Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Awaria przetwornicy elektrowni wiatrowej

BeneVaco 03 Lis 2013 18:19 1056 3
  • #1 03 Lis 2013 18:19
    BeneVaco
    Poziom 18  

W zestawie elektrowni wiatrowej 2kW wiatrak + 600W paneli posiadam przetwornicę 3kW ze 120V DC na 230V AC która uległa uszkodzeniu a dokładnie robi zwarcie. Z pomiarów wynika że poleciały 4 tranzystory mosfet ixtq82n25p. Jako że te tranzystory nie należą do najtańszych szukam możliwości zabezpieczenia ich gdyby inna część była przyczyną uszkodzenia.

W domu posiadam autotransformator 2,6kW + odpowiednio duży mostek prostowniczy co mogę zrobić żeby zabezpieczyć tranzystory po wymianie gdyby inne podzespoły były uszkodzone ?

Zdjęcie samej płytki (brak uszkodzeń płytki awarię najprawdopodobniej spowodowała mysz)

Awaria przetwornicy elektrowni wiatrowej

0 3
  • #2 04 Lis 2013 08:33
    akajarz
    Poziom 23  

Najlepszym zabezpieczeniem moim zdaniem będzie żarówka włączona szeregowo w obwód zasilania. Na początek weź małej mocy np 25W, oczywiście może być na 230V. Jeżeli będzie coś nie tak to żarówka ograniczy moc pobieraną przez układ, przy okazji zapalając się.
    Z autotransformatorem nie wiem czy ci coś wyjdzie, ponieważ po pierwsze, przetwornica może zacząć startować od jakiegoś tam napięcia, po drugie jak już zacznie pracować to transformator nie ograniczy na tyle prądu, żeby uratować tranzystory, po trzecie przy autotransformatorze sam mostek nie wystarczy bo przetwornica z pewnością nie jest przystosowana do pracy z tętniącym napięciem.

0
  • #3 04 Lis 2013 19:58
    BeneVaco
    Poziom 18  

Faktycznie nie pomyślałem o tętnieniu... mam 2 mocne zasilacze HP 0-40V 0 - 30A i 0-60 0-15A mogę połączyć je szeregowo przy 100V powinna wystartować no i można ograniczyć prąd... Pytanie na ile ograniczyć prąd by był on bezpieczny dla tranzystorów ?

0
  • #4 04 Lis 2013 21:36
    akajarz
    Poziom 23  

Trudno powiedzieć ile ograniczyć prąd i czy będzie działać wszystko po wymianie tranzystorów. Przyczyny ich uszkodzenia mogą być różne, uszkodzenie układu sterującego, przepięcia, jakieś stany nieustalone spowodowane uszkodzeniem innych elementów. Ja bym zaczął od nieobciążonej przetwornicy i stopniowo zwiększał ograniczenie prądowe aż na wejściu będzie to 100V. Potem można obciążyć przetwornicę i zobaczyć jak się zachowuje, najpierw oczywiście małym prądem.

0