Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Szkolenia SEP
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.
itemscope itemtype="https://schema.org/QAPage"

Kabel YKY 4x4 jaki peszel, wykop i rozdzielnia

03 Lis 2013 14:11 8865 21
  • Kabel YKY 4x4 jaki peszel, wykop i rozdzielnia

Użytkownik usunął konto  
  • Szkolenia SEP
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk

Niestety, nie możesz położyć takiego kabla (przekrój)
    Peszel ... do czego ma być ?

1
  • Pomocny post
    Poziom 24  

Po pierwsze, po co chcesz układać kabel w rurce/peszlu?
    Po drugie, czemu 4 żyły a nie 5 (to nie negacja, tylko pytanie)?
    Po trzecie czemu zabierasz się za wykonanie instalacji elektrycznej kiedy, jak sam twierdzisz, jesteś "zielony". Naprawdę uważasz, że np. ja od trzech lat uczę się na studiach elektrotechniki tylko po to, żeby każdy mógł sobie zrobić to samo bez tej wiedzy?
    Po czwarte: czemu taki przekrój?
    A tak serio:
    Układ sieci jaki masz w miejscu skąd bierzesz zasilanie, jaką moc będziesz instalował w budynku gospodarczym? Chociaż podstawowe informacje ;)

PS. Na allegro metr YKY 4x4 mm^2 kosztuje ~6-7 zł a YAKY 4x25 mm^2 kosztuje poniżej 6 zł. Gdzie Ty przepłacać chcesz? ;)

1
  • Pomocny post
    Poziom 42  

Po pierwsze - Jaki ukałd sieci?
    Po drugie - Jeśli TN to nie wolno Ci użyć takiego kabla.
    Jeśli ma on mieć cztery żyły to żyła PEN musi mieć przekrój 10mm2 jeśli Cy a 16mm2 jeśli Al. Najrozsądniej jednak będzie zastosować kabel pięciożyłowy.
    Po trzecie - nie peszel a rura Arota. I to tylko wtedy jeśli ma ona w przyszłości umożliwić wymianę kabla. Średnica rury nie powinna być mniejsza jak półtora średnicy kabla.

Rozdzielnię i zabezpieczenia wraz RCD dobierze Ci elektryk na miejscu.

1
    Użytkownik usunął konto  
  • Szkolenia SEP
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk

Dawaj tu tego "elektryka" , już my sobie z nim pogadamy !

1
  • Pomocny post
    Poziom 24  

Guorol Juzevek napisał:
    Co do peszla to chciałem włożyć na kabel w ziemi i w ścianie.

Kabel jest przystosowany aby układać go bezpośrednio w ziemi.
    Jeżeli masz układ sieci TN-C to przekrój przewodu PEN nie może być mniejszy niż 10 mm^2 miedzi i 16 mm^2 aluminium. Jeżeli masz TT to wymagania są troszkę inne, ale i tak nie wiem w jaki sposób układanie miedzianego kabla 4x4 ma się opłacać... kiedy aluminium jest w tym zastosowaniu dużo bardziej... ekonomiczne ;)

1
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Poziom 24  

Guorol Juzevek napisał:
    Właśnie, u mnie jeszcze jest stara instalacja, licznik i charakterystyczne "korki" zabezpieczające. Nie wiem dokładnie jaki to jest układ sieci, wiem, że są 3 fazy.

Sprawdź na umowie z ZE (jeżeli taką jeszcze posiadasz), a jeżeli nie to zadzwoń jutro do ZE i się wypytaj. To bardzo ważne, gdyż bez wiedzy czy to TN-C czy TT nic Ci nie doradzimy. Na żywo może moglibyśmy coś zaobserwować, ale... takie tam ograniczenia porad przez internet ;)

1
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk

Kolego, jest sens, ale ...
    Ale potrzeba prawdziwego elektryka, nie herbatkowego.
    On nie zna przepisów, jakie go obowiązują wykonując instalację elektryczną na dzień dzisiejszy, i w tym problem.
    (Może herbatka za słaba ?)

1
    Użytkownik usunął konto  
    Poziom 24  

Guorol Juzevek napisał:
    A wy koledzy orientujecie się, jaki to może być układ sieci?.

