Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

uC GSM GPS - Czy taki układ zasilania ma sens?

kaczor90 04 Lis 2013 09:40 1230 2
 • #1 04 Lis 2013 09:40
  kaczor90
  Poziom 13  

  Witam. Chciałbym zapytać doświadczonych kolegów, czy taki układ (uproszczony) zasilania mikrokontrolera, modułu GSM i GPS jest sensowny. Wszystkie urządzenia mogą pracować we wspólnym zakresie napięcia wejściowego 3,4-3,6 V. Na wyjściu stabilizatora byłoby 3,5V. Jest to stabilizator o wydajności prądowej 3A więc wystarczy, jednak czy podłączanie wszystkich układów pod ten jeden stabilizator nie zagraża w jakiś sposób poprawności pracy urządzenia, np. wyszarpywanie prądu przez GSM nie zakłóci zasilania mikrokontrolera... To moje pierwsze podejście do tematu zasilania urządzeń, także proszę o wyrozumiałość. Pozdrawiam

  0 2
 • #2 05 Lis 2013 00:16
  dondu
  Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

  Witaj.
  Jeżeli się obawiasz, że GSM może zakłócać, to daj dodatkowo dławik lub regulator LDO na część dot. uC.
  Najlepiej jednak byłoby sprawdzić empirycznie. Z informacji, które podajesz nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na Twoje pytanie.

  0
 • #3 05 Lis 2013 00:18
  kspro
  Poziom 27  

  Mówiąc w skrócie taki układ zasilania ma jak najbardziej sens choćby dlatego, że nic lepszego specjalnie nie da się wymyślić. Jeśli wszystkie urządzenia są zasilane tym samym napięciem to wspólny zasilacz jest narzucającym się rozwiązaniem, co najwyżej trzeba użyć elektrolitów przy każdym urządzeniu (nie tylko GSM) ewentualnie z dławikami o bardzo małej indukcyjności rzędu 1 µH lub mniej (wydaje mi się, że wystarczyłyby tzw. perełki ferrytowe, które często spotyka się na płytach układów cyfrowych i innych urządzeń). Elektrolity powinny być zablokowane dodatkowo kondensatorami ceramicznymi 0.1µF tak jak na rysunku, natomiast samą pojemność elektrolitów trudno określić, bo zależy nie tylko od skoku poboru prądu ale także od czasu trwania. Oczywiście ten przy GSM powinien być większy, 1000µF wydaje się być dobrym strzałem, pozostałe mogłyby być powiedzmy po 100-220µF. Elektrolit Low-ESR jest oczywiście lepszy niż zwykły, jednak nie wydaje się być absolutnie wymagany, bo wewnątrz modułu GSM musi już coś być wstawione. W razie czego można te 1000µF złożyć z kilku mniejszych równolegle. Jeżeli całość będzie zasilana z +12V jak na rysunku, to wystarczy zwykły LM2576-ADJ, wersja wysokonapięciowa LM2576HV-ADJ (pracująca bodajże do 60V na wejściu) nie jest wymagana jako dużo droższa i trudniejsza do dostania.

  0