Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

regulacja paleniska w piecu

zieluuu 19 Mar 2005 23:59 5015 15
    zieluuu
    Level 10  
    witam!!!
    potrzebuje schemat wykonania jakiegoś układu który by miał za zadanie regulacji paleniska w piecu. czyli:
    1) ustalam temperature którą chce uzyskać, aby ją utrzymać trzeba regulować palenisko w dostawie powietrza. aby dostarczyć tego powietrza należy otworzyć dolną klape. czyli krótko mówiąc chodzi mi o schemt który poprzez jakiś programator temperatury będzie uchylał tą dolnąklape. klapa ta jest uchylana do góry . poprostu jest to stary piec ma ponad 25 lat . prosze o odpowieć!!!!!
    Pavlik71
    Level 15  
    Też nad tym kiedyś myślałem. Mój pomysł uchylał by małe drzwiczki od popielnika i jednocześnie "przepustnicę do komina" :). Marzyło mi się to tak, aby to otwarcie było płynne, tz. aby drzwi nie były na przemian całkowicie zamknięte i całkowicie otwarte. Stopień otwarcia zależał by od różnicy temperatur (nastawionej i rzeczywistej). Chciałbym w ten sposób uniknąć dwóch skrajnych warunków pracy pieca - rozpalania i gaszenia. Można by podpiąć do drzwiczek jakiś potencjometr, który informował by regulator o stopniu otwarcia. I o to tak mielibyśmy trzy sygnały do regulatora:
    1. Temp. ustalona
    2. Temp. rzeczywista
    3. Stopień uchylenia drzwi.
    I teraz jak miałby działać taki regulator?
    agaudio
    Level 21  
    Witam! Do pierwszego kolegi autora to ten piec jak ma 25 lat i weglowy to pomysl o nowym bo to ewenement że tyle wytrzymał. Ale do sprawy , bawilem się z tym parę sezonów i prawie co rok coś było zmieniane w sposobie regulacji z tym ,że u mnie do nadmuchu powietrza jest dmuchawka od malucha/najlepsza do tych celów ponieważ prosta regulacja wydajnosci/. Natomiast ludziom robiłem rózne wynalazki takie o których piszecie z podnoszeniem klapy popielnika.Mozna to robić po staremu na wzmacniaczach operacyjnych albo zabawić się w zaprogramowanie np. AVR- a wg. możliwości wynalazcy.
    Jest na to pół roku cos poradzimy.
    Pozdrawiam
    dste5
    Level 17  
    Ja mam taki regulator z Elektroniki Praktycznej nr 9/99 od kilku lat i jak do tej pory zachowuje się rewelacyjnie. Schemat i płytkę można sciągnąć bezpłatnie z archiwum EP(www.ep.com.pl).
    Sba
    Level 11  
    Schemat lub kit takiego sterownika jest w 1/2004 numerze Nowego Elektronika. Jednak steruje on na zasadzie włącz/wyłącz wentylatorem lub co się tam da na wyjście oraz pompką c.o. Tak więc nie będzie to zbyt "płynne" sterowanie. Najlepsze efekty daje jednak nadmuch wymuszony, ułatwione jest wtedy rozpalanie i szybko osiąga się zadaną temperaturę. Można skorzystać z gotowych ofert różnych producentów takich sterowników zintegrowanych z wentylatorem.
    adammc

Level 26  
    tomeeh daj spokuj z regulatorem pid to nie proces przemyslowy tylko piec w domu wystarczy regulator 2 stawny na lm311 z histereza a zamiast klapy wstawic turbine wentylator co bedzie tloczyl powietrza ja mam tak u siebie a mam zębiec tez ma 25 lat i dzila spoko ......... a zdajesz sobie sprawe jakbys do czegos takiego dobieral regulator pid to stworzenie modelu matematycznego bylo by bardzo trudne i wrecz nie mozliwe do wykonania przy tylu zmieniajacych sie czynnikach kiepski wegiel wiatr na polu wypalajacy sie material krecenie galka i wiele takich czynnikow..a jezeli myslales o metodzie drgan krytycznych by stosowac zieglera nicholsa lub A H to to jest tak duza bezwladnosc ze w oczekiwaniu na drgania bys spalil tone ba2 tony by przeprowadzic takie eksperymenty.....a za cene regulatora pid i elementow wykonawczych czujnikow do niego kupi sobie nowy piec ba nawet 2 albo jeden gazowy 2 funkcyjny

