Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Aparatura rc-- - APARATURA RC

04 Lis 2013 13:37 2553 6
  • Poziom 2  
    Cześć, potrzebuje zrobić prosta aparature rc, w której potrzebuje mieć dwa przełączniki obrotowe (1 do sterowania serwem, a drugi do sterowania silnikiem bezszczotkowym(silnik ma działać dwukierunkowo)) i 6 przełączników tact switch. Aparatura ma być do samochodu rc i działać w paśmie ISP 868Mhz.
    1 przełącznik - hamulec
    2 przełącznik - światła
    3 przełącznik - światła ostrzegawcze
    4 przełącznik - lewy kierunkowskaz
    5 przełącznik - prawy kierunkowskaz
    6 przełącznik - starter
  • Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
  • Pomocny post
    Moderator Robotyka
    A) - Samodzielna budowa aparatury RC jest znacznie droższa i gorsza niż dowolny dostępny sprzęt fabryczny.

B) - Do sterowania zdalnego pojazdami lądowymi RC, wolno stosować TYLKO częstotliwości: 27MHz (tanie zabawki), 40 MHz (sterowanie analogowe) i 2,4 GHz (sterowanie cyfrowe). Wszystkie inne pasma, są niedozwolone polskim prawem.

C) -Jeżeli zastosowałbyś mikroprocesor programowalny, to wszystkie funkcje dla przełączników, zastosowałbyś automatycznie na poziomie samego samochodu, bez angażowania aparatury, wyłącznie na podstawie odczytu sygnałów PWM z odbiornika. Wystarcza do tego 3 kanały,czyli typowa aparatura pistoletowa spełnia wymagania.
  • Poziom 2  
    Pasmo 868Mhz jest nielicencjowane. Madrik bardzo mi pomogłeś, dzięki ;) Zastosuje tylko sterowanie serwem i silnikiem, a mikrokontroler wykona resztę pracy.
  • Poziom 31  
    Odświeżam temat, bo trochę się zmieniło no i koledzy nie udzielili chyba do końca poprawnych odpowiedzi.

Obecnie w kraju do kierowania modelami lądowymi (nielatającymi) przyznane jest tylko cztery kanały z pasma 40MHz:

50-40,665MHz;
    51-40,675MHz;
    52-40,685MHz;
    53-40,695MHz

Nie ma już pięciu kanałów z pasma 27MHz, przeznaczonych obecnie tylko dla urządzeń CB i ISM (zabrano je modelarzom). Niestety w rozporządzeniu nie przyznano do kierowania modelami innych pasm np. z zakresu urządzeń ISM (898MHz; 2,4GHz, o których była tu mowa). W związku z tym korzystanie DO KIEROWANIA MODELAMI (HOBBY-ZABAWA i nie mam tu na myśli szeroko pojętego zdalnego sterowania w zakresie ISM, bo to inna bajka) z pasm nielicencjonowanych, w tym przeznaczonych dla urządzeń ISM (Industrial, Scientific, Medical) tylko na własne ryzyko i odpowiedzialność. Defacto nikt tego nie kontroluje (póki co), bo nawet modelarze profesjonalni korzystają (ale chyba raczej poza oficjalnymi zawodami gdzie konieczne są ubezpieczenia OC, a w związku z tym wszystko musi być zgodne z prawem) z powszechnie dostępnych w sklepach aparatur RC 2,4GHz (że coś można kupić obecnie i mieć - jakby nie było mamy wolny rynek, nie oznacza jeszcze, że korzystanie z tego jest u nas zgodne z prawem).

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ADMINISTRACJI I CYFRYZACJI z dnia 12 grudnia 2014 r. w sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia radiowego
  • Poziom 41  
    r2d2004 napisał:
    Odświeżam temat, bo trochę się zmieniło no i koledzy nie udzielili chyba do końca poprawnych odpowiedzi.

W Polsce częstotliwości, które mogą być wykorzystywane do zdalnego sterowania, są regulowane przez UKE.

Wybrane zakresy są następujące:

Pasmo 27 MHz – zabawki, modele naziemne i pływające.
    Pasmo 35 MHz – wyłącznie modele latające.
    Pasmo 40 MHz – modele naziemne i pływające.
    Pasmo 443 MHz – piloty, alarmy.

Bez pozwolenia dozwolone jest użytkowanie częstotliwości:

26,995 MHz
    27,045 MHz
    27,095 MHz
    27,145 MHz
    27,195 MHz
    34,995 – 35,225 MHz
    40,665 MHz
    40,675 MHz
    40,685 MHz
    40,695 MHz

dla mocy maksymalnie 100 mW ERP oraz pasmo 2,4 GHz dla mocy do 10 mW.

Reszta zakresów podlega licencjonowaniu.

Bez zezwolenia
    Grupa 1 – są do niej zaliczone urządzenia radiowe ogólnego zastosowania, do których należą urządzenia
    stosowane w telemetrii, zdalnym sterowaniu, transmisji danych, w różnego rodzaju alarmach, a w zakresach
    leżących powyżej 2,4 GHz również urządzenia służące do przesyłania sygnałów wizyjnych.
  • Poziom 31  
    OK! Doczytałem już, że te pięć zakresów częstotliwości z 27MHz (obejmujących kanały: 4, 9, 14, 19, 24), które zniknęły z załącznika nr7 - przyznanych dla modelarzy częstotliwości (link do rozporządzenia z 2014r. wyżej - we wcześniejszych rozporządzeniach były: np. z 2007r. TUTAJ -aneks nr8- co mnie zaniepokoiło), są obecnie traktowane w UE jako urządzenia radiowe klasy 1, ale konkretnie DO KIEROWANIA MODELAMI i dopuszczone do obrotu i przekazywania w UE

dokładnie:

Cytat:
    Application -> Model control -> This category covers applications used to control the movement of models (principally miniature representations of
    vehicles) in the air, on land or over or under the water surface.

... i jako klasa 1 nie wymagają zezwolenia, więc mogą być nadal wykorzystywane, tak jak dawniej do zdalnego sterowania zabawek/modeli (mimo, że nie występują w rozporządzeniu z 2014 w pasmach przyznanych dla modelarzy) razem ze wspomnianymi wyżej czterema kanałami w 40MHz i 23 kanałami w 35MHz, tylko dla modeli latających (bo te z przeznaczeniem dla modelarzy znajdują się w krajowym rozporządzenia z 2014r.)

Nadal mam jednak wątpliwości co do 2,4GHz. Nigdzie, ani w rozporządzeniach krajowych, ani w unijnych nie znalazłem zapisu wprost, że pasmo 2,4GHz jest przewidziane (między innymi) DO KIEROWANIA MODELAMI. Owszem pasmo to występuje (między innymi) w zakresach częstotliwości przewidzianych dla urządzeń ogólnego stosowania bliskiego zasięgu (wspomniana wyżej grupa 1), zwanych ogólnie ISM, ale z definicji tej grupy urządzeń:

Cytat:
    28) ISM (Industrial, Scientific, Medical equipment) – urządzenie generujące i wykorzystujące energię fal radiowych dla celów przemysłowych, naukowych, medycznych, domowych lub podobnych, z wyłączeniem zastosowań do celów telekomunikacyjnych

... ja nie widzę tam miejsca dla modeli latających (hobby-zabawa), zwłaszcza, że urządzenia do kierowania modelami są zawsze wyszczególniane oddzielnie zarówno w naszych rozporządzeniach na ten temat, jak i unijnych.

Natomiast jeśli chodzi o zdalne kierowanie radiowe i transmisje dla urządzeń grupy 1, to właśnie tu mamy np. zamki centralne, piloty do bram i garaży, alarmy bezprzewodowe, inteligentny dom, pogodynki, nianki i temu podobne pierdoły, ale wg. mnie NIE ZDALNE KIEROWANIE MODELI (bo powtórzę: to jest oddzielna grupa, zawsze wyszczególniana). Jeśli jestem w błędzie to niech ktoś poprawi tok mojego rozumowania, wskazując najlepiej na link z konkretnymi zapisami (ewentualnie interpretację prawną), bo ja na razie nie trafiłem!

[edit]

1 PAWEL napisał:
    Bez pozwolenia dozwolone jest użytkowanie częstotliwości (w domyśle do kierowania modeli):
    ...
    oraz pasmo 2,4 GHz dla mocy do 10 mW.
    ...

