Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

System C.O układ otwarty - parę pytań

chce sciagnac 08 Lis 2013 01:27 17754 91
  • #31 08 Lis 2013 01:27
    chce sciagnac
    Poziom 10  

A teraz mankament dziś wymierzałem rurki,kolanka,itp pod centralne. Okazało się że zasilanie kaloryferów wypadnie na poziomie pieca dosłownie i teraz pytanie jak podłączyć??narysowałem 2 schematy nie wiem cz w takiej sytuacji jest sens robic baypass z zaworem różnicowym?? Lub 2 schemat z pompami na powrocie?? Jeszcze kwestia podłączenia naczynia przelewowego czy zastosować 1 rurę jako RB i RW czy może RB do naczynia a RB na powrót pieca?? Wyżej załączyłem schemat pieca gdzie producent pozwala na podłączenie RB i RW razem proszę o radę jutro wieczorem demontaż starego pieca i podłączenie nowego Pozdrawiam:)

• #32 08 Lis 2013 01:28
    chce sciagnac
    Poziom 10  

A teraz mankament dziś wymierzałem rurki,kolanka,itp pod centralne. Okazało się że zasilanie kaloryferów wypadnie na poziomie pieca dosłownie i teraz pytanie jak podłączyć??narysowałem 2 schematy nie wiem cz w takiej sytuacji jest sens robic baypass z zaworem różnicowym?? Lub 2 schemat z pompami na powrocie?? Jeszcze kwestia podłączenia naczynia przelewowego czy zastosować 1 rurę jako RB i RW czy może RB do naczynia a RB na powrót pieca?? Wyżej załączyłem schemat pieca gdzie producent pozwala na podłączenie RB i RW razem proszę o radę jutro wieczorem demontaż starego pieca i podłączenie nowego Pozdrawiam:)

• #33 08 Lis 2013 07:42
    Pawlo-3102
    Poziom 17  

Łukasz2407 napisał:
    Piec nie potrzebuje naczynia wzbiorczego.

Dodano po 10 [minuty]:

Pawlo-3102 napisał:
    Łukasz2407 napisał:
    gersik napisał:
    Nie ma potrzeby wystarczy jak rura bezpieczeństwa będzie podpięta zgodnie z normą.

Jeżeli będzie zgodnie to powinna wchodzić od góry naczynia i nie stykać się z wodą.

Dodano po 7 [minuty]:

Czy ktoś się nie zgadza, że ten układ jest prawidłowy?

Prawidłowy.Tylko po co prowadzić 2 rury? Puszczamy jedną rurę,która będzie jednocześnie rurą wzbiorczą i rurą bezpieczeństwa.

No dobra. Skoro już brniemy to tak:
    Kocioł prawidłowo podłączony (z dwiema rurami) podczas zagotowania się wyrzuca wrzątek przez rurę bezpieczeństwa. Z racji tego, że w naczyniu jest zimna woda, taka ilość jaką wyrzuca kocioł do naczynia spływa rurą wzbiorczą w powrót kotła studząc go. Tyle o... :-)

Dodano po 2 [minuty]:

Powiedział hydraulik z 12 letnim stażem...;-)

I to jest fachowe wytłumaczenie,na które czekałem cały ten czas:->

• #34 08 Lis 2013 10:24
    Łukasz2407
    Poziom 17  

Jak czegoś nie wiecie to pytajcie...:-)

• #35 08 Lis 2013 11:08
    gersik
    Poziom 32  

Te... hydraulik z 12-sto letnim stażem popracujesz jeszcze dwanaście lat i tak dalej będziesz chłopcem na posyłki. Piszę ci jeszcze raz. do prawidłowego podpięcia kotła stałopalnego z naczyniem otwartym wystarczy jedna rura, która jest rurą bezpieczeństwa i zarazem rurą wzbiorczą i druga przelewowa. Wymóg montowania osobnej rury wzbiorczej jest wówczas gdy podpinamy więcej niż jeden kocioł grzewczy do jednej instalacji ( mówimy o kotłach grzewczych na paliwo stałe). Dlatego napisałem że rura musi być podpięta zgodnie z normą.
    A co się tyczy twojego schematu to ciekawy jestem jak odpowietrzysz rurę zasilającą z kominka do wymiennika płytowego?

• #36 08 Lis 2013 12:51
    Łukasz2407
    Poziom 17  

chce sciagnac napisał:
    A teraz mankament dziś wymierzałem rurki,kolanka,itp pod centralne. Okazało się że zasilanie kaloryferów wypadnie na poziomie pieca dosłownie i teraz pytanie jak podłączyć??

A chcesz to mieć na grawitacji?

Dodano po 14 [minuty]:

gersik napisał:
    Te... hydraulik...
    A co się tyczy twojego schematu to ciekawy jestem jak odpowietrzysz rurę zasilającą z kominka do wymiennika płytowego?

