Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atmega128 - Częstotliwość zegara / temperatura

sundayman 06 Lis 2013 19:27 960 3
  • #1 06 Lis 2013 19:27
    sundayman
    Poziom 24  

Mam pewien problem...(Atmega 128A)

Otóż - wg. dataszita częstotliwość wbudowanego zegara rośnie ze spadkiem temperatury (dziwne...).

Ale - nie ma informacji, jak się z kolei zachowuje zegar w przypadku napędzania zewnętrznym kwarcem. Bo z pomiaru (na razie wstępnego - od momentu uruchomienia systemu do wystąpienia pewnego sygnału) wychodzi mi, że odwrotnie - z spadkiem temperatury ten czas się wydłuża minimalnie - czyli zegar spowalnia.

No, chyba, że to wydłużenie czasu od momentu startu do wygenerowania sygnału
    byłoby spowodowane czym innym (ale nie bardzo sobie to wyobrażam - co, wolniejszy odczyt flasha z programem ??)

Chłodzę sam chip (zamrażaczem w aerozolu).

Czyli jak to jest w końcu ?

0 3
  • #2 06 Lis 2013 20:17
    Marek_Skalski
    Moderator Projektowanie

Atmega128/Atmega128L - doc2467X:
    Fig. 193 - spadek częstotliwości ze wzrostem temperatury.
    Fig. 196 - spadek częstotliwości ze wzrostem temperatury.
    Fig. 199 - spadek częstotliwości ze wzrostem temperatury.
    Fig. 202 - spadek częstotliwości ze wzrostem temperatury.
    Nie mam wątpliwości.

sundayman napisał:
    ...Ale - nie ma informacji, jak się z kolei zachowuje zegar w przypadku napędzania zewnętrznym kwarcem. Bo z pomiaru (na razie wstępnego - od momentu uruchomienia systemu do wystąpienia pewnego sygnału) wychodzi mi, że odwrotnie - z spadkiem temperatury ten czas się wydłuża minimalnie - czyli zegar spowalnia.

Czy Kolega rozumie różnicę częstotliwość generatora/oscylatora a czas startu generatora?
    Jakim cudem producent uC ma podać charakterystykę zewnętrznego elementu, który można kupić w różnych klasach jakościowych? Przykładowo: tani i podły kwarc to dokładność rzędu 200ppm w temperaturach 0/+70°C, ale można też kupić kwarc w klasie 10ppm dla zakresu temperaturowego -40/+125°C. Tylko mało kto chce tyle płacić ;)
    A czas startu to też parametr wypadkowy pojemności samego kwarcu, kondensatorów obok niego, napięcia zasilania i layout'u ścieżek. Z założenia kalibrowany generator RC startuje najszybciej (nawet <1us), a zewnętrzny kwarc może potrzebować nawet 1ms. I naprawdę nie rozumiem pytania dotyczącego czasu startu generatora, kiedy ktoś się podpiera charakterystyką częstotliwości w funkcji temperatury. Jakieś kpiny z fizyki?

0
  • #3 06 Lis 2013 20:19
    michalko12
    Specjalista - Mikrokontrolery

Zajrzyj do dokumentacji kwarca, tam powinien być wykres zmian częstotliwości względem temperatury. Wpływ może mieć również typ kondensatorów użytych w obwodzie rezonansowym.

0
  • #4 06 Lis 2013 20:40
    sundayman
    Poziom 24  

Oczywiście start generatora to co innego niż częstotliwość, ale - jak zaznaczyłem - nie ochładzam kwarcu i otoczenia MCU, tylko sam MCU. Więc charakterystyka kwarcu wzgl. temperatury tu nie ma nic do rzeczy. Ew. jedynie sam czas startu wewnętrznego generatora MCU.

No ale - tak w ogóle jest to problem poboczny, bo w ogóle główny kłopot jest w nieco innym miejscu, a jedynie się ujawnił przy okazji tego wydłużenia startu.
    Jednak założę osobny wątek, bo to zupełnie inny temat.

Natomiast wracając do tematu - zaobserwowana sytuacja oznaczałaby, że spadek temperatury MCU wydłuża start wewnętrznego generatora napędzanego zewnętrznym kwarcem, chyba tak ?

0