Bez zezwolenia
    Grupa 1 – są do niej zaliczone urządzenia radiowe ogólnego zastosowania, do których należą urządzenia
    stosowane w telemetrii, zdalnym sterowaniu, transmisji danych, w różnego rodzaju alarmach, a w zakresach
    leżących powyżej 2,4 GHz również urządzenia służące do przesyłania sygnałów wizyjnych.

Gdyby iść tokiem rozumowania kolegi, to zaglądając tutaj:

Urządzenia klasy 1 - UKE

... mamy całkiem sporą listę pasm radiowych do wykorzystania w zdalnym sterowaniu modelami :D . Wszystkie nie wymagają pozwolenia w UE należą do grupy 1 (cytowanej przez kolegę) jako urządzenia bliskiego zasięgu ogólnego stosowania i mają w aplikacji status: Non-Specific Short Range Devices (pomijam drobniejsze szczegóły)

19/ 40.660 – 40.700 MHz 10mW erp
    20/ 433.050 – 434.790 MHz 10mW erp
    21/ 2400.0 – 2483.5 MHz 10mW erp - to co kolega przytoczył
    24/ 13553 – 13567 kHz 42dBμA/m at 10m
    25/ 26.957 – 27.283 MHz 10mW erp
    27/ 24.15 – 24.25 GHz 100mW erp
    28/ 868.0 – 868.6 MHz 25mW erp
    29/ 868.7 – 869.2 MHz 25mW erp
    30/ 869.40 – 869.65 MHz 500mW erp
    31/ 869.7 – 870.0 MHz 5mW
    43/ 5725 – 5875 MHz 25mW erp
    44/ 6765 – 6795 kHz 42dBμA/m at 10m
    61/ 433.05 – 434.04 MHz 1mW erp
    62/ 244 – 246 GHz 100mW erp
    63/ 434.04 – 434.79 MHz 1mW erp
    65/ 434.04 – 434.79 MHz 10mW erp
    66/ 863 – 865 MHz 25mW erp
    67/ 865 – 868 MHz 25mW erp
    69/ 869.7 – 870.0 MHz 25 mW erp
    71/ 61.0 – 61.5 GHz 100mW erp
    80/ 169.400 – 169.475 MHz 500mW erp
    107/ 122 – 123 GHz 100mW erp
    Szczególnie interesująco wygląda pozycja 30. :wink:
    Jest jeszcze dalej tego trochę co by się pewnie nadawało - nie będę wymieniał (można zajrzeć do linka i szczegółowych danych), bo wg. mnie to chyba NIE O TO CHODZI(?).

Warto zwrócić uwagę na pozycje:
    94 do 98 vs 118 do 122 - te same częstotliwości, a oddzielnie wyszczególnione w dokumencie unijnym dla urządzeń radiowych do kierowania modelami!

[Edit: 24-08-2016]

Zrobiłem trochę wykopalisk TUTAJ - szczegółowa odpowiedź.

Krótko:

z dotychczasowymi pasmami/kanałami dla modelarzy jest tak jak napisał kolega 1 PAWEL (bez zmian).

Obowiązująca w tym względzie norma UE (gdzie można zobaczyć szczegóły):

ETSI EN 300 220-1 V2.4.1 (2012-01) (str. 9 i 28)

Aparatury RC do kierowania modeli na 2,4GHz wykorzystują modulację FHSS i DSSS, podobnie jak urządzenia WiFi pierwszej generacji (IEEE 802.11) - widocznie w związku z tym zostały zaliczone do urządzeń szerokopasmowej transmisji danych, dopuszczonych w UE do obrotu i przekazywania (nie wymagają pozwolenia radiowego jako urządzenia klasy 1) i limit mocy RF wynosi 100mW (20dBm), a nie 10mW. Z 10mW i antenkami mobilnymi nie uzyskałbyś takich zasięgów, jakie te aparatury mają.

Obowiązująca w tym względzie norma UE (gdzie można zobaczyć szczegóły):

ETSI EN 300 328 V1.9.1 (2015-02) (str. 9 i 15)