Dodano po 17 [minuty]:

a czujnik wystarczy wstawic na rurze wylotowej wyjsciowej z pieca i kontrolowac temperature wody wyplywajacej z pieca i tyle . teraz w piecach mialowych stosuje sie takie wentylatory ja wstawiam went od f126p
    tomeeh
    Level 24  
    No ja mam na myśli PIDa stworzonego przez siebie. Polecam takie cacko, bo jak się samemu zrobi to to niewiele kosztuje - przecież tak na prawdę jest to kilka wzmacniaczy operacyjnych. Prawdą natomiast jest, że gotowe moduły PID trochę kosztują.
    User removed account
    Level 1  
    greg45
    Level 12  
    Bawiłem się takimi sterwaniami kotła i u mnie najlepiej zdaje egzmin otwieranie i zamykanie popielnika.Kocioł pracuje jak gazowy, utrzymuje temp zadaną z dokładnością 4 stopni C.Na wentylatorze było przerastanie nastawy spowodowane ciągiem komina,przez went. wchodziło
    powietrze mimo że był zatrzymany.Obecnie steruje tym sterownik na 89C2051 czujnik Ds18b20 wyświetlacz 1*16.Regulatory PID też sprawdzałem ale kocioł węglowy jest trudny do zgrania z takim sposobem rgul.Pozdrawiam
    adammc

Level 26  
    cha cha u mnie jak wentylator nie pracuje sama automatycznie zamyka sie klapka i mowy o ciagu przez komin nie ma no chyba ze wiatr przekroczy 80 km /h ........ a co do tych termostatow z tymm lancuszkiem to zgadzam sie jest to dobre rozwiazanie ..
    ale z wymuszonym ciagiem przez wentylator mozna palic w piecu wszystkim nawet samym mialem
    agaudio
    Level 21  
    Niezła lekcja dla palaczy CO . Z tym nadmuchem to faktycznie dużo pomaga i mozna palić samym miałem ale są przypadki gdzie jest wysoki komin odpowiedni przekrój czyli minimum jak jedna cegła / 12 x 24cm/i z powodzeniem wystarczy tylko regulacja klapką popielnika i może być płynna lub 2- stanowa. Przy projektowaniu takiego regulatorka trzeba uwzglednić aby przy zakonczonym paleniu z braku opału czy tym podobne kiedy to temperatura rzeczywista bedzie mniejsza od zadanej i układ jest gotowy do palenia na 100% a tym czasem trzeba wszystko zamykać aby nie tracić cennych kalorii.
    zieluuu
    Level 10  
    ja niechcę to zrobić bez żadnego wentylatora. wentylator jest nie potrzebny w tym przypadku.
    c_04
    Level 21  
    nie wiem czy temat aktualny ale ja sobie wymyslilem ze najlaptwiej budowac takie sterowanie na termistorze... i tez by byla cala ta histereza;)... czyli im zimniejszy piec tym bardziej wentylator wieje albo bardziej sie klapa otwiera... wentylatorem sprawa prosta z klapa juz troche trudniej ale te w sumie latwizna... do klapy sprezyne albo jak opada sila grawitacji lub inaczej to pominac sprezyne... i dac elektromagnes p[rzeztramzystor albo cos zeby jak pojawia sie wyzsze napiecie bo termistor zaczyna przewodzic to cewka elektromagnesu by wciagala bardziej rdzen jak wielki wskaznik VU;)a ustawianie temp tez moze byc proste np wstawic za termistorem w szereg potencjometr...
    a jak ktos chcejescze prosciej to bimetal i wentylator... moze jak by sie cos pokombinowalo to by nawet taki od zelazka podszedl... z termistoremzeby go nie upalic to mozna postawic cajnik na piecu i tamten termistor np w oleju... albo prez cos izolujacego od nadmiaru ciepla... w domach jednorodzinnych temp pieca ustala sie za pomoca temperatury wody w piecu od CO... najwaniejsze w tym wsystkim jest zeby taki piec nei gasl... badalem u kumpla caly taki fabryczny piec... i tym zeby nie trzeba przychodzic go zapalac co pare h steruje impuls parosekundowy w ustawianych odstepach czasu podawany na wentylator... i to moe byc 10 min... 30min... i tyle;)
    ja bym jeszcze pomyslal nad programowanym ukladem zegarowym zeby robil takie nadmuchy co jakis cas... najprosciej to chyba tez zrobic jako cas ladowania i rozladowywania kondensatora... i np im wiekszy opor zwierajacy go z masa tym dluzszy czas rozladowywania... latwina chyba;)) przeciez to nie musi byc z zegarkiem w reku;)
    a druga rzeczo jakiej mi sie teraz pomyslalo to to ze mona by jescze przymykac dostep powietra kiedy ktos ma dmuchawe i duzy cug.... w tym wypadku mozna zastosowac wersje dla klapy;)) i dac na sprzeynie z elektromagnesy kawalek blachy zeby zamykal nieszczelnie dostep powietrza
    pozdrawiam
    moze pomoglem moze nie;))
    c_04
    p.s. zmiany w grzaniu dzien/noc mozna zrobic np na wystawionym za okno jakims fotoelemencie;))