Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Konfiguracja integry 128 - Konfiguracja innych urządzeń

04 Lis 2013 10:36 5646 41
  • Poziom 9  
    Witam FORUMOWICZÓW. Potrzebuje pomocy przy konfiguracji alarmu Integra 128.
    Podstawową konfigurację już mam za sobą. Czuki PIR(aqua Luna) i dualne (kobalt) podłączone w konf. 2EOL/nc, syg. aku i opt również.
    Wejścia 1-10 -czujki
    Wejście 11-zmierzchówka
    Wejście 12-16 + wejścia z klawiatur wolne - do podłączenia radiolinii Elmes UMB100HS 2 kanały (otwierania i zamykanie bramy )

Wyjście 1 zasilanie czujek
    Wyjście 2 Optyka syg
    Wyjście 3 akustyka syg.
    Wyjście 4 zasilanie podświetlenia w czujkach (aqua luna)
    Wyjścia 5-13 podłączone minusy od podświetlenia w czujkach (aqua luna)
    Wyjście 14 - sterowanie przekaźnikiem od pompy CWU
    Wyjście 15 - przekaźnik roleta dół
    Wyjście 15 - przekaźnik roleta góra

Pobór prądu przekaźnika (cewka) 35mA.

Pomocy potrzebuje w konfiguracji (ustawienia centrali):
    1/Uruchomienie pompy CWU na 2 min po wykryciu ruchu na czujkach 1,2 a następnie zablokowaniu wyjścia przez 15min mino wykrywania ruchu.
    2/Uruchomienia podświetlenia na czas np. 30s w czujkach aqua luna po wykryciu ruchu i w kilku przypadkach w określonej porze a w kilku po zadziałaniu zmierzchówki.
    3/Zamknięcie rolet po zadziałaniu zmierzchówki ale tylko w przypadku załączonego alarmu (czyli nie ma mnie w domu)
    4/Wykorzystać jeden kanał radiolinii do otwarcia bramy a jednocześnie do zablokowania czasowo czujki w garażu na czas np 2min. Następnie jak nastąpi rozblokowanie alarmu z klawiatury to ok a jak w czasie tych 2 min nie nastąpi rozblokowanie alarmu to ma się włączyć alarm.
    5/Drugi kanał wykorzystam do zamykania bramy.
    6/Ustawienie innego kodu do załączenia i wyłączenia alarmu a innego do załączenia i wyłączenia alarmu z opcja zamknięcia i otwarcia rolet.

Wiem, że niektóre rozwiązania są na elektrodzie jednak nie jestem specjalistą i potrzebuję dodatkowej pomocy (wyjaśnień). Bardzo wiec proszę o pomoc w konkretnym temacie mojego alarmu. Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

pozdrawiam
    Rafał

Dodano po 7 [minuty]:

Bardzo chętnie skorzystam również z pomocy poza forum jeśli tylko ktoś może mi pomóc.
  • OptexOptex
  • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    Założenia fajne i w zasadzie proste do realizacji. Ja bym wykorzystał jednak pilota i radiolinię Satela INT-RX z całą świadomością jej wad i zalet.
  • OptexOptex
  • Poziom 9  
    Dlatego stosuję Elmes-a ponieważ już go posiadam i nie chciał bym dodawać kolejnych kosztów jeśli to tylko możliwe.

Dodano po 46 [minuty]:

Czy będę mógł liczyć na pomoc?
  • Poziom 9  
    Czy mogę liczyć na czyjąś pomoc?
  • Poziom 9  
    Uruchomienie ma nastąpić albo po wykryciu ruchu na czujce 1(wejście 1) albo na 2(wejście).
    dekster243 napisał:
    a następnie zablokowaniu wyjścia przez 15min mino wykrywania ruchu

Chodzi zapewne o wyjście które załącza pompę, czy załączanie pompy odbywa się zmianą stanu czy stanem?
  • Poziom 9  
    Rysiek2 napisał:
    dekster243 napisał:
    a następnie zablokowaniu wyjścia przez 15min mino wykrywania ruchu

Chodzi zapewne o wyjście które załącza pompę, czy załączanie pompy odbywa się zmianą stanu czy stanem?

