Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Po krótkim czasie pracy ekran wyłącza się

koles28 06 Lis 2013 08:42 1845 16
  • #1 06 Lis 2013 08:42
    koles28
    Poziom 7  

Może na początku specyfikacja sprzętu z grubsza więc jest to procesor phenom x4 965 be grafika radeon hd5830 i zasilacz ocza 600w i to było tak komp mi po prostu zaczął mulić przyszedł czas na format mam dwa dyski jeden z systemami i drugi z danymi + taki awaryjny z linuxem na wypadek gdyby winowsy padły a był mi komp potrzebny ale ten dysk jest odlaczony no to format kompletny cały dysk z systemami sformatowany i instalacja windowsa najpierw xp bo zazwyczaj mam dwa systemy xp i 8 no i instalacja z płytki xp sformatowalem poprzez narzędzie z xp porobilem parytcje np i instalator kopiuje pierwsze pliki i restart przy instalacji żeby kontynuawac jak przy normalnej instalacji i ładuje sie pasek z xp i ryp czarny ekran i wiatraki tylko wkrecily się i nic się nie dzieje i ciągle tak przy każdej innej próbie instalacji no to podłączania awaryjny dysk z linuxem odpala się system wszystko ok wlaczam firefoxa youtube i bach to samo... dodam ze tem proc 39 +/- zasilacz też jest z zapasem i nigdy wcześniej takiego problemu nie miałem z tym pc a i nawet tak sie dzieje przy live cd noo i tyle trochę długo ale chciałem jakoś zrozumiałe wylumaczyc problem

0 16
  • #2 06 Lis 2013 09:01
    ad77
    Poziom 16  

A jaką temperaturę ma grafika być może się przegrzewa i wyłącza monitor tylko. Wsadź płytę hirens boot i porób testy memtest, sprawdź napięcia zasilacza.Sprawdź czy w biosie się też wyłączy.

0
  • #3 06 Lis 2013 11:20
    RADU23
    Moderator - Komputery Serwis

Zacznij od podania pełnej konfiguracji sprzętu łącznie z marką/modelem zasilacza.

0
  • #4 06 Lis 2013 11:37
    piotrekk55
    Poziom 12  

Proponował bym sprawdzić dysk twardy, załącz S.M.A.R.T dysku. Albo od razu postaw system na tym drugim dysku gdzie linux, a ten pierwszy wypnij całkowicie.

0
  • #5 06 Lis 2013 21:40
    koles28
    Poziom 7  

odłączyłem wszystkie HD i odpaliłem hiren
    no więc konfiguracja plus temperatury po ok. 10 minutach pracy na LiveCD Windows mini xp z hiren boot wszystkie temperatury raczej stałe znikome wachania w granicach +/- 2*C
    CPU: AMD Phenom II 965BE 34.0*C FAN - 2083RPM
    GPU: Radeon HD5830 48.0*C FAN - 2542RPM
    Motherboard: Gigabyte 790XT-USB3 39.0*C
    RAM: DDR3 1333MHZ Kingston 3x2GB
    Zasilacz: OCZ600SXS
    Vcore - 1.328 V
    DIMM - 1.504 V
    +3.3V - 3.344 V
    +5V - 5. 027 V
    +12V - 12.352 V
    VBAT - 3.216 V

Z Hirena robiłem Memtest i ekran wyłączył się, wiatraki znacznie przyspieszyły, przy 20% memtestu, zero reakcji na reset albo power tylko przez wyłącznik przy zasilaczu można wyłączyć, żeby uruchomić znowu trzeba poczekać jakieś 30s jeśli wyłączy i włączy się prąd i włączy kompa od razu to ekran nawet się nie uruchamia i wiatraki na pełnych działają tzn ok. 4000RPM. Moim zdaniem HD,GPU,CPU jest OK. czyli zostaje zasilacz, ram i płyta główna

0
  • #6 06 Lis 2013 21:45
    RADU23

Wyjmij kości pamięci zostawiając tylko jedną sztukę i uruchom komputer. Jeśli bez efektu czynność powtórz dla każdej z kości.

0
  • #7 06 Lis 2013 22:08
    koles28
    Poziom 7  

zostawiałem po jednej kości RAM i robiłem memtest z pierwszą kością RAM komp wysypał się przy 60% przy kolejnej kości RAM komp padł przy 5% i przy trzeciej nawet 1% nie wskoczyło... próbowałem w różnych slotach na ram

0
  • #8 06 Lis 2013 22:15
    RADU23

Pożycz od kogoś sprawną kość pamięci i wykonaj test.
    Być może iż twoje kości są uszkodzone, co trzeba wykluczyć.