Jasne, że się orientujemy jaki to może być układ sieci. Z dużym prawdopodobieństwem jest to TN-C lub TT. Tylko najważniejsze jest właśnie który z tych dwóch to jest ;)

0
    Użytkownik usunął konto  
    Specjalista elektryk

No proszę - z 4x4 Cu zrobiło się 4x25 Al.
    A dlaczego nie 4x16 Al ?

0
  • Pomocny post
    Poziom 30  

kolego jeszcze nic nie kupuj.
    Życzę kolegom powodzenia w podłączaniu 16mm do bezpieczników nad licznikiem.
    Pytanie do tych co zalecają 16mm lub więcej. Co wam da ten kabel skoro głowę daję że WLZ jest 4x10mm Al lub Cu, o ile nie jest zrobiony 4x6mm?
    Po co się spinać i na siłę robić jeden obwód zgodny z aktualnymi normami, co przyniesie tylko więcej problemów niż pożytku?
    Wyjścia jak zawsze są dwa, albo zrobić niezgodnie z normami (tak jak chce to zrobić herbatkowy elektryk). Będzie niezgodnie z normami, jednak myślę że nie będzie to bardziej niebezpieczne jak jest w tej chwili.
    Drugie wyjście które szczerze polecam, to wymiana WLZu, wykonanie porządnej rozdzielni z miejscem na licznik i dopiero zrobienie nowego obwodu zgodnie z normami.
    Myślę że jest właśnie teraz dobry pretekst (chęć zrobienia nowego obwodu) aby zrobić porządek z zasilaniem całej nieruchomości. To co w tej chwili ma kolega autor tematu, to można powiedzieć że dobiegło końca swojego żywota.
    Jeżeli chce zrobić coś na przyszłość to właśnie teraz jest na to najlepszy czas.
    Szkoda że nikt z kolegów tu piszących nie zadał sobie trudu aby się zastanowić głębiej nad problemem i poradzić coś kompleksowo.

1
    Użytkownik usunął konto  

Poziom 26  

Witam. Na to pytanie może odpowiedzieć tylko wizja lokalna.

0
    Użytkownik usunął konto  
    Poziom 21  

Guorol Juzevek napisał:

To jest stara instalacja 4 żyły, TN-C 3 faz + N, pójdzie kabel YKY 4x4mm2 bo taki już jest wyprowadzony.

Chcę założyć rozdzielnicę z gniazdem siłowym 400V oraz z dwoma 230 i zabezpieczeniem, jak się domyślam musi być to rozdzielnia z gniazdem 4P 32A nie z 5P 32A tak? Bo chyba nie da się przerobić na nowe gniazda 5p?

Jaka rozdzielnica z gniazdami 4p będzie odpowiednia + wyłącznik?

TN-C 3fazy + N ??? Nie znam takiego układu ?? a skąd wiadomo, że to TN-C ??

I znowu ten YKY 4x4mm2

Kolego twoja wiedza na temat prądu opiera się na domysłach i niewiedzy innych zatrudnij elektryka który to zrobi od A do Z i śpij spokojnie.

0
    Poziom 39  

Guorol Juzevek napisał:
    Mam zamiar zamówić kabel YKY 4x4 30m(reszta po ścianach), jak głęboko muszę kopać na kabel 80cm?

Guorol Juzevek napisał:
    To jest stara instalacja 4 żyły, TN-C 3 faz + N, pójdzie kabel YKY 4x4mm2 bo taki już jest wyprowadzony.

elpapiotr napisał:
    Niestety, nie możesz położyć takiego kabla (przekrój)
    Peszel ... do czego ma być ?

kkas12 napisał:
    Zmień elektryka.
    Odpowiedź na swe pytanie znajdziesz i w tym temacie i na tym forum.

Układ, w jakim podobno wykonana jest instalacja przemilczę (lekarz nie kazał mi się denerwować). W mojej ocenie choćby te dwie wypowiedzi wyczerpują temat.
    Elektryk jak sądzę zatrzymał się na epoce późnego Gierka i ciężko będzie odnowić świadectwo kwalifikacyjne...

Zamykam, to jest forum dla poważnych i rozsądnych ludzi.

0