Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Konfiguracja sieci w mieszkaniu: most WiFi czy koncentryk od kablówki?

06 Lis 2013 12:16 2043 6
  • Poziom 2  
    Witam!
    Mam problem do rozwikłania i kilka pomysłów, ale nie wiem, które z nich są do zrealizowania - proszę o poradę.

MIEJSCE:
    mam w mieszkaniu poddasz, na które obecnie jest doprowadzony sygnał UPC i podpięty modem/router/switch/ap Thomson TWG870UG

Sygnał ten jest poprowadzony oczywiście koncentrykiem, co więcej doprowadzony jest też na dole - ściśle to najpierw kabel wychodzi na parterze, tam jest rozdzielony na TV i sieć i sieć leci w ścianie na poddasze. Niestety albo peszle są pokrzywione albo to w ogóle na sztywno zamurowane i jeszcze idzie pod kątem ok 45 stopni w górę - ruszyć się tego nie udaje. W ścianie jest też przewód telefoniczny wstawiony tak samo na sztywno.

CEL:
    Chciałbym mieć dobre połączenie sieci zarówno na dole (TV, radio internetowe, DLNA, konsola) jak i na górze (komputery, NAS itp.).

POMYSŁY:
    1) most po wifi - próbowałem to zrobić ze starym routerem Edimaksa - niestety wyszło pomiędzy słabo a beznadziejnie - udało się to zestawić, ale na oddzielnych podsieciach, przez co DLNA nie działało (broadcast) i dało się ewentualnie połaczyć z TV/konsoli z siecią internetową ale lokalnie już były z tym problemy wynikające z separacji podsieci. Do tego kwestia szybkości i opóźnień w sygnale po WiFi (extra lag np. w grach). Pytanie: czy da się to zestawić lepiej, tak żeby było to jedna podsieć? Czyli żeby sygnał WiFi był po prostu traktowany jako nośnik danych - swoisty "kabel" pomiędzy jednym switchem a drugim? Może WRT, jakiś mały Linux czy ustawienie sieci na jakimś Rapesberry Pi?

2) ethernet po kablu telefonicznym - drugą rozważaną opcją przeze mnie, acz nie testowaną jeszcze - jest kabel telefoniczny. Samego telefonu stacjonarnego nie ma, jak bym miał to i tak pewnie bezprzewodową słuchawkę ze stacją dokującą. Kabel nie będzie potrzebny, więc można próbować go użyć to puszczenia sygnału. Obawiam się tylko, że - nie zadziała w ogóle, nie ma ekranowania żadnego (chociaż odległość nie jest jakaś duża - ot ze 4m z góry na dół na ukos) no i nie wiem jaka maksymalna prędkość. Niby do 100 mbps korzysta się z 4 żył - w kablu mam 6, ale nie jest to Cat5 ;-)

3) Opcja najnowsza, wymyślona dzisiaj "pod prysznicem". Skoro kablem koncentrycznym mam dostarczany sygnał z UPC o prędkości 60mbps - a da się i sporo więcej (250 mbps nawet), to może są dostępne rozwiązania, które potrafią przerzucić _łatwo_ ethernet przez koncentryk - nie, nie chcę wracać do archeologii i montować sobie t-terminali ;-) Chodzi raczej o plug&play. Wtedy mógłbym mieć wszystko od UPC (modem, tuner tv itp) na dole a na górę tylko puścić ethernet i tam wpiąć mały switch.

4) Puszczenie tego siecią elektryczną - z tego co wiem są takie rozwiązania, ale nie wiem na ile sensowne i czy nadają się do obsługi przesyłania multimediów lub grania - stabilność sygnału, pingi itp. Ktoś coś wie? Ma doświadczenie z korzystaniem w ten sposób?

Z góry dzięki za sugestie :-)

EDIT: zmieniłem tytuł; BNC -> koncentryk od kablówki
  • Poziom 43  
    r0back napisał:
    Opcja najnowsza, wymyślona dzisiaj "pod prysznicem". Skoro kablem koncentrycznym mam dostarczany sygnał z UPC o prędkości 60mbps - a da się i sporo więcej (250 mbps nawet), to może są dostępne rozwiązania, które potrafią przerzucić _łatwo_ ethernet przez koncentryk - nie, nie chcę wracać do archeologii i montować sobie t-terminali :wink: Chodzi raczej o plug&play. Wtedy mógłbym mieć wszystko od UPC (modem, tuner tv itp) na dole a na górę tylko puścić ethernet i tam wpiąć mały switch.
    Odpada. Kabel koncentryczny w kablówce (75 Ω) to zupełnie co innego niż BNC (50 Ω ), zresztą BNC nie nadaje się do szybkich transmisji.
  • Poziom 2  
    jurek.adam napisał:
    Odpada. Kabel koncentryczny w kablówce (75 Ω) to zupełnie co innego niż BNC (50 Ω ), zresztą BNC nie nadaje się do szybkich transmisji.

Dobra - mój błąd - więc to nie jest BNC tylko taki kabel którym leci kablówka. Skoro na poddaszu model od UPC działa, to znaczy, że nie jest to BNC. Tak czy siak - da się kupić w rozsądnej cenie urządzenia które zrobią taką transmisję już po przetworzeniu sygnału przez modem na ethernet? Czy to wymagałoby właśnie takich samych jak stosują operatorzy kablowi - co pewnie nie jest ani tanie, ani dostępne?
  • Poziom 43  
    r0back napisał:
    Sygnał ten jest poprowadzony oczywiście koncentrykiem, co więcej doprowadzony jest też na dole - ściśle to najpierw kabel wychodzi na parterze, tam jest rozdzielony na TV i sieć i sieć leci w ścianie na poddasze.
    To nie do końca jest jasne, może narysuj schemat z uwzględnieniem wszystkich rozdzielaczy do jakich po drodze jest podłączony kabel, a potem ewentualnie możemy rozmawiać o możliwości użycia technologi Ethernet => koncentryk.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Teoretycznie są adaptery i HomePNA, ale to raczej trudno dostępne i dość drogie.

Możesz jeszcze użyć HomePlug/PLC, czyli siec Ethernet po przewodach elektrycznych, to też niszowe rozwiązanie, ale dużo częściej spotykana i łatwo dostępne.
  • Poziom 2  

Konfiguracja sieci w mieszkaniu: most WiFi czy koncentryk od kablówki?

Edytuj

Dodałem schemat pomieszczeń tak jak jest teraz.

Jak pisałem wyżej - sygnał kablówki jest przesyłany wmurowanym koncentrykiem. Na dole jest rozdzielacz z filtrami od UPC, na górze modem (+wifi +switch +router w all-in-one wonder).

Można przenieść modem na dół i dostawić na górze switch. Problemem zasadniczym jest czym przesyłać sygnał góra-dół. Najlepiej ze znośną prędkością czyli na przykład taką żeby streaming filmów dało się przeprowadzić.

Halp :)
  • Poziom 27  
    Można się bawić z mostami WiFi można też zastosować PLC ale najlepiej i najpewniej zadziała skrętka. Kabel telefoniczny, cóż możesz spróbować ale obawiam się że będzie sporo błędów w transmisji. W skrajnych sytuacjach ludzie wykorzystują przewody wentylacyjne do przeciągnięcia kabla (osobiście potępiam takie rozwiązania)