Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Konfiguracja sieci w mieszkaniu: most WiFi czy koncentryk od kablówki?

r0back 06 Nov 2013 12:16 2187 6
    r0back
    Level 2  
    Witam!
    Mam problem do rozwikłania i kilka pomysłów, ale nie wiem, które z nich są do zrealizowania - proszę o poradę.

MIEJSCE:
    mam w mieszkaniu poddasz, na które obecnie jest doprowadzony sygnał UPC i podpięty modem/router/switch/ap Thomson TWG870UG

Sygnał ten jest poprowadzony oczywiście koncentrykiem, co więcej doprowadzony jest też na dole - ściśle to najpierw kabel wychodzi na parterze, tam jest rozdzielony na TV i sieć i sieć leci w ścianie na poddasze. Niestety albo peszle są pokrzywione albo to w ogóle na sztywno zamurowane i jeszcze idzie pod kątem ok 45 stopni w górę - ruszyć się tego nie udaje. W ścianie jest też przewód telefoniczny wstawiony tak samo na sztywno.

CEL:
    Chciałbym mieć dobre połączenie sieci zarówno na dole (TV, radio internetowe, DLNA, konsola) jak i na górze (komputery, NAS itp.).

POMYSŁY:
    1) most po wifi - próbowałem to zrobić ze starym routerem Edimaksa - niestety wyszło pomiędzy słabo a beznadziejnie - udało się to zestawić, ale na oddzielnych podsieciach, przez co DLNA nie działało (broadcast) i dało się ewentualnie połaczyć z TV/konsoli z siecią internetową ale lokalnie już były z tym problemy wynikające z separacji podsieci. Do tego kwestia szybkości i opóźnień w sygnale po WiFi (extra lag np. w grach). Pytanie: czy da się to zestawić lepiej, tak żeby było to jedna podsieć? Czyli żeby sygnał WiFi był po prostu traktowany jako nośnik danych - swoisty "kabel" pomiędzy jednym switchem a drugim? Może WRT, jakiś mały Linux czy ustawienie sieci na jakimś Rapesberry Pi?

2) ethernet po kablu telefonicznym - drugą rozważaną opcją przeze mnie, acz nie testowaną jeszcze - jest kabel telefoniczny. Samego telefonu stacjonarnego nie ma, jak bym miał to i tak pewnie bezprzewodową słuchawkę ze stacją dokującą. Kabel nie będzie potrzebny, więc można próbować go użyć to puszczenia sygnału. Obawiam się tylko, że - nie zadziała w ogóle, nie ma ekranowania żadnego (chociaż odległość nie jest jakaś duża - ot ze 4m z góry na dół na ukos) no i nie wiem jaka maksymalna prędkość. Niby do 100 mbps korzysta się z 4 żył - w kablu mam 6, ale nie jest to Cat5 ;-)

3) Opcja najnowsza, wymyślona dzisiaj "pod prysznicem". Skoro kablem koncentrycznym mam dostarczany sygnał z UPC o prędkości 60mbps - a da się i sporo więcej (250 mbps nawet), to może są dostępne rozwiązania, które potrafią przerzucić _łatwo_ ethernet przez koncentryk - nie, nie chcę wracać do archeologii i montować sobie t-terminali ;-) Chodzi raczej o plug&play. Wtedy mógłbym mieć wszystko od UPC (modem, tuner tv itp) na dole a na górę tylko puścić ethernet i tam wpiąć mały switch.

4) Puszczenie tego siecią elektryczną - z tego co wiem są takie rozwiązania, ale nie wiem na ile sensowne i czy nadają się do obsługi przesyłania multimediów lub grania - stabilność sygnału, pingi itp. Ktoś coś wie? Ma doświadczenie z korzystaniem w ten sposób?

Z góry dzięki za sugestie :-)

EDIT: zmieniłem tytuł; BNC -> koncentryk od kablówki
    User removed account
    Level 1  
    r0back
    Level 2  
    jurek.adam wrote:
    Odpada. Kabel koncentryczny w kablówce (75 Ω) to zupełnie co innego niż BNC (50 Ω ), zresztą BNC nie nadaje się do szybkich transmisji.

Dobra - mój błąd - więc to nie jest BNC tylko taki kabel którym leci kablówka. Skoro na poddaszu model od UPC działa, to znaczy, że nie jest to BNC. Tak czy siak - da się kupić w rozsądnej cenie urządzenia które zrobią taką transmisję już po przetworzeniu sygnału przez modem na ethernet? Czy to wymagałoby właśnie takich samych jak stosują operatorzy kablowi - co pewnie nie jest ani tanie, ani dostępne?
    User removed account
    Level 1  
    mbo
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Teoretycznie są adaptery i HomePNA, ale to raczej trudno dostępne i dość drogie.

Możesz jeszcze użyć HomePlug/PLC, czyli siec Ethernet po przewodach elektrycznych, to też niszowe rozwiązanie, ale dużo częściej spotykana i łatwo dostępne.
    r0back
    Level 2  

Konfiguracja sieci w mieszkaniu: most WiFi czy koncentryk od kablówki?

Edit

Dodałem schemat pomieszczeń tak jak jest teraz.

Jak pisałem wyżej - sygnał kablówki jest przesyłany wmurowanym koncentrykiem. Na dole jest rozdzielacz z filtrami od UPC, na górze modem (+wifi +switch +router w all-in-one wonder).

Można przenieść modem na dół i dostawić na górze switch. Problemem zasadniczym jest czym przesyłać sygnał góra-dół. Najlepiej ze znośną prędkością czyli na przykład taką żeby streaming filmów dało się przeprowadzić.

Halp :)
    miwi
    Level 28  
    Można się bawić z mostami WiFi można też zastosować PLC ale najlepiej i najpewniej zadziała skrętka. Kabel telefoniczny, cóż możesz spróbować ale obawiam się że będzie sporo błędów w transmisji. W skrajnych sytuacjach ludzie wykorzystują przewody wentylacyjne do przeciągnięcia kabla (osobiście potępiam takie rozwiązania)