Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atmega128 - Częstotliwość zegara / temperatura

06 Lis 2013 19:27 1023 3
  • Poziom 24  
    Mam pewien problem...(Atmega 128A)

Otóż - wg. dataszita częstotliwość wbudowanego zegara rośnie ze spadkiem temperatury (dziwne...).

Ale - nie ma informacji, jak się z kolei zachowuje zegar w przypadku napędzania zewnętrznym kwarcem. Bo z pomiaru (na razie wstępnego - od momentu uruchomienia systemu do wystąpienia pewnego sygnału) wychodzi mi, że odwrotnie - z spadkiem temperatury ten czas się wydłuża minimalnie - czyli zegar spowalnia.

No, chyba, że to wydłużenie czasu od momentu startu do wygenerowania sygnału
    byłoby spowodowane czym innym (ale nie bardzo sobie to wyobrażam - co, wolniejszy odczyt flasha z programem ??)

Chłodzę sam chip (zamrażaczem w aerozolu).

Czyli jak to jest w końcu ?
  • Poziom 1  
  • Specjalista - Mikrokontrolery
    Zajrzyj do dokumentacji kwarca, tam powinien być wykres zmian częstotliwości względem temperatury. Wpływ może mieć również typ kondensatorów użytych w obwodzie rezonansowym.
  • Poziom 24  
    Oczywiście start generatora to co innego niż częstotliwość, ale - jak zaznaczyłem - nie ochładzam kwarcu i otoczenia MCU, tylko sam MCU. Więc charakterystyka kwarcu wzgl. temperatury tu nie ma nic do rzeczy. Ew. jedynie sam czas startu wewnętrznego generatora MCU.

No ale - tak w ogóle jest to problem poboczny, bo w ogóle główny kłopot jest w nieco innym miejscu, a jedynie się ujawnił przy okazji tego wydłużenia startu.
    Jednak założę osobny wątek, bo to zupełnie inny temat.

Natomiast wracając do tematu - zaobserwowana sytuacja oznaczałaby, że spadek temperatury MCU wydłuża start wewnętrznego generatora napędzanego zewnętrznym kwarcem, chyba tak ?