To schemat znaleziony w sieci a nie mój. Sedno sprawy nie dotyczy odpowietrzenia tylko naczynia. Jeżeli twierdzisz, że ten schemat jest nieprawidlowy to napisz a nie bij piany i nie wyzywaj ludzi od "chłopców na posyłki". Nikt mi nie mówi co mam robić...

Dodano po 1 [minuty]:

Poza tym wyjaśniłem do czego jest taki układ.

Dodano po 12 [sekundy]:

Poza tym wyjaśniłem do czego jest taki układ.

• #37 08 Lis 2013 13:59
    Pawlo-3102
    Poziom 17  

"A co się tyczy twojego schematu to ciekawy jestem jak odpowietrzysz rurę zasilającą z kominka do wymiennika płytowego? "

Odpowietrznikiem?

• #38 08 Lis 2013 20:39
    chce sciagnac
    Poziom 10  

Witam dzis kupiłem wszystkie niezbędne elementy.zrobię najprostszy układ z pompą na powrocie przedstawiam schemat.

• #39 08 Lis 2013 22:18
    W0jtek92
    Poziom 36  

Zakładając że to rysunek tylko poglądowy a nie czysto praktyczny to tak będzie dobrze;)

• #40 09 Lis 2013 00:23
    chce sciagnac
    Poziom 10  

chodzi o naczynie przelewowe sa tylko 2 króćce które 1 jest z pieca zasilanie a 2 gi idzie do kanalizy

• #41 09 Lis 2013 00:25
    W0jtek92
    Poziom 36  

Ale na przelewie musisz zamontować fajkę napowietrzająco-odpowietrzającą.

• #42 09 Lis 2013 00:34
    chce sciagnac
    Poziom 10  

to dobre bedzie??

Dodano po 7 [minuty]:

wiem o szczegułach fajkach itp tylko chodzi mi czy wystarczy wyjscie do pieca i do kanalizacji z naczynia

• #43 09 Lis 2013 00:36
    W0jtek92
    Poziom 36  

Będzie dobrze tylko zasilenie grzejników daj troche niżej niżeli na tym rysunku by uniknąć braku ich grzania po nadmiernym wygotowaniu się wody. No i fajka na przelewie być musi, filtr i zawory do pompy, ale ogólnie będzie okey.

Dodano po 46 [sekundy]:

Wystarczy 1 rurowe podpięcie naczynia wzbiorczego.

• #44 09 Lis 2013 00:37
    chce sciagnac
    Poziom 10  

tzn odpowietrzenie bedzie przez kanalizacje plus fajka na najwyższym punkcie instalacji

• #45 09 Lis 2013 00:39
    W0jtek92
    Poziom 36  

Najwyższy punkt : wpięcie fajki na linii przelewu do kanalizacji możliwie blisko naczynia.

• #47 11 Lis 2013 21:35
    chce sciagnac
    Poziom 10  

Dane techniczne

-kocioł stałopalny 8kw
    -zasobnik 200l z wężownicą `przystosowaną do kotłów niskotemperaturowych
    -naczynie przelewowe 3 króćce (zrobiłem zasilanie wody do naczynia)

Dodano po 8 [minuty]:

Serednica rur miedź 28 tylko na kaloryfery są poprowadzone 22

• #48 11 Lis 2013 22:26
    Łukasz2407
    Poziom 17  

Jeżeli kocioł nie będzie pracował na grawitacji to zbędny jest zawór różnicowy. Poza tym za pompami nie zawory kulowe tylko zwrotne.

• #49 11 Lis 2013 23:08
    chce sciagnac
    Poziom 10  

no kocioł nie bedzie pracował w grawitacji tylko z pompami to co nie robic wcale bypassa?Czy robic bez różnicowego??Co jak prądu nie będzie?

• #50 11 Lis 2013 23:31
    tadek-67
    Poziom 20  

Narysuję CI schemat,jak mam u siebie nie wiem jak długo-kilkanaście lat,ostatnio po remoncie tj. wymiana rur i grzejników na nowe. Układ najprostszy z możliwych ,może dzięki temu działa bez zarzutu. System C.O układ otwarty - parę pytań

• #51 12 Lis 2013 00:14
    W0jtek92
    Poziom 36  

Przed wpięciem do naczynia usuń odpowietrznik który jest przed jego wpięciem, naczynie odpowietrzy układ przez fajkę, automatyczny odpowietrznik daj na nitce grzejników za pompą bo widzę iż powrotna rura odpowietrznik ma a zasilanie już nie. Skoro masz już by pass zakupiony to zamontować go można, bo nawet jak by zawór różnicowy przepuszczał to aż tak to pompie w mieszaniu wody nie zaszkodzi, zawory zwrotne za pompami są wymagane, filtry przed pompami też.

• #52 12 Lis 2013 09:20
    chce sciagnac
    Poziom 10  

Naczynie odpowietrzyć przez fajkę czyli taka mosiężna główka z małym otworkiem nagwintowanym?czy jest jakiś specjalny(faja)do naczynia?Ok filtry przed i zawory zwrotne za pompami,a czy można bypass pominąć?? Czy bezpieczniej będzie z nim w razie braku prądu?

