Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cztery świetlówki 40W (2gx13) w salonie to za dużo?

03 Lis 2013 18:31 2613 8
  • Poziom 11  
    Witam,
    Pisałem wcześniej post na temat oświetlenia salonu (około 25m2, jakieś 5,5x4,5, wys 2,6m) małymi plafonami (cylindrami) przy ścianach, jednak ten pomysł nie chyba nie wyjdzie.

Zakładam nowy temat, ponieważ nowy pomysł zakłada diametralnie inne rozwiązanie. Mianowicie zamontowania czterech większych plafonów (45x45), które mają trzonek 2gx13 i max 40W.

Mam trzy pytania:
    1. Żarówka 40W daje około 3200 lumenów. Czy przy takich czterech nie będzie za jasno w pokoju 25m2?

2. Jeżeli 4x40W to zbyt dużo. Czy gdyby do tego plafonu udało się wkręcić świetlówkę 22W (która daje 1800 lumenów), ciągle salon byłby zbyt mocno oświetlony?

3. Czy istnieje może jakiś zamiennik ledowy, okrągłej świetlówki o trzonku 2gx13? który świeciłby na tyle jasno, aby przy takich czterech światło było normalne dla salonu?

PS. Muszą być cztery ze względów wizualnych, ponieważ przez środek salonu idzie podciąg. Cztery plafony utworzą jak gdyby jeden kwadrat. Będą oddalone od siebie o ok. 2m.

Z góry dzięki za odpowiedź!
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Specjalista AGD
    mnd017 napisał:

1. Żarówka 40W daje około 3200 lumenów.

Żadna żarówka 40W tyle Ci nie da. Normalnie dla żarówki zwykłej (nie halogenowa czy kryptonowa), to 400-440lm.
    Pewnie miałeś na myśli świetlówkę kompaktową, a to już nie żarówka.

Sporo będzie zależało od rodzaju (typu i marki samej świetlówki - temperatury barwowej, współczynnika oddawania barw), kolorystyki ścian i wyposażenia, rodzaju oprawy, wysokości zamocowania.
  • Poziom 11  
    no mówiąc "żarówka" miałem na myśli po prostu "źródło światła". sorry.

Mówiąc konkretnie (nie mam intencji reklamowania, ale nie chciałbym niedomówień) - patrzę na ten plafon

oraz na taką żarówkę:
    22W lub 40W

Mają odpowiednio 1800lm oraz 3200lm.
    Czy 4x40W to zbyt dużo ?
    Jeżeli tak, to czy 2x22W to ciągle zbyt dużo?

Mniejszych, słabszych świetlówek o wtyku 2gx13 już nie robią.. 22W to najmniej.
  • Specjalista AGD
    Zawsze można zrobić 2+2. Myślę, że zbyt jasno to nie będzie.
    Warto mieć też jakieś inne źródło światła o niskim natężeniu (jakaś lampa stojąca, kinkiet).
  • Poziom 11  
    Będzie lampa stojąca, lukowa - z żarówką normalną 60W przeważnie robią, albo jakimś odpowiednikiem.

W sensie zapalać tylko dwie lampy z czterech? Dziwnie to by chyba wyglądało?

Może je domyślnie przyciemnić ?
  • Specjalista AGD
    To już zależy od rozmieszczenia i zabudowy. Można zapalać 2 przód i 2 tył, lub 2 na ukos.
    Ściemnianie jest możliwe, ale musi być użyty odpowiedni ściemniacz do świetlówek.
  • Poziom 11  
    No chyba że kupie taki ściemniacz, który będzie miał oczywiście opcje regulacji ale przy domyślnym normalnym włączeniu będzie się zapalał na 50%.

Tj. przy zwykłym klknięciu w kontakt będzie się zapalały 4 ale nie z mocą 100%, tylko od razu ściemnione. Tylko wtedy będzie to niepotrzebne marnowanie prądu...

Są jeszcze plafony 45x45 trochę droższe.. bo po około 420zł za jeden, ale ledowe. W opisie jest napisane że jeden daje około 1100lumenów przy barwie 3000K... Może takie 4 już lepiej? No i jeden bierze 12W...
  • Specjalista AGD
    mnd017 napisał:
    No chyba że kupie taki ściemniacz, który będzie miał oczywiście opcje regulacji ale przy domyślnym normalnym włączeniu będzie się zapalał na 50%.

Tj. przy zwykłym klknięciu w kontakt będzie się zapalały 4 ale nie z mocą 100%, tylko od razu ściemnione. Tylko wtedy będzie to niepotrzebne marnowanie prądu...

Są jeszcze plafony 45x45 trochę droższe.. bo po około 420zł za jeden, ale ledowe. W opisie jest napisane że jeden daje około 1100lumenów przy barwie 3000K... Może takie 4 już lepiej? No i jeden bierze 12W...

Są ściemniacze w kształcie włącznika z pokrętłem. Bodajże regulacja 40-100%.
    Jak ustawisz 40% mocy, to nie będzie pobierane 100% mocy, tylko te 40% mocy + jakieś tam straty.
    Nawet kiedyś widziałem filmiki prezentujące pracę ściemniacza świetlówek i całkiem dobrze to działa.
  • Poziom 11  
    MARCIN.SLASK napisał:
    mnd017 napisał:

Są ściemniacze w kształcie włącznika z pokrętłem. Bodajże regulacja 40-100%.
    Jak ustawisz 40% mocy, to nie będzie pobierane 100% mocy, tylko te 40% mocy + jakieś tam straty.
    Nawet kiedyś widziałem filmiki prezentujące pracę ściemniacza świetlówek i całkiem dobrze to działa.

Świetlówki kołowe z trzonkiem 2Gx13 są niezintegrowane a więc wymagają zewnętrznego statecznika. Jeśli nie jest on ściemnialny (a sądze, ze w standardzie nie jest) to nie da się tego źródła ściemniać zewnetrznym ściemniaczem, Trzeba statecznik wymienic na ściemnialny!