Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sherman Dualmig200 nie działa podajnik drutu

06 Lis 2013 14:46 5208 11
  • Poziom 10  
    Witam.Mam migomat Shermann dualmig200 - płytka sterownika SPARK MIG-160
    Spawarka przestała działać. Po wymianie rezystora 1om pojawił się prąd spawania.
    Wymieniłem też tranzystor S8050 (porada z wątku https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2224416.html),
    ale podajnik drutu działa sporadycznie - często słychać tylko "bzyczenie" przekaźnika
    Gdzie szukać usterki?

Sherman Dualmig200 nie działa podajnik drutu Sherman Dualmig200 nie działa podajnik drutu
  • Poziom 10  
    Witam ponownie
    Jestem o krok dalej - znajomy elektronik wymienił element (który dla mnie elektromechanika jest tranzystorem, ale podobno to jakiś "stabilizator napiecia":)
    Na zdjęciu przy transformatorze, otoczony kondensatorami.
    Podajnik ruszył, ale bardzo kiepsko spawa - nie ciągnie spawu tylko pryska i drut przykleja się do metalu w postaci kulek.
    Sprawdziłem i wyczyściłem wszystkie połączenia, zamieniłem mostek (mam do dyspozycji drugą spawarkę sprawną), zamieniłem silniczek podajnika i cały czas to samo.
    Płytki nie mogę przełożyć bo ma troszkę inną konstrukcję.
    Macie jeszcze jakieś pomysły?
  • Poziom 17  
    Do poprawnego spawania prędkość podawania drutu musi być równa prędkości jego topienia. Prędkość topienia zależy od napięcia i natężenia prądu spawania. Jeśli podawanie drutu masz już sprawne, kolej na sprawdzenie czy źródło pracuje prawidłowo.
  • Poziom 10  
    Cały czas walczę ze spawarką:
    udało się uzyskać prawidłowy przetop - serwisant sprzętu spawalniczego wyregulował prędkości.
    Spawała bardzo ładnie. Niestety po 20 min spawania znów spalił się rezystor 1om.
    Po wymianie rezystora spawa poprawnie, ale tylko chwile.
    Jaka może byc przyczyna przepalania się tego rezystora?
  • Poziom 17  
    Może być zbyt małej mocy i nie wytrzymuje termicznie.
  • Poziom 10  
    Bardzo mozliwe. Tylko nie wiem jaki powinien byc. Teraz zakladam 1/4W. Dam 2 rownolegle.
  • Poziom 33  
    Kolego jak dasz 2 równolegle to rezystancja "spadnie" o połowę. Możesz dać 2 równolegle ale o 2-krotnie większej rezystancji.
  • Poziom 17  
    Dałbym 5W. Jak ten się spali to będzie trzeba szukać gdzie indziej.
  • Poziom 10  
    Wlutowałem 2 rezystory równolegle (0,5om, 1/4W). Wrócił problem z niestabilnością łuku, ale tylko na chwile, bo tez się przepaliły. 5W boje się wlutować, bo jak wcześniej próbowałem (opis z początku wątku, rezystor na zdjęciu zaznaczony na czerwono) to padł stabilizator napięcia.
  • Poziom 10  
    Wstawiłem 5W i padł stabilizator napięcia. Brakuje mi już pomysłów
    Zauważyłem że jak jeszcze działała to przed naciśnięciem przycisku spawania przy dotykaniu drutem do masy lekko iskrzyło.
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Sprawdź elementy zasilane ze stabilizatora. Któryś prawdopodobnie jest zwarty(uszkodzony) z masą.
  • Poziom 10  
    Udało się naprawić. Zwarcie było w uchwycie, robił je przewód załączający spawarkę (dotykał do zaworu gazowego). Dziękuje za pomoc. Pozdrawiam.