obie strony)?
  Czy sprawdzałeś aplikację procesora i cofałeś się od tego rezystora wstecz? Oraz czy przede wszystkim linia zasilania ma zasilanie i nie jest przywierana?
 • #3
  falo22
  Level 25  
  Bosch SGS4442/17 - Brak reakcji Bosch SGS4442/17 - Brak reakcji Bosch SGS4442/17 - Brak reakcji 1 Nie mam pojęcia co to za element brak opisu na nim, pomiędzy 3 nogami jest rezystancja.
  2 rezystor 472,był uszk.
  3 rezystor 221 był uszk.
  Druga płytka
  3 miejsce przejscia z rezystora nr 3 po taśmie
  4 - 4 nogi IC mają pełne przejście (brzęczyk), pozostałe oporność 671ohm
 • Helpful post
  #4
  TONI_2003
  Moderator
  TONI_2003 wrote:
  Oraz czy przede wszystkim linia zasilania ma zasilanie i nie jest przywierana?

  Dlaczego nie sprawdziłeś stabilizator oraz zasilanie po Mostku Graetza?
  :arrow: Patrz na foto :D
  Spoiler:
  Bosch SGS4442/17 - Brak reakcji
 • lampy.pl
 • #5
  falo22
  Level 25  
  Rezystory zostały wymienione dlatego tak wyglądają bo fakt zrobiłem to troche niedbale,natomiast na tranzystorze nie ma zadnego opisu, porównując pomiary z innymi wygląda na uszkodzony,pomiary pomiędzy jedną a drugą stroną różnią sie , mianowicie tam gdzie były uszk. oporniki pomiar rezystora 472 pokazuje tylko 2k4 zamiast 4k7,tranzystor był zmieniony z innej płytki bo niestety nie ma na nim żadnych danych , jak i na wszystkich zainstalowanych,mostek sprawdzony i sprawny napięcie dochodzi do trafo i wychodzi obniżine, ogółem mam brak pomysłow.

  Dodano po 4 [minuty]:

  Przy czym dodam że strona pomiaru z diodą ma wlutowane rezystory 121 oba , co do tamtych które uszkodziły się to nie mam 100% pewnośći że takie były , starałem sie odczytać na tyle ile to było możliwe , , ostatnie i pierwsze cyfry z opornika się zgadzały co w środku było tego nie wiem.
 • #6
  TONI_2003
  Moderator
  falo22 wrote:
  tranzystor był zmieniony z innej płytki bo niestety nie ma na nim żadnych danych , jak i na wszystkich zainstalowanych

  Kolego falo22 zdobędziesz lepszy aparat i dasz super podkreślam super zdjęcia to pogadamy. Ponieważ ja mogę wierzyć tylko temu co zobaczę na swe własne oczy na zdjęciach (tych do takich nie można zaliczyć). Masz w swym podpisie AGD :?: , ale przy tak niestarannie sformułowanych wypowiedziach na temat pomiarów ja naprawdę mam prawo sadzić, iż pomiary są Ci raczej obce...

  Jednak tu nie ma miejsca na ich poprawę, a ja mogę tylko wyciągać mylne wnioski z Twych błędnych pomiarów i wypowiedzi (proponuję zatem weryfikację swych postów jak i ich poprawę).

  Skoro ja na innych zdjęciach podobnych i płytach PCB widzę, że elementy te mają oznaczenia to i mam prawo sądzić ze swej praktyki choćby, iż w twym wypadku jest podobnie...
 • #7
  falo22
  Level 25  
  Toni , jeżeli mówie że nie ma opisu to go nie ma, jest tranzystor i oglądając go poprzez lupe i pod swiatło , nie ma nic , w miejscu w którym powinien być druk, nie ma nic, na każdym jednym , idiotą nie jestem i to nie pierwsza PCB w moich rękach.
 • Helpful post
  #8
  TONI_2003
  Moderator
  Wiesz kolego falo22 takimi epitetami nawet w myślach nie operuję...
  Bosch SGS4442/17 - Brak reakcji
  Natomiast daję przykład widać, że coś napisane jest. Zwykle gdy nic nie widać bo tranzystor nagrzewając się skutecznie usuwa kiepskiej jakości nadruk używam lupy powiększającej x10 lecz daję na jego powierzchnię kropelkę izopropanolu, która przy odpowiednim świetle i kącie patrzenia zwykle kończy się sukcesem...
  PS.
  Mój nick na forum jednak inaczej jest pisany i tej formy proszę się trzymać!
 • #9
  Loker
  Level 39  
  Jakie jest oznaczenie modułu ewentualnie numer na PCB?
 • #11
  pkhenr
  Level 32  
  Witam serdecznie ,
  Mam ten sam problem z takim samym modułem.Stało się tak, jak elektrownia naprawiała złącze.
  W moim poleciał Triak (albo tyrystor ) nie sprawdzałem, wymieniony oraz opornik 121 za nim .Na środkowym zdjęciu kolegi falo22 dobrze widać ,pierwszy od lewej strony.Wygląda to na sterowanie czymś .Przed nim jest tranzystor po drugiej stronie płytki a wcześniej noga procesora.Słabo mi to wygląda.
  Mam takie pytania do znawców tematyki agd ,czy często się zdarza zdemolowana pamięć w takich sterownikach i czy łudząc się że przeżył procek taki moduł ruszy(zaświeci ) na stole bez peryferii.
 • #12
  falo22
  Level 25  
  Witam ponownie , niestety w tym module padł procesor , jeżeli ktos posiada takową płytkę chętnie odkupie za rozsądną cene.