Dodano po 4 [minuty]:

Może zamiast tej fajki podłącze naczynie tak jak na rysunku??

• #53 12 Lis 2013 10:00
    Łukasz2407
    Poziom 17  

Zawór różnicowy nic ci nie da w układzie z Twoim projektem. Rura bezpieczeństwa nie ma na swojej drodze żadnych urządzeń więc w przypadku zagotowania ciśnienie ma prostą drogę ujścia. Fajka jest po to, żeby nie wyssało Ci całej wody z układu jak się przeleje przez naczynie (spuszczałeś kiedyś wino?).

• #54 12 Lis 2013 12:02
    Pawlo-3102
    Poziom 17  

Łukasz2407 napisał:
    Zawór różnicowy nic ci nie da w układzie z Twoim projektem. Rura bezpieczeństwa nie ma na swojej drodze żadnych urządzeń więc w przypadku zagotowania ciśnienie ma prostą drogę ujścia. Fajka jest po to, żeby nie wyssało Ci całej wody z układu jak się przeleje przez naczynie (spuszczałeś kiedyś wino?).

Nie wiem czy to dobre porównanie-przy przelewaniu wina czy paliwa mamy wężyk zanurzony w cieczy.Nie sądzę żeby cokolwiek wyssało z układu a już na pewno nie całą wodę.Za to na pewno przy przelewaniu będą ciekawe efekty dźwiękowe.Warto zrobić odpowietrzenie-dużo roboty z tym nie ma.

• #55 12 Lis 2013 12:50
    das160
    Poziom 15  

Kolega Łukasz2407 załączył grafikę, w kontekście naczynia.
    Wymiennik jest potrzebny do połączenia układu otwartego z zamkniętym.
    Jest tam jeszcze jeden ważny układ, odbioru nadmiaru ciepła (nr 4,5,7 )
    Tobie wystarczy układ otwarty z pompą, załączaną przy temp 50°C.
    Zawór 4d lub 3d, służy do uzyskania komfortowej temperatury na grzejnikach, niezależnej od temperatury kotła, np na kotle może być 60°C a na grzejnikach 45°C.
    Pozdrawiam

• #57 13 Lis 2013 00:37
    Łukasz2407
    Poziom 17  

Pawlo-3102 napisał:
    Łukasz2407 napisał:

Nie wiem czy to dobre porównanie-przy przelewaniu wina czy paliwa mamy wężyk zanurzony w cieczy.Nie sądzę żeby cokolwiek wyssało z układu a już na pewno nie całą wodę.Za to na pewno przy przelewaniu będą ciekawe efekty dźwiękowe.Warto zrobić odpowietrzenie-dużo roboty z tym nie ma.

Tak. Ale jeżeli naczynie się napełni to wężyk też będzie zanurzony w cieczy. Mając na instalacji chociaż jeden automatyczny odpowietrznik sytuacja będzie analogiczna(pod warunkiem, że rura przelewu schodzi na sam dół)...

• #58 13 Lis 2013 07:32
    Pawlo-3102
    Poziom 17  

Z naczynia płyn przestaje spływać w momencie gdy lustro wody zejdzie poniżej króćca rury.W tym momencie "wężyk" jest wyjęty z cieczy.Więc jakim sposobem miałoby zassać pozostałą wodę? Znam taką konstrukcję z praktyki-pracowałem (uczyłem się) u takiego faceta ,co nie miał zielonego pojęcia jak robić instalacje.U niego nigdy nie było odpowietrzenia.I nie uwierzysz-nic nie wyciągało.Oczywiście odpowietrzenie jest potrzebne.Takie wykonanie jest zgodne ze sztuką i normami.I tak należy to robić.

• #59 15 Lis 2013 00:58
    Łukasz2407
    Poziom 17  

Jakim cudem lustro ma zejść poniżej skoro ciągnie przelew a powietrza nie ma w naczyniu.? Każdy wyciągnięty z naczynia litr jest zastepowany litrem z instalacji.

Dodano po 1 [godziny] 28 [minuty]:

I pytanie: na jakim poziomie zatrzyma się woda jak skończy się przelewać?

PS To po co w ogóle jest "fajka"?
    (rysunek poglądowy) :D

• #60 15 Lis 2013 07:27
    Pawlo-3102
    Poziom 17  

Łukasz2407 napisał:
    Jakim cudem lustro ma zejść poniżej skoro ciągnie przelew a powietrza nie ma w naczyniu.? Każdy wyciągnięty z naczynia litr jest zastepowany litrem z instalacji.

Dodano po 1 [godziny] 28 [minuty]:

I pytanie: na jakim poziomie zatrzyma się woda jak skończy się przelewać?

PS To po co w ogóle jest "fajka"?
    (rysunek poglądowy) :D

Nie chce mi się już tłumaczyć.Po prostu fizyka się kłania.Jak litr może być zastępowany następnym-wody ubywa to lustro wody się obniża.