Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przyciski do teleturnieju

boyant 06 Nov 2013 18:49 1797 4
    boyant
    Level 9  
    Witam,
    Znalazłem temat dosyć stary:
    20 Wrz 2006 19:54 Szukam schematu wyłączającego przedmiot 2 I włączający 1 zważając na datę może być już trochę martwy. Dlatego ponawiam temat. chciałbym zrobić takie przyciski jak na schemacie, ale nie wiem jakie dobrać podzespoły. mam tyrystory MCR106, żarówki 4W na 12V. Czy ktoś może powiedzieć jakie dobrać rezystory i kondensator. Będę wdzięczny za pomoc! Przyciski do teleturnieju
    Gronczyński

Level 19  
    Kondensator na wejściu pełni tylko rolę filtra napięcia zasilającego - jego wartość nie ma większego znaczenia o ile używasz jako zasilania napięcia stałego ale dla spokojnej głowy możesz dać 2200uF/25V. Natomiast do tych tyrystorów w takim układzie rezystorki w bramkach powinny mieć po ok 200 omów.
    boyant
    Level 9  
    Coś jest nie tak. po zwarciu 1 załącznika zapala się 1 lampka, ale nie odłącza 2 lampki, bo po naciśnięciu 2 przycisku druga lampka też się załącza. do tego reset trzeba 2-3 razy wdusić aby wyłączyć żarówki. o co chodzi?
    Gronczyński

Level 19  
    Sprawdź połączenie.
    Wrzuć jakieś zdjęcie tego układu może coś wypatrzę.
    Czy na pewno kondensator jest podłączony tak jak na schemacie?
    Reset odłącza napięcie od układu i to powoduje, że tyrystor przestaje przewodzić i nie ma prawa zacząć przewodzić do czasu ponownego wyzwolenia na bramce.
    Jest możliwość "samowyzwolenia" tyrystora ale musiałby być gorący.
    Co do faktu że daje się załączyć druga lampka to można to ominąć dodając diodę zenera np na 3-5V zaporowo pomiędzy klawiszem a bramką.
    boyant
    Level 9  
    Problem rozwiązany. kondensator był dobrze podłączony. diody zenera załatwiły sprawę. Dzięki!