Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampa plazmowa - nie wytwarza wysokiego napięcia

elektryk1e 19 Mar 2005 23:19 2768 14
  • #1 19 Mar 2005 23:19
    elektryk1e
    Poziom 22  

siemanko zbudowalem lampe plazmowa wedlug opisu avt 555 i 840dziestka generator dziala jak nalezy uzwojenie pierwotne piszczy, tylko zadnych iskier nie widze. trafo jest uziemnione. mierzylem opor, wynosi 400 ohm. trafo pochodzi z monitora jakiegos starego taki zielono czarny obraz mial. pozniej zalatwilem soie z neptuna ale chyba przepalone jest (zadnego oporu nie daje). czy powodem braku iskry napewno jest trafo WN czy moze byc cos innego, w co watpie. za kazda pomoc z gory dziekuje

0 14
  • #2 19 Mar 2005 23:52
    WojtasJD
    VIP Zasłużony dla elektroda

monitorowe czy od wspolczesnych TV trafopowielacze (w srodku powielacz diodowy) sie nie nadaja ; skombinuj transformator od starego lampowego telewizora gdzie dioda prostujaca W.N. byla na zewnatrz; poza tym przy tak niskim napieciu zasilajacym nie korzysta sie z oryginalnego uzwojenia pierwotnego ale nawinietego grubym drutem w ilosci kilka - kilkanascie zwoi.

obejrzyj to:
    http://mylab.pwii.pl/trafawn.htm

0
  • #4 20 Mar 2005 23:48
    WojtasJD

sprawdz czy wogole jest sprawne;
    przykladowo - cos takiego jak to:
    http://mylab.pwii.pl/lampa/trafa/male/typc1.jpg

ma rezystancje uzw. wtornego ~120Ω ; po podlaczeniu do generatora i znalezieniu odpowiedniej czestotliwosci i wypelnienia bardzo ladnie 'sypie' wyladowaniami.

0
  • #5 21 Mar 2005 12:09
    elektryk1e
    Poziom 22  

no mam wlasnie identyczne i nic zadnych iskier. rezystancja 120,5 ohma generator dziala, trafo piszczy. jest uziemnione do kaloryfera i nic

0
  • #7 21 Mar 2005 16:21
    elektryk1e
    Poziom 22  

jeszcze takie male pytanko jak mozna sprawdzic czy generator dziala bez urzycia oscyloskopu?

0
  • #8 21 Mar 2005 18:11
    Mati 87
    Poziom 15  

Chodzi ci o wyjście układu.

0
  • #9 21 Mar 2005 18:45
    elektryk1e
    Poziom 22  

tak chodzi o wyjscie ukladu

0
  • #10 21 Mar 2005 20:10
    WojtasJD

zamiast uzwojenia daj szeregowo glosniczek i rezystor np 1kΩ , przestrajaj PR-kami NE555 - powinienies uslyszec jakis pisk (jesli masz 'standardowe' wartosci potencjometrow po 100kΩ i kondensator od nog 2,6 do masy: 1nF).

0
  • #11 21 Mar 2005 21:07
    gregor10
    Poziom 27  

Mi na szczęście ta lampa odpaliła za pierwszym.
    Powiem ci tak, trafo wysokiego napięcia to rzecz główna, od niej wszystko póżniej zależy.
    Jak trafo piszczy tzn. ze pprzetwornica działa.
    Moje rady:
    1.dobrze uziem jeden przewód od trafa WN
    2.Pożądne chłodzenie dla Irf840 <bo będzie tylko syk>
    3.wszystkie potencjometry na środku
    4.Do uzwojenia piewotnego daj z 10zwoji drutu 1mm i podłącz to do układu grubymi kablami.
    5.Zarówke dla prób daj małą np.40Wat <tzn. z małą bańką>
    6.Wszystko ostrożnie bo to WN, nie muszę chyba więcej co do napięć ostrzegać>
    TRAFO WN daj ze starego telewizora, bo te są najlepsze.
    Ale ja miałem problem , bo na pierwszym trafie wsio chodziło, ale naszło mnie na inne trafo z telewizora <lampowego takiego> i na tamtym za h*** nie odpaliło.
    Aha wszystko zasilaj z wydajnego żródła prądowego, ja swój zasilałem z trafa 80Wat 30V coś koło ponad 2A .a i ja maiłem jeszcze do tego podłączony kond 10000uF

Pozdrawiam i życzę szczęścia w budowie aż odpali !!!

0
  • #12 15 Sie 2005 11:18
    fysiek
    Poziom 24  

Witam
    Niedawno stwierdziłem że zbuduje cos podobnego do lampy plazmowej
    Jedyna różnica polega na umieszczeniu na żarówce koszyczka zbudowanego z paru drutów miedzianych
    Dzieki temu mam troszke większe iskierki
    Wykorzystam do budowy generator wysokiego napięcia opisany numerze 4/2002 EdW
    Zamiast trafa odchylania poziomego wykorzystam cewke zapłonową BE200B

0
  • #13 15 Sie 2005 14:01
    elektryk1e
    Poziom 22  

umiesc to w dziale DIY

0
  • #14 15 Sie 2005 22:41
    Faces

Witam. Problemem może być niewłaściwe zasilanie lampy plazmowej. Zrób tak dokladnie jak napisał "gregor10". Moja pierwsza lampa plazmowa to generator 555 i mosfet na WY. Generator działał poprawnie mosfet sprawny, a na WY trafa zero żadnej iskry czy plazmy(trafo z TV Helios, uzwojenie pierwotne 10zw. Cu 1.5mm). Całość była zasilana z zasilacza 15V o wydajności 3A. W zasilaczu zastosowałem kondensator filtrującu 4700 mikro. Kondensator ten wymieniłem na 10000 mikro i ku mojemu zdziwieniu lampa ruszyła:). Jak się okazało przyczyną była zbyt mała pojemność filtrująca w zasilaczu. Tak na marginesie warto zastosować generator na dwóch wzmacniaczach operacyjnych. Pod WY wzmacniacza operacyjnego podlączyć stopień przeciwsobny. Elektryk1e zajrzy na strone http://shogoonn.w.interia.pl/elektronika/elektronika.html

0
  • #15 15 Sie 2005 22:46
    elektryk1e
    Poziom 22  

hehe ja juz dawno ja skonczylem. tylko ktos odswierzyl temat. czytaj uwarznie ;) pozdro

0