Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogrzewanie za pomocą klimatyzacji.

sowakuba 04 Lis 2013 11:25 3108 12
  • #1 04 Lis 2013 11:25
    sowakuba
    Poziom 2  

Dzień dobry wszystkim.
    Muszę rozwiązać problem ogrzewania pomieszczenia biurowego( brak możliwości ogrzewania gazem i węglem) brałem pod uwagę ogrzewanie piecem akumulacyjnym. Pojawił się również temat ogrzewania za pomocą klimatyzacji, nie brałem tego po uwagę ale argumenty jakie słyszałem są przekonujące. Jednostka wewnętrzna zamontowana będzie w biurze natomiast zewnętrzna w pomieszczeniu magazynowym( temp zawsze powyżej zera). Czy to się sprawdzi? Czy ma ktoś doświadczenie lub opinie na ten temat, Z góry dziękuje za odpowiedź.
    Kuba

0 12
  • Pomocny post
    #2 04 Lis 2013 12:25
    jack63
    Poziom 41  

Chcesz ogrzewać klimatyzatorem jak sądzę, bo klimatyzacja to zupełnie co innego.
    Wg. mnie dobry pomysł tylko:
    1. Należy dobrać moc klimatyzatora do zapotrzebowania, czyli strat pomieszczenia. Nie jst to proste i z reguły odbywa się na oko. Kwestia izolacji ścian i okien oraz strat wentylacji.
    2. Klimatyzatory w funkcji pompy ciepła pracują do ok. -10 - -15 oC temp. zewnętrznej. Dla niższych temperatur (góra 2 -3 tygodnie w roku) trzeba zapewnić dodatkowe ogrzewanie. Np. tzw. farelkiem.
    3. Dla temperatur dodatnich energia elektryczna "włożona" w klimatyzator skutkuje ok 3 krotną ilością energii cieplnej. Czyli porównywalnie do gazu. Jednak ze spadkiem temp. zewn. następuje szybki spadek mnożnika (COP) do wartości nawet mocno poniżej 1.

0
  • #3 04 Lis 2013 13:21
    sowakuba
    Poziom 2  

Dziękuję za szybką informację.
    Miałem oczywiście na myśli klimatyzator, tak jak napisałem jednostka zewnętrzna będzie w pomieszczeniu gdzie temperatura przy największych mrozach nie spada poniżej +5 st C, pomieszczenie jest magazynem praktycznie nieużywanym, ma wentylację. Biuro ma powierzchnię ok 14 m2, ma duża witrynę ( stare szyby niestety) ale nad i po bokach pomieszczenia są lokale użytkowe.

0
  • Pomocny post
    #4 04 Lis 2013 13:54
    jack63
    Poziom 41  

Wg. mnie powinien (choć ta witryna jest trochę ryzykowna) wystarczyć klimatyzator ok. 3-3.5 kW mocy chłodniczej czyli 18000 -20000 BTU. Moc grzewcza jest z reguły minimalnie większa, ale dla temp. dodatnich!
    Szukaj klimatyzatorów z cyframi 18 lub 20 w symbolu typu.
    Najlepiej byłoby jakoś oszacować potrzebny pobór mocy przez pomiar temp. wew i zew oraz grzanie jakimś prostym grzejnikiem elektrycznym o znanej mocy.
    Jednostkę zewnętrzną wystawiłbym jednak na zewnątrz a nie do magazynu. Ten ostatni, przy dłuższym używaniu klimatyzatora na grzaniu , zostanie chłodnią lub nawet mroźnią!
    W lecie natomiast przy chłodzeniu jednostka zewnętrzna ugotuje się.
    Najlepiej poszukaj dobrej firmy montującej. Doradzą wybór. Zamontują i dadzą gwarancję.

