Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miękki start żarówek 230V - jaki termistor?

04 Lis 2013 17:12 4653 4
 • Poziom 7  
  Witajcie ;) Sporo czytałem ostatnio o miękkim starcie żarówek i postanowiłem coś takiego zastosować u siebie w głównym oświetleniu pokoju (czyli lampa pod sufitem). Mam jednak mały problem z dobraniem odpowiednich termistorów, jestem początkującym w tym temacie.

  Lampa składa się z 4 żarówek (aktualnie halogenowe, każda po 50W), z tym, że włączane są parami (2 osobne przewody fazowe, 2 klawisze we włączniku). Jaki zastosować termistor do każdego z obwodów? W niedługim czasie przewidywana jest wymiana żarówek na inne halogenowe, ale w kształcie zwykłej bańki z gwintem E27 (znane między innymi jako HALOGEN ECO Classic, na przykład od OSRAMa), a co za tym idzie zmniejszy się delikatnie pobór mocy (z 50W pojedynczej żarówki do 40 / 42W / szt.)
  Na podstawie lektury innych tematów, jak np. ten: Link doszedłem do wniosku, że potrzebny będzie termistor 47Ω 1A dla jednej żarówki (czyli na jeden obwód ok. 90Ω i min. 1A). Mam niestety mały problem ze znalezieniem odpowiednich na aukcjach internetowych, czy w sklepach online. Znalazłem coś takiego:

  Cytat:
  NTC-47D-15 TERMISTOR

  Termistor NTC - 15mm, 47Ω, RoHS
  Parametry: IMAX=3.0A, R25°=47Ω, R [IMAX]=0.680Ω, TT=76s.
  Wymiary: DMAX=16.5mm, T=6.0mm, F=7.5mm.
  Cytat:
  Termistor NTC - 110 R = 150 ohm kpl/3

  Cytat:
  ZESTAW TERMISTORÓW typu B57164K0101J firmy Epcos

  Są to termistory serii K164

  100Ω25°C +- 5% R=5mm

  K(B25/100)=3200 ±5%

  P25=450mW


  Który z nich się najbardziej nada? Jeśli żaden, to proszę o podanie oznaczeń właściwego termistora, lub link do jakiegoś sklepu, gdzie dostanę odpowiednie termistory. Opór aktualnej żarówki na zimno to ok. 78.5 Ω (dla jednej sztuki), a halogenu eco w kształcie bańki ok. 89.5Ω (także dla jednej sztuki). Przypominam, że świecić będą zawsze parami (nie chcę stosować osobnego termistora na każdą żarówkę, wolałbym jeden termistor, lub kilka odpowiednio dobranych, ale na zespół dwóch żarówek).

  Kolejna sprawa to umiejscowienie termistorów. W puszcze pod włącznikiem odpada, ze względu na prawie całkowity brak miejsca, więc zastanawiam się nad próbą wsadzenia ich między sufitem a kinkietem. Czy takie rozwiązanie będzie bezpieczne? Miejsca specjalnie dużo tam nie ma uwzględniając kable (te od kinkietu mogę minimalnie przyciąć)
  Miękki start żarówek 230V - jaki termistor?
  Wiem, że taki termistor w czasie pracy może osiągać temperatury powyżej 100°C, więc nie jestem pewien czy w razie zetknięcia na dłużej z przewodem nie będzie to niosło za sobą tragicznych skutków. Co do czasu rozgrzewania żarówek - nie musi być to ułamek sekundy. Może to być nawet 2 / 3 sekundy, to nie robi problemu (proszę uwzględnić przy doborze termistorów).

  Korzystając z okazji i uprzejmości użytkowników forum chciałbym się również dowiedzieć, jakie termistory będą odpowiednie dla pojedynczych innych żarówek (zakładając tradycyjne i halogenowe) o mocach np. 20W, 35W, 40W, 50W, 60W, 75W i 100W. Zwykłych żarówek coraz mniej, dzięki 'kochanej' Unii, więc chciałbym zabezpieczyć te najczęściej włączane 'robocze doświetlacze', by popracowały jak najdłużej bez wymiany. Termistor o oporze równym ok. połowie oporności żarówki na zimno będzie odpowiedni?

  Z góry serdecznie dziękuję za wszystkie odpowiedzi i chęć pomocy. Mam nadzieję, że moje wątpliwości zostaną rozwiane (nie znalazłem dokładnych odpowiedzi w innych, wcześniej utworzonych tematach). Pozdrawiam! ;)
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 20  
  Nie wiem co dokładnie chcesz osiągnąć, czy ochronę przed udarem prądu w momencie włączania czy też płynne rozjaśnianie od 0 do 100% mocy żarówki?
  Jeśli pierwsze rozwiązanie to układ tzw. Soft-start do transformatorów toroidalnych.
  Jeśli drugie rozwiązanie to regulacja fazowa+triak.
 • Poziom 30  
  Obie te funkcje spełniają niektóre gotowe ściemniacze dotykowe, do zamontowania w puszce w ścianie. Bezpieczne i wygodne. Są też podwójne i potrójne. Kwestia znalezienia takiego, który ma znośną cenę.