Dokładnie chodzi o wyjście które załącza pompę. (założenie: pompa po wykryciu ruchu na czujcie 1 albo 2 ma zamieszać wodą przez 2 min a potem mimo kolejnego wykrycia ruchu na czujkach 1 lub 2 ma nie pracować przez czas 15 min. Po upływie tego czasu jeśli ruch się pojawi to cykl się powtarza - 2min pracy 15 przerwy)
    Ponieważ nie otrzymałem odpowiedzi na zadane pytanie spytam inaczej.
    Czy pompa widziana przez centralę to silnik czy sterownik z własną logiką czasową?
    Wyjście 17 - naruszenie wejścia (1 i 2) czas działania 15minut
    Wejście 17 - według wyjścia 17
    wyjście 16 (sterujące pompą) - naruszenie wejścia 17, czas działania 2 minuty
  • Poziom 9  
    Rysiek2 napisał:
    Ponieważ nie otrzymałem odpowiedzi na zadane pytanie spytam inaczej.
    Czy pompa widziana przez centralę to silnik czy sterownik z własną logiką czasową?

Jest to "silnik" sterowany przekaźnikiem (12v/ 230v).
    crunky napisał:

Genialne w swej prostocie. Chapeau bas!
  • Poziom 9  
    Rysiek2 napisał:
    crunky napisał:

Genialne w swej prostocie. Chapeau bas!

Z przykrością muszę stwierdzić, że to rozwiązanie nie działa prawidłowo.
    Szperając po forum udało mi się zaleź poprawnie działające rozwiązanie.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2216281.html
    dekster243 napisał:

A racz wyjaśnić dlaczego?
  • Poziom 9  
    crunky napisał:
    dekster243 napisał:

A racz wyjaśnić dlaczego?

Ponieważ za każdym razem po wykryciu ruchu po czasie pracy jest załączany stycznik mimo iż powinien być unieruchomiony na zadany czas.
    dekster243 napisał:
    Ponieważ za każdym razem po wykryciu ruchu po czasie pracy jest załączany stycznik mimo iż powinien być unieruchomiony na zadany czas.

Załączy się na 2 minuty i przez pozostałe 13 minut będzie nieaktywny, sprawdzałeś to fizycznie czy teoretyzujesz?
  • Poziom 9  
    crunky napisał:
    dekster243 napisał:

Załączy się na 2 minuty i przez pozostałe 13 minut będzie nieaktywny, sprawdzałeś to fizycznie czy teoretyzujesz?

Chciałbym aby tak było.
    Cały czas testuje to na centrali.
    No to po kolei, gdy naruszysz czujkę jak długo aktywne jest wyjście 17? Tym samym jak długo naruszone jest wejście 17?
  • Poziom 25  
    Czy kolega autor wpisał ten czas działania 15 minut ? bo mam wrażenie że nie i dlatego mu to nie działa.
  • Poziom 9  
    Przepraszam ale wczoraj już nie dałem rady sprawdzić. Sprawdzę dzisiaj jeszcze raz te ustawienia i potwierdzę. Staram się dokładnie analizować to co robię ale czasami też się mylę.

Poszukuję jeszcze podpowiedzi na kolejny delikatny problem odnośnie działania, a dokładniej niedziałania podświetlenia w czujce aqua luna.

Wyjście 14 zaprogramowane jako suma logarytmiczna sterowana wyjściem 20
    Wyjście 20 iloczyn logarytmiczny wyjść 21,22
    wyjście 21 przełącznik mono sterowany wejściem np 9 (czujka ruchu 2Eol/nc) czas działania 30s typ lini zwykła
    Wejście 22 przełącznik mono ster wej. 10(zmierzchówka - tryb reakcji bez alarmu, typ lini NO ).
    Po zadziałaniu zmierzchówki (zwarciu wej 10 z COM) podświetlenie nie działa.
    Zatem co tym razem jest zrobione źle.
    Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu.
  • Specjalista - Alarmy Stacjonarne
    Trudno będzie to rozwiązać, z racji tego, że za bardzo nie znam działania funkcji iloczynu i sumy logarytmicznej.. ;) Chyba, że chodzi Ci o coś innego, bo tego nie znam i nie wiem czy ktokolwiek zna.

Czy wraz z naruszeniem wejścia przez zmierzchówkę (Z10), naruszasz również wejście czujki ? Dopiero wtedy spełni się iloczyn i następnie suma.
  • Poziom 9  
    dariusz.bembenek napisał:
    Trudno będzie to rozwiązać, z racji tego, że za bardzo nie znam działania funkcji iloczynu i sumy logarytmicznej.. ;) Chyba, że chodzi Ci o coś innego, bo tego nie znam i nie wiem czy ktokolwiek zna.

Czy wraz z naruszeniem wejścia przez zmierzchówkę (Z10), naruszasz również wejście czujki ? Dopiero wtedy spełni się iloczyn i następnie suma.

Przepraszam za błąd. Chodziło mi o iloczyn i sumę logiczną.
    Działanie podświetlenia ma powstać w momencie wykrycia ruch przez czujkę i zadziałania zmierzchówki.
  • Specjalista - Alarmy Stacjonarne
    dekster243 napisał:
    Działanie podświetlenia ma powstać w momencie wykrycia ruch przez czujkę i zadziałania zmierzchówki.

