Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektryka w gitarze i "uciekająca masa"

05 Lis 2013 17:55 2250 6
  • Poziom 2  
    Witam
    Ostatnimi czasy elektryka w mojej gitarze szwankuje. Konkretniej rzecz biorąc niemiłosiernie buczy bzyczy szumi, lecz zauważyłem ciekawą zależność - gdy przy podłączonej gitarze dotknę potencjometrów przystawek gniazda przełącznika buczenie znika

Nie wiem czy mogło to być spowodowane moją ingerencją (tj wymiana gniazada - chociaż dwukrotnie już to przerabiałem) czy moze coś się w elektryce spieprzyło.

Sam układ raczej standardowy tj trzy przystawki humby, przełącznik pomiedzy nimi, potencjometr volume i tone.

Tutaj pojawia się moje pytanie - jak mogłbym sprawdzić gdzie to ucieka i skąd to buczenie

Pozdarwiam
  • Poziom 22  
    A jak dotkniesz strun to bzyczenie ustaje.
  • Poziom 2  
    nie - przy strunach nie ma roznicy

jakies przemyslenia ? :>
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 29  
    Witam
    Sprawdź, czy przypadkiem nie zamieniłeś miejscami przewodu przy gniazdku ( "gorący" / masa ).
    Pozdr.
  • Poziom 22  
    Nie masz uziemionego mostka. W gitarach idzie drut , przewód jak go zwał od mostka do masy / zazwyczaj/ do obudowy potencjometra volume.
  • Poziom 2  
    otoz sprawdzilem elektronike na tyle na ile umiem

sama gitara btw to fernandes ravelle

sprawdzilem przy pomocy tego schematu http://cdn.seymourduncan.com/pdfs/support/schematics/2h_1v_1t_3w.pdf

na moje oko wszystko jest ok - drut od mostka tez idzie i jest podlaczony do masy (konkretniej do potencjometru tone)

moze was zmylilem bo przy dotknieciu do strun tez brzeczenie ustaje

w samej elektronice przy wymianie gniazda duzo sie nie bawilem wymienilem co prawda caly przewod od gniazda do potencjometru volume, sygnal tam gdzie ma byc masa do obudowy i tyle bylo mojej ingerencji :/

ewentualnie jak moge dostac sie do mostka ? od przystawki na mostku uda sie ? bo nie wiem czy jest sens sciagac struny i rozkrecac

z gory dzieki za pomoc