Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Epson XP-205 - Nie drukuje czarny tusz

06 Nov 2013 09:18 36360 9
  • Level 27  
    Witam

Mam praktycznie nową drukarkę, w której najpierw wyczerpał się czarny tusz startowy, więc korzystałem z miksowania tuszy kolorowych aby uzyskać czarny wydruk. Potem skończyły się kolorowe, więc tego samego dnia kupiłem zamienniki wszystkich kolorów i zainstalowałem do drukarki i się zaczęło. W ogóle nie drukuje czarny tusz, natomiast sam kartridż rozpoznawany jest poprawnie. Kolorowe drukują bez zarzutu. Czyszczenie głowic (wielokrotne) nie skutkuje niczym, poza zużyciem tuszu. Na początku założyłem, że problem jest spowodowany przez zaschnięcie czarnej głowicy, bo w sumie nie była dość długo używana. Ale chyba nie do końca to jest problem, bo jak przez przypadek puściłem wydruk tabeli z Excela, gdzie ramki były czarne i tekst też czarny, to o dziwo ramki wydrukowały się idealnie na czarno ale tekst nie! Co więcej, ramki są tak idealnie wydrukowane, że wyglądają jak z drukarki laserowej a na miejscu oczekiwanego tekstu nie ma nawet jednej czarnej kropki. Zatem domniemywam, że problem nie jest zaschniętą głowicą, tylko gdzieś w innym miejscu, tylko w jakim? Gdzie szukać problemu? Reset do ustawień fabrycznych też nie pomógł.

Pozdrawiam

Krystian
  • User removed account  
  • Level 27  
    Witam

Wydruk testu dysz pokazuje tylko kolorowe tusze. Z czarnego nie ma ani kropelki. Wydruk w skali szarości nic nie zmienia. Z Excela w obu przypadkach drukuje się pusta tabela na czarno a tekstu nie ma. W Wordzie, niezależnie czy drukuję z zaznaczoną opcją szarości czy nie, to niczego nie drukuje w czerni, ani obrazków czarno-białych, ani tabel ani też tekstu. Co ciekawe, czarnego tuszu ubywa i to w szybkim tempie, np. jak zlecę druk w jakości fotograficznej.

Pozdrawiam

Krystian
  • Level 25  
    krisxxl wrote:
    czarnego tuszu ubywa i to w szybkim tempie
    Ubywa go fizycznie z kartridża czy tylko na wskaźniku ilości tuszów w kartridżach na wyświetlaczu albo w komputerze?
  • Level 27  
    Witam

Ubywa go na wskaźniku w sterowniku drukarki. Fizycznie nie wiem, czy ubywa, bo nie wiem jak to sprawdzić.

Pozdrawiam

Krystian
  • Level 25  
    Jeżeli czarnego nie ma teście dysz, do głowica jest zatkana/zasuszona, ewentualnie uszkodzona. W czasie drukowania czarny jest czasem składany z kolorów, a czasem drukowany z czarnego, ale na teście dysz muszą być zawsze wszystkie kolory.
  • Level 27  
    Witam

Zdaję sobie sprawę z tego, że można podejrzewać zaschniętą dyszę i mieszanie kolorów do uzyskania czarnego, ale nie pasuje mi to przy wydruku tabeli z Excela, bowiem uzyskany tam czarny jest zbyt czarny jak na mieszanie kolorów. Wiem jaki był czarny z czarnego kartridża i wiem jaki był z mieszania kolorów - to dwa różne odcienie.

Pozdrawiam

Krystian
  • Level 25  
    Skoro jesteś pewien że to czarny z czarnego, to możliwe ze głowica jest zapowietrzona, przytkana lub kartidż ma problem z odpowietrzeniem i tusz zbyt wolno napływa do dysz. Do wydruku tabeli potrzeba stosunkowo niewiele tuszu więc tabelka sie drukuje, a przed każdym wydrukiem wzoru dysz drukarka czyści głowice, zużywa na to cały tusz który zdążył napłynąć do dysz i test wyglada jak wygląda. Tak moja teoria :)

Radziłbym przepłukać głowice (tylko czarny kolor) płynem do czyszczenia głowic, ipa, albo płynem do czyszczenia szyb. Zostawić ją tak na dobę i spróbować oczyścić głowice systemowo. Może trzeba to będzie powtórzyć kilka razy.
  • User removed account  
  • Level 27  
    Witam

No niestety, nie udało się. Drukarka całkiem wyzionęła ducha. Po uruchomieniu standardowo poruszała karetką a następnie zgasły diody i już nie mogę jej uruchomić. Tak czy owak muszę kupić nową, a tą rozbiorę i zobaczę co ma w środku :) Wszystkim zainteresowanym dziękuję za okazaną pomoc.

Pozdrawiam

Krystian