To oczywiste - tak wygląda ta konfiguracja. Jeśli nie ma efektu końcowego to proponuję rozłożyć tą funkcję na pojedyncze etapy - chyba najlepszy sposób na naukę programowania logiki.

W programie DloadX otwórz sobie okna, w których jest pokazywany stan wejść, stan wyjść.

Narusz czujkę i zobacz, czy wyjście mono sterowane przez tą czujkę zostaje aktywowane. Analogicznie sprawdź czujkę zmierzchową. Później zobacz, czy w momencie naruszenia obu wyjść, zostaje aktywowany iloczyn ?
    Itd. itd. W ten sposób dojdziesz do tego, w którym momencie Twój program nie działa prawidłowo.
    dekster243 napisał:
    wyjście 21 przełącznik mono sterowany wejściem np 9 (czujka ruchu 2Eol/nc) czas działania 30s typ lini zwykła
    Wejście 22 przełącznik mono ster wej. 10(zmierzchówka - tryb reakcji bez alarmu, typ lini NO ).

No i po co takie kombinacje?
    Ustaw OUT-4 jako negację wskaźnika gotowości wejścia na którym masz zmierzchówkę,
    a na wyjściach 5-13 wskaźnik naruszenia (30 sek czy ile tam chcesz) linii czujek.
  • Poziom 9  
    Rysiek2 napisał:
    dekster243 napisał:

No i po co takie kombinacje?
    Ustaw OUT-4 jako negację wskaźnika gotowości wejścia na którym masz zmierzchówkę,
    a na wyjściach 5-13 wskaźnik naruszenia (30 sek czy ile tam chcesz) linii czujek.

OK jak tylko wrócę do domu to to przetestuje.
    Natomiast został mi ostatni temat.
    Do jednego wyjścia podpięta jest radiolinia z opcja albo NC albo NO.
    Założenie jest takie aby po podaniu sygnału z radiolini (chwilowy)nastąpiła blokada wybranej czujki ruchu na np 2 min i następnie musi nastąpić rozblokowanie alarmu z klawiatury - w przeciwnym wypadku alarm.
    dekster243 napisał:

...chyba raczej "wejścia" :)

dekster243 napisał:
    Założenie jest takie aby po podaniu sygnału z radiolini (chwilowy)nastąpiła blokada wybranej czujki ruchu na np 2 min i następnie musi nastąpić rozblokowanie alarmu z klawiatury - w przeciwnym wypadku alarm.

To jest ABC podstaw alarmów!
    Ustaw typ linii która ma być "blokowana" jako opóźniona wewnętrzna (typ rakcji 3) a linię z odbiornika pilota jako wejścia/wyjścia (typ reakcji 0)
  • Poziom 9  
    Rysiek2 napisał:
    dekster243 napisał:

...chyba raczej "wejścia" :)

dekster243 napisał:

To jest ABC podstaw alarmów!
    Ustaw typ linii która ma być "blokowana" jako opóźniona wewnętrzna (typ rakcji 3) a linię z odbiornika pilota jako wejścia/wyjścia (typ reakcji 0)

Ok. a czy mogę prosić o napisanie konkretnej konfiguracji (zależności).
  • Pomocny post
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    Konkretna zależność jest taka, że naruszenie linii o typie reakcji 0 (weścia/wyjścia) powoduje odliczanie czasu opóźnienia alarmu z linii o typie reakcji 3 (opóźniona wewnętrzna). W praktyce linia typu 3 (po naruszeniu) czeka na rozbrojenie alarmu i jeśli ono nie nastąpi w zadeklarowanym czasie to wyzwala alarm.
    Co jeszcze potrzeba?
  • Poziom 9  
    Przepraszam, że się długo nie odzywałem ale nie byłem w stanie sprawdzić rozwiązań z alarmem.

Teraz mogę śmiało powiedzieć, że wszystko śmiga jak należy.
    Mam jeszcze problem z taką sprawą.

Mam podłączoną do wejścia zmierzchówkę (typ reakcji zwykła, typ linii NO, z opcji zaznaczone tylko "Bez.al. po zał. zas.") . Jeśli zmierzchówka jest nie aktywna (styki rozwarte) wszystko jest ok podczas uzbrajania alarmu z klawiatury lub z pilota. Natomiast jeśli zmierzchówka jest aktywna (styki zwarte) podczas uzbrajania alarmu pilotem ok, a z klawiatury naruszenia wejścia pod które podpięta jest zmierzchówka. Nie wiem gdzie leży problem.