0
  • #5 04 Lis 2013 15:08
    sowakuba
    Poziom 2  

jeszcze raz dziękuję, niestety nie mam możliwości zamontowania za zewnątrz( konserwator zabytków, a od tyłu budynku sąsiedzi, którym na pewno będzie przeszkadzać praca klimatyzacji) magazyn ma ok 30 m2. Jeszcze raz dziękuję za radę, teraz mam dopiero dylemat.

Dodano po 4 [minuty]:

http://galanz.centrumklima.pl/pl,produkty,2,1...ienne-galanz-galaxy-aus-12h53r150l6-a5-.html,,
    mam możliwość kupna takiego zestawu w dobrej cenie wydajność ma 3500W, tylko nie mam o tym pojęcia więc czy marka jest w miarę sensowna.

Dodano po 1 [minuty]:

http://galanz.centrumklima.pl/pl,produkty,2,1...cienne-galanz-galaxy-aus-12h53r150l6-a5-.html

0
  • Pomocny post
    #6 04 Lis 2013 15:19
    jack63
    Poziom 41  

To raczej dolna półka, ale do przyjęcia.
    Ważniejszy jest jednak porządny montaż! Trzeba kupić klimatyzator z montażem i to nie montażem za 300 zł!
    Poza tym ktoś z firmy montującej powinien ci doradzić umiejscowienie jednostki zewnętrznej w sposób minimalizujący ew. niedogodności.

0
  • Pomocny post
    #7 19 Lis 2013 13:01
    DobraKlima
    Poziom 2  

Na pomieszczenie biurowe standardowej wysokości o powierzchni 14 m2 powinna wystarczyć
    klimatyzacja inwerterowa mocy chłodniczej 2,5kW (09) jeśli faktycznie jest bardzo zimno można kupić coś mocniejszego 3,5kW (12) . Większą moc nie ma co się pchać (przewymiarowane urządzenie nie będzie oszczędniejsze)

Jeśli chodzi o montaż agregatu ze względu na jego planowane umiejscowienie w magazynie spowoduje że latem będzie tam gorąco a zimą uzyskasz dodatkowo dodatkowy chłód .
    Minusem też jest konieczność serwisowania agregatu więc musi być do niego dostęp.

Plus jest taki że nie musisz kupować klimatyzacji przystosowanej do wysoko ujemnych temp. zewnętrznych a to przekłada się na cenę urządzenia.

Kupuj tylko tam gdzie dają ci gwarancję, a od instalatora zawsze żądaj jego certyfikatu na dany rok sprzedażowy (gwarancja) .
    Polecam: Mitsubishi, Toshiba, Daikin, Fujitsu, Inventor
    Tanie : MDV Gree, Midea

0
  • #8 20 Gru 2013 14:57
    wnoto
    Poziom 32  

Magazyn o powierzchni 30m2 jako "magazym" dla klimatyzatora ... to rzeczywiście zrobisz tam lodówkę w zimie a saune w lecie.

Pamiętaj dodatkowo że w klimatyzacji będze się wydzielać woda , któą musisz zagospodarować. Potrafi być tego niezła ilość.

0
  • #9 20 Gru 2013 15:46
    swornegacie
    Poziom 11  

a co powiecie na pompe ciepła powietrze-powietrze chyba taniej wyjdzie niż przy klimatyzacji no i trzeba pamiętać o odprowadzeniu skroplin do kanalizacji

0
  • #11 22 Gru 2013 10:57
    swornegacie
    Poziom 11  

tylko klima nie radzi sobie przy -15 a pompa tak :) przynajmniej porównywałem jakiś rok temu koszty ogrzewania lokalu użytkowego jakbym zamontował klimatyzacje i pompę ciepła

0
  • #13 23 Gru 2013 17:19
    swornegacie
    Poziom 11  

nie wiem ile teraz ale jak patrzyłem to niecałe 4000 zł ale są firmy w których wstawianie farelek na sale sprzedaży raz ze jest niezbyt eleganckie a dwa na noc niebezpieczne.

0