0
  • #9 06 Lis 2013 22:17
    koles28
    Poziom 7  

Ale wszystkie 3 na raz by padły? Może po prostu pójdę do kogoś i u kogoś sprawdzę moje kości.

0
  • #10 06 Lis 2013 22:21
    RADU23

koles28 napisał:
    może po prostu pójdę do kogoś i u kogoś sprawdzę moje kości

Może być i w tą stronę.
    koles28 napisał:
    ale wszystkie 3 na raz by padły?

Nie można wykluczyć takiej opcji, trzeba to sprawdzić.

0
  • #11 07 Lis 2013 01:43
    koles28
    Poziom 7  

Rozkręciłem PC na części pierwsze wszystko dokładnie przeczyściłem poprawiłem, zasilacz rozkręciłem, też przeczyściłem go dosyć dokładnie zaktualizowałem bios do najnowszej wersji dostępnej pod moją płytę i na razie na linuxie śmiga tzn. no już z 15 min, jutro spróbuję zainstalować na tym drugim dysku windowsy i popracować dłużej i co się będzie działo wtedy, jutro się odezwę jak jest

0
  • #12 09 Lis 2013 13:17
    koles28
    Poziom 7  

nie miałem czasu do tej pory się za to wziąć dlatego dopiero dzisiaj pisze bo dziś od rana się bawie tak ze poinstalowalem windowsy sterowniki i jest wszystko w porządku działa normalnie już od kilku godzin nie wiem co mu odbijało co za czary Hehe ale dzięki za rady :)

0
  • #13 29 Lip 2014 01:36
    koles28
    Poziom 7  

Witam ponownie!
    Problem powrócił ; / wszystko dokładnie tak samo jak wyżej opisałem podobne testy robiłem i podobnie się działo komp calutki wyczyszczony pięknie pasty termoprzewodzące wszędzie wymienione temperaturki spadły ładnie ale bach dzieje się to co się działo zauważyłem że jak po kilku krotym razie tak mi się zrobi i zresetuje bios poprzez wyciągnięcie baterii to później komp działa dobrze ale niestety tylko przez może dzień i później znowu to wraca nie mam pojęcia od czego tak co mu może się dziać ; /

0
  • #14 29 Lip 2014 02:31
    safbot1st
    Poziom 43  

Wg. mnie rzeczywiście niemożliwe, że wszystkie kości ram naraz padły.
    Raczej wykluczam, że kości źle współpracują z płytą, bo kingstony raczej nie robią problemów, ale i tak napisz dokładnie model kości.

koles28 napisał:
    zaktualizowałem bios do najnowszej wersji dostępnej pod moją płytę

Ale chyba nie wgrałeś BETA bios F5A?
    Jeśli tak, to trzeba zrobić na próbę downgrade z tej bety na F3 - bios pod twoją wersje phenoma 965 - 140W.
    Wklej wszystkie zakładki z programu cpu-z.

Niepokojący jest objaw:
    koles28 napisał:
    Z Hirena robiłem Memtest i ekran wyłączył się, wiatraki znacznie przyspieszyły, przy 20% memtestu, zero reakcji na reset albo power tylko przez wyłącznik przy zasilaczu można wyłączyć, żeby uruchomić znowu trzeba poczekać jakieś 30s jeśli wyłączy i włączy się prąd i włączy kompa od razu to ekran nawet się nie uruchamia i wiatraki na pełnych działają tzn ok. 4000RPM.

i wskazuje na uszkodzenie płyty gł.

0
  • #15 12 Sie 2014 12:06
    koles28
    Poziom 7  

Wyjąłem cały sprzęt z obudowy i na razie bez obudowy pracuje i jest wszystko w porządku, ani razu nie wystąpił problem, uziemiłem także gniazdko do którego był podłączony bo się okazało, że jest bez uziemienia i wszystko pracuje dobrze. Za jakiś czas skręcę to w obudowę i się zobaczy jak będzie.

0
  • #16 12 Sie 2014 21:27
    RADU23

koles28 napisał:
    wyjąłem cały sprzęt z obudowy i narazie bez pracuje i jest wszystko ok.

Zwróć uwagę czy między płytą główną a obudową są wszystkie kołki dystansowe.

0
  • #17 13 Sie 2014 12:21
    michał_bo
    Poziom 15  

Se strony producenta:
    http://www.amd.com/pl-pl/products/processors/desktop/phenom-ii#

Dowiadujemy się, że procesor ma obudowany kontroler pamięci... (coś niebywałego)

Weź coś innego na AM2/3 i sprawdź pamięci jeszcze raz. Uszkodzony procek jak najbardziej może powodować takie akcje. W przypadku błędów RAMu za zwyczaj są BSOD.

0