Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

FPGA - Układy fpga w służbie przetwarzania obrazu

Lord Volt 03 Lis 2013 22:25 1959 1
  • #1 03 Lis 2013 22:25
    Lord Volt
    Poziom 2  

Witam,

Sytuacja rysuje się następująco: mam za zadanie wykonać system stereowizyjny, bazujący na fpga. Urządzenie pobiera obraz z dwóch kamer (prawdopodobnie będę korzytał z kamer ov7670(max image transfer rate 30fps dla vga)), fpga wykonuje wybrany algorytm stereowizyjny i wyrzuca mapę głębi na wyjście vga.

Na razie projekt jest w najtrudniejszej fazie, tzn. tworzenia założeń i analizy rozwiązań. Na tę chwilę ścieram się z kilkoma problemami, którymi chciałem się z Wami podzielić i usłyszeć opinię mądrzejszych w temacie.

Zastanawiam się jak rozwiązać problem buforowania obrazu. W układach fpga istnieją zasoby block of ram, jednak są one niewystarczające. Np w układzie, z którego mam okazję korzystać (spartan 3 XC3S200) jest 216 Kb pamięci typu BRAM. Zakładając, że obraz z jednej kamery ma 640x480 (max rozdzielczość kamery ov7670) i licząc wielkość piksela 8 bitów daje ponad 2 mega na obraz z jednej kamery. Na razie ostrożnie szacuję liczbę buforów na 3 (2 z kamer, 1 wyjściowy). I w tym momencie rysują się alternatywy: zmniejszenie rozdzielczości obrazu, wybór układu fpga z większą ilością BRAM , zastosowanie zewnętrznej pamięci. O ile pierwsze dwa są oczywiste, to z 3 mam problem.
    Jaki typ pamięci byłby w miarę prosty w obsłudze i zapewniał szybką pracę. Czy pamięci SRAM nadawałyby się do takich rozwiązań ()? Czy czas dostępu pamięci SRAM rzędu 10ns oznacza, że zapis/odczyt może być dokonywany z częstotliwością 100MHz ?

Oczywiście wybór któregoś z rozwiązań będzie uzależniony silnie od tego jak będzie działał algorytm, być może nie będzie potrzeby posiadania dużych zasobów pamięciowych, jednak na razie muszę dokonać rozeznania w temacie możliwości przechowywania obrazów z kamer.

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie i komentarze.
    Pozdrawiam, Lord Volt

• #2 15 Lis 2013 20:06
    tek-no-logical
    Poziom 15  

Na początek polecam Link :)
    (jeden z pierwszych wyników zawiera odpowiedzi na kilka